GEBELİK ( HAMİLELİK ) HAFTASI HESAPLAMA

GEBELİK HESAPLAMA TAKVİMİ-GEBELİK HESAPLAYICI-Kaç haftalık hamileyim?

Gebelik haftası hesaplama programı

Burada kullanacağınız program sayesinde kaç haftalık ve kaç günlük hamile olduğunuzu hesaplayabilirsiniz.Gebelik haftası hesaplama programı adetin ilk günü baz alınarak çalışır.


En son adet döneminin ilk gününü girin
Gün:
Ay:
Yıl:
-
hafta günlük hamilesiniz
Muhtemel doğum yapacağınız tarih:
Bu doğum tarihi tahminidir,bir hafta daha erken veya daha geç doğum yapabilirsiniz.

Gebelik haftası hesaplama programı

Gebelik çoğunlukla 40 haftalık dönem olarak hesaplanır,bu da 280 güne veya 10 aya denk gelir.Gebeliğin 40 haftalık olarak hesaplanması doktorunuz için daha elverişli olur ve değerlendirilmesi daha kolay olur.Ayrıca bebeğin nasıl geliştiği konusunda doktorunuza yeterli zaman tanır.Eğer bebeğiniz gebeliğin 38. ve 42. haftalarında doğarsa erken doğumdan veya geç doğumdan kurtulmuş olursunuz.Bunun anlamı bebek 38.haftadan önce doğarsa erken doğum,42.haftadan sonra doğarsa geç doğum yapmış olursunuz.

-Gebeliğin ilk haftası adetin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Gebelik normalde 38 hafta sürer,ama gebelik takviminde adetin ilk günü baz alınarak hesaplandığı için 40 hafta olarak hesaplanır.Bazı kadınlarda gebelik 42 hafta sürebiliyor.42 haftayı geçmeniz durumunda doktorunuz size suni sancı verir,çünkü rahim 42 haftadan sonra artık bebeği taşıyamayabilir.


-Erken veya geç doğum yapmak gebeliğin son gününe göre değişir,ve doktorunuz size bunu söyleyecektir.Sadece birkaç doktor hastasının 42 haftayı geçmesine izin verir.Çoğu doktor suni sancı veya gerekirse sezaryenle bebeği alır.Ama çoğu durumda vajinal doğumla yani normal doğumla bebek alınır.Eğer gebeliğiniz normal bir şekilde devam ederse ve anne ve bebek için herhangi bir risk yoksa doktorunuz biraz daha beklemenizi tavsiye edebilir.

-Ama yine de çoğu doktor 42 haftadan sonra beklemek istemez,çünkü bebek aşırı büyürse ve vajinal doğum yapacaksanız doğum esnasında bebeğin kafası çok büyük olduğu için anne için bazı riskler oluşabilir.Ayrıca 42 haftadan sonra rahim de artık doğum için yeterli basıncı uygulamayabilir.

Gebelik haftası nasıl hesaplanır? Kaç haftalık hamileyim?


Birçok kadın ilişkiye girdikten hemen sonra hamile kaldığını düşünür,ve gebeliği hesaplarken ilişki gününü baz alır.Bazı durumlarda bu doğru olabilir,fakat kesin olarak doğrudur diyemeyiz.Çünkü sperm kadın vücudunda 5-6 güne kadar yaşayabilir ve ondan sonra yumurta ile tanışabilir.Bunun anlamı ilişkiye girdiğiniz gün hamile kalmış olmayabilirsiniz.Bu nedenle tam olarak ne zaman hamile kaldığınız kesin olmadığı için son adet baz alınır.

Eğer doktora giderseniz doktorunuz emin olmak için size son adet dönemini sorar,çünkü gebelik ilişkiye girdiğiniz güne göre değil,son adet baz alınarak hesaplanır.Eğer gebe kalmayı planlıyorsanız adet günlerinizi iyi bilmeniz lazım veya son adet günlerini bir yere not alabilirsiniz,çünkü ilerde gebelik haftanızı buna göre hesaplayacak ve buna göre planlarınızı yapacaksınız.

Tahmini yumurtlama gününe göre gebeliği hesaplarsanız büyük ihtimalle 38 hafta sonra doğum yapacaksınız,ama doktorunuz son adetin ilk gününe göre hesapladığı için doğum yapma tarihiniz 40 hafta içinde olur.Ve iki hafta fazla hesaplamış olur.Bunun nedeni emin olmak içindir.Spermin yumurtayı ne zaman döllediği bilmek biraz imkansızdır.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı eğer son adet günün üstünden 4 hafta geçmişse bunun anlamı 4 haftalık hamilesiniz,ve önünüzde daha 36 hafta vardır.

Eğer adetiniz çok düzensizse veya en son hangi gün adet olduğunuz hatırlamıyorsanız bu durumda gebeliğin 10 veya 13 haftalarında ultrasona girmeniz gerekebilir.Ultrason taramasında bebeğin boyu ölçülerek tahmini doğum yapma tarihiniz tespit edilebilir.