Düşükten sonra gebelik belirtileri ne zaman geçer?

Düşükten sonra fiziksel anlamda tam iyileşmek için biraz zamana ihtiyacınız vardır,duygusal anlamda iyileşmek ise düşükten sonra biraz daha uzun zaman alabilir.Gebeliğin hangi haftasında düşük yaptığınıza bağlı olarak iyileşme için birkaç hafta veya bir ay geçmesi gerekir.
Düşükten sonra genellikle şu fiziksel belirtiler ortaya çıkar:
-Vajinada kanama
-Adet olmaması
-Karın veya kasık bölgesinde ağrı ve kramp

Düşükten sonra kanama genellikle iki hafta içinde durur,ağrı bazen şiddetli bazen de hiç olmayabilir.Düşükten sonra genellikle adet 6 hafta içinde yeniden başlar.Yumurtlama ise daha  erken başlayabilir.Bu nedenle eğer yeniden hamile kalmak istemiyorsanız doğum kontrol tedbirinizi almayı unutmayın.

Düşükten sonra gebelik belirtileri

Gebelik hormonları nedeniyle mide bulantısı,göğüslerde ağrı,yorgunluk ve diğer bazı erken gebelik belirtileri olur.Düşükten hemen sonra gebelik hormonları birden bire gebelik öncesi seviyeye inmez.Bu nedenle düşükten sonra bile belli bir süre için gebelik veya hamilelik belirtileri devam edebilir.
Gebelik hormonları kana karıştığı için düşükten sonra belli bir süre için mide bulantısı ve diğer bazı gebelik belirtileri devam edebilir.Ama bunlar çok da uzun sürmez.Tabi gebelik belirtilerinin devam etme süresi biraz da hangi ayda veya hangi haftada düşük yaptığınıza bağlı olarak değişebilir.Eğer geç gebelikte yani gebeliğin sonlarına doğru düşük yaparsanız gebelik belirtileri daha uzun sürebilir.Çünkü hCG hormonu seviyesi vücutta daha yüksek olur ve bunun dışarı atılması veya sıfırlanması biraz daha uzun sürer.

Düşükten sonra  hamilelik belirtileri ne zaman geçer?

Erken gebelikte gebelik belirtilerinden sorumlu olan ana gebelik hormonu hCG hormonudur.Bu hormonun seviyesi kadından kadına değişebilir ve hangi haftada olduğuna bağlı olarak da değişir.
Bu nedenle düşükten sonra hCG hormonunun sıfırlanma süresi sabit değildir,yani belli bir zaman aralığı yoktur.

Genellikle gebeliğin erken döneminde düşük yapan kadınlarda hcg hormonu geç gebelikte düşük yapan kadınlara göre daha erken sıfırlanır.Düşükten sonra hCG hormonu yaklaşık olarak 9-35 gün içinde sıfırlanır.
Ama birçok kadında hCG hormonu düşükten sonra 2 hafta içinde sıfırlanır,bu nedenle mide bulantısı ve göğüslerde hassasiyet veya ağrı gibi gebelik belirtileri düşükten sonra bir hafta içinde geçer.Eğer iki üç hafta geçmesine rağmen hala gebelik belirtilerini fark ederseniz doktorunuza başvurun çünkü rahimde parça kalmış olabilir,bu durumda enfeksiyon kapma riskiniz yüksektir.