Düşükten sonra adet olmadan hamile kalınır mı?

Düşükten sonra adet görmeden hamile kalmak mümkündür,çünkü hamileliğin gerçekleşmesi için yumurtlamanın olması yeterlidir.Yani adet görmeden de hamile kalmak mümkündür.

Düşük,hamileliliğin aniden sona ermesi ile meydana gelir.Nedeni ne olursa olsun düşük yapmak gebelikte işlev gören normal hormonları bozar,bu da normal adet döngüsünde gecikmeye neden olabilir.Bazı kadınlar arasında,düşükten sonra adet olmayabilir.

Düşükten sonra adet ve yumurtlama eski normal haline geri dönebilir.Fakat,ne zaman döneceği değişir.Bu her kadında gerçekleşen hormonal değişikliklere ve hamileliğin hangi evrede sona erdiğine bağlı olarak değişir.Eğer düşük hamileliğin ilk 12 haftasında veya ilk üç ayında meydana gelirse,adet yeniden düşükten 4-12 hafta sonra olur.Eğer düşükten sonra 8 hafta geçmesine rağmen adet olmasa doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Düşükten sonra haftalar geçmesine rağmen hala adet olamamanın bir nedeni de vücutta hala gebelik hormonlarının kalmış olmasıdır.Bu hormonlar yumurtlamayı bastırır ve büyük ihtimalle adet olmayı engeller.

Diğer bir neden düşük nedeniyle stres ve üzüntü oluşabilir.Meydana gelen stres adeti etkileyebiliyor,hatta geciktirebiliyor.Gebeliğin veya düşüğün etkileri tamamen bitse de stres adeti erteleyebiliyor.

Düşükten sonra adetin olmaması düşüğün başarısız veya başka bir gebelik anlamına mı geliyor?


Bazı kadınların aklına bu tür sorular takılabilir,eğer şüpheye düşerseniz düşüğün başarılı olduğuna dair sıkı bir muayeneden geçin.Eğer düşükten sonra hamile kaldığınızı düşünüyorsanız gebelik testini  yaptırabilirsiniz.Fakat,ilk hafta için gebelik testi pozitif çıkabilir çünkü gebelik hormonları henüz vücuttan tam olarak atılmamış olabilir.

Eğer düşükten sonra yeniden hamile kaldığınızı öğrenmek istiyorsanız,iki tane gebelik testini alın.Düşükten bir hafta sonra idrar ile bir tane testi yaptırın ve teste çıkan çizginin fotosunu çekin.Bir sonraki haftada diğer testi yaptırın.Eğer ikinci teste daha koyu çizgi ile karşılaşırsanız büyük ihtimalle yeniden hamilesiniz.Fakat,ikinci test çizgisi daha az koyu çıkarsa,yeniden hamile olma ihtimali çok düşüktür.

Not:Kürtajdan hemen sonra yumurtlama mümkündür.Bu da hala hamile kalabileceğiniz anlamına geliyor.Eğer hamilelik için hazır değilseniz,doğum kontrol önlemlerinizi almayı unutmayın.Veya başka bir düşükle karşılaşacaksınız.

Düşükten sonra daha iyi iyileşmek için bazı ipuçları


İyi bakım ve iyi bir iyileşme süreci adet olamama konusunda size yardımcı olabilir,bu ipuçlarını takip ederek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz:

-Düşükten sonra ilk bir hafta için vücut sıcaklığını düzenli olarak kontrol edin.Yüksek ateş düşükten sonra enfeksiyon kaptığınızın bir belirtisi olabilir.Eğer ateşiniz yüksekse doktorunuza başvurun.

-Düşükten sonra maxi ped kullanarak kanamayı gözlemleyin.Eğer ağır kanama olursa doktorunuzu çağırın.

-Düşükten sonra ilk üç hafta içinde kontrol için doktorunuza başvurun.

-İlk 4-8 hafta için tampon kullanmaktan kaçının.

-Düşükten sonra ilk iki hafta için cinsel ilişkiden uzak durun ve vajinaya herhangi bir şey koymayın.

-İlk iki hafta için küvette banyo almayın ve suda yüzmeyin.

-İlk iki hafta için sıkı egzersizlerden kaçının,aerobik hareketler yapmayın,ağır cisimler kaldırmayın ve koşmamaya çalışın.

-Aspirin,alkol ve marihuana almayın,bunlar ağır kanamaya neden olabilir.

-Size verilen ilaçları aksatmayın,doktorunuzun belirttiği gibi kullanın.

-Bol bol sıvı alın


-Birkaç gün için çalışmaktan kaçının


-Sağlıklı bir diyet uygulayın ve bol bol uyuyun


-Doğum kontrolü ve gelecek gebelikler için doktorunuzla konuşun


-Düşük yapmak sizi üzebilir,kendinizi suçlu hissetmenize neden olabilir.Bu konuda destek için arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle konuşun.