Bebek günde kaç kere idrar yapar?

Eğer bebeğinize en iyi şekilde bakmak ve sağlıklı olmasını istiyorsanız onu emzirin.Yeni ve hatta ikinci kez anne olmuş kişiler bebeklerinin yeterli miktarda süt almadıkları konusunda endişeye düşerler.Bunu bilmenin en iyi yolu bebeğin günde kaç kez idrar yaptığını kontrol etmektir.

Bir bebek günde kaç kez idrar yapar?


İlk hafta


Bebek doğum kilosunun %7 sini kaybedebilir,anne bebeği emzirir emzirmez bir haftada bunu geri alabilir.

-Islak bezler


Bebek genellikle ilk günde sadece bir ıslak bez,ikinci günde iki,üçüncü günde üç taneye sahip olabilir.

-Kirli bezler


İlk günlerde kirli bezlerin ıslak bezlerle genelde aynıdır.Bebeğin dışkısı dördüncü günden sonra sarı olur ve bundan sonra bebek günde 3-4 dörtlük boyutlu veya daha büyük dışkı yapmalı.Bebeğin dışkısının yumuşak ve akışkan olması normal bir durumdur.Bazı bebekler her emzirmeden sonra altını kirletirken bazıları ise daha sık altını kirletebilir.

2-6 hafta


Yeni doğan bebeğiniz rutine girdikten sonra artık endişeleriniz de yavaş yavaş kaybolur,fakat yine bebeğin yeterli miktarda süt alıp almadığını merak edersiniz.Peki ikinci haftadan sonra bebeğiniz kaç günde kaç ıslak veya kirli beze sahip olur?

-Islak bezler


İki haftalık bir bebek günde ortalama olarak günde 5-6 kere altını ıslatır.Altıncı haftadan sonra bu günde iki kereye düşer fakat idrar miktarı 6 çay kaşığı daha artar.Çünkü bebeğin idrar kesesi artık gelişiyor.

-Kirli bezler


İkinci haftada sonra artık günde bebeğin 3-4 kez altını kirlettiğini fark etmeye başlayacaksınız.Dördüncü haftadan veya beşinci haftadan sonra bebek daha az altını kirletir.Ama bebeğiniz kilo aldığı sürece endişe etmenize gerek yoktur.

Bebeğin yeterli süt aldığına dair bazı işaretler


1-Göğüslerde oluşan değişiklikler


Bebeğin günde kaç kez altını ıslattığı yanı sıra diğer bazı belirtilere de bakarak bazı ipuçlarına ulaşabilirsiniz:

-Emzirmeden önce göğüsler dolu,sonra ise yumuşak hissedilir.Bebeğinizi emzirdikçe ve bebek büyüdükçe bu daha az fark edilir çünkü göğüsleriniz doğru süt miktarı için daha verimli olur.

-Eğer bebeğiniz sık emiyorsa,ve emerken uyuya kalıyorsa büyük ihtimalle yeterli sütü almıştır.

2-Bebeğin kilo alımı


-İster mama ile isterse bebeğinizi emzirin,bebek ilk birkaç günde doğum kilosunun yaklaşık %5-%7 sini kaybeder,bu durum normaldir ve ekstra sıvı kaybından kaynaklanır.

-Bebek sıklıkla emzirilirse az kilo kaybı olur.Yavaş başlangıç yapan bebekler kilo kaybına daha eğilimlidir.

-Doğum kilosu geri alındıktan sonra her hafta için bebeğin alacağı kilo ortalama 110-180 gramdır.Bu bir ay için yaklaşık 450 grama denk gelir,fakat bebekten bebeğe büyük oranda değişebilir.

3-Bebeğin idrar rengi


Bebeğin idrar rengine bakarak bebeğin yeterli miktarda süt aldığına dair fikir sahibi olabilirsiniz.Su renkli veya açık renkli idrar bebeğin yeterli miktarda süt aldığını belirtirken,koyu veya elma suyu renkli idrar ise bebeğin yeterli seviyede süt almadığını gösterir.Eğer bebeğin idrarı çok koyu olursa bir çocuk doktoruna başvurun.Bebeğin yeterli beslenmesi için bazı takviyeler yazabilir.

Ne zaman yardım aramalısınız?


Bebeğin ıslattığı bez sayısı bilmek yeterli değildir,diğer bazı belirtilere de bakarak bebeğin beslenmesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz,alttaki belirtiler bebeğin yeterli süt almadığını gösterir:

-Emzirmeden sonra göğüslerin yumuşamaması

-Emzirmeden sonra meme ucunun kısık kalması

-Doğumdan iki hafta sonra bebeğin hala doğum kilosuna ulaşmamış olması

-Emzirmeden sonra bebeğin hoşnut olmaması

-Bebeğiniz 5 günlük ise ve günde beşten az ıslak bez oluyorsa,veya daha büyükse ve günde altından az oluyorsa

-Bebeğiniz çok uykulu ve onu emzirmek için uyandırmak zorunda kalmanız

-Emzirme sırasında bebeğin tıklama sesi çıkarması veya gamzeler olması bu bebeğin doğru süt miktarda almadığını gösterir.