Bebeğin yeterli beslendiği nasıl anlaşılır?

Ben sekiz aylık hamileyim,bebeğimiz ileride beslediğim zaman yeterli miktarda süt aldığını nasıl bilebilirim? Bebeğin yeterli süt aldığının işaretleri veya belirtileri nelerdir?

Yeni anne olmuş birçok kadın bebeğin yeterli miktarda süt alıp almadığını bilmiyor.Bebeğin ne kadar sıklıkla kaka yaptığını,günde kaç kez altını ıslattığını ve bebeğin yeterli miktarda kilo alması gibi temel bilgiler bebeğin yeterli beslenme konusunda anneye yardımcı olabilir.

Bebeğin yeterli miktarda süt aldığına dair bazı belirti veya işaretler


1- Bebek iki hafta içinde doğum kilosunu almalı.

2-Bebek doğumdan sonra her hafta için yaklaşık olarak 150-200 gr almalı.

3-Doğumun beşinci gününden sonra bebek ideal olarak günde 3-4 kez kaka yapmalı.

4-Bebek günde 7-8 kez altını ıslatmalı


Eğer bebeğiniz bu işaretleri veya belirtileri göstermiyorsa,bu bebeğinizin yeterli miktarda süt almadığının göstergesidir.Bu durum bebeği sık emzirmemek veya doğru emzirmemek nedeniyle olabilir.Anne bebeğin yeterli süt aldığından emin olmak için onu daha sık emzirebilir.Bebeği emzirirken doğru bir emzirme için bebeğin pozisyonu doğru olduğundan emin olun.Eğer buna rağmen yukarıdaki belirtileri hala göremiyorsanız bir emzirme uzmanına başvurun.

Bazen bebeğin midesinin çok küçük olması nedeniyle yeterli süt alamayabiliyor,ama anne çoğu kez bunu fark etmez.Ve bebek onların bekledikleri gibi süt almaz.Bu nedenle emzirme uzmanına danışırken bu soruları da sormayı unutmayın.Ayrıca süt alma miktarı bebeğin yaşına göre de değişiyor.