Anne karnında bebek kaçıncı haftada doğum kanalına girer?

Bebeğin doğum kanalına girmesi

Doğuma yakın zamanda bebek doğum kanalına düşer,ve bebeğin kafası pelvise yerleşir.Buna rahatlama dönemi de diyebiliriz.Çünkü mide ekşimesi kaybolur ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.Rahim mideye daha az basınç uygular .Ve genellikle karnın daha aşağı doğru sarktığını fark edeceksiniz.

Bebeğin doğum kanalına girdiğini gösteren fiziksel belirtiler

Eğer bu ilk gebeliğiniz değilse fiziksel belirtileri fark etmeniz zor olabilir,çünkü ikinci veya üçüncü gebeliklerde bebek doğum kanalına girdiği zaman pek bir değişiklik olmaz.Eğer zaten bebek çok aşağıda ise bu farkı tespit edemezsiniz.Fakat,ilk gebeliğiniz ise evdeki aile bireyleri özellikle yaşlı kişiler bebek doğum kanalına düştüğü zaman bunu hemen fark edebilirler.

Bebek ne zaman doğum kanalına girer?

Her gebelik farklı olduğu için bebeğin doğum kanalına ne zaman girdiğini söylemek zordur.Eğer ilk gebeliğiniz ise büyük ihtimalle bebek doğumdan 2-3 hafta önce doğum kanalına girer.Fakat ilk gebeliğiniz değilse veya ilk kez doğum yapmıyorsanız doğumdan önce kısa süre içinde bebek doğum kanalına girer.

Bebeğin doğum kanalına girdiği nasıl anlaşılır?
Bebeğin doğum kanalına girip girmediğini öğrenmek için bazı fiziksel ve hatta duygusal belirtilere bakabilirsiniz.Bazı sinyaller veya işaretler bebeğin doğum kanalına girdiğine dair size ipucu verebilir.Bebek doğum kanalına girdiği zaman alttaki bazı belirtileri fark edebilirsiniz:

1-Nefes darlığı yok olur:Gebeliğin sonlarına doğru artan nefes darlığı veya solunum problemleri bebeğin doğum kanalına girmesi ortadan kaybolur.Bebek doğum kanalına düştüğünde artık daha rahat nefes alıp verebilirsiniz.Çünkü göğüs kafesine ve akciğerlere olan basınç büyük oranda azalır.Bu da annenin daha iyi nefes almasını sağlar.

2-Pelvik bölgesinde basınç artar:Bebek doğum kanalına girerken akciğerlerde ve midede olan basın  azalırken,pelvise olan basınç ise artmaya başlar.Bu zamanda bir penguen veya ördek gibi yürüyeceksiniz.Büyük ihtimalle kendinizi bacaklar arasında bir bovling topu ile dolaşmış gibi hissedebilirsiniz.Bacakları kapatmak neredeyse imkansız hale gelir.Bebeğin kafası pelviste bulunan ligamentlere basınç uygularken pelvik bölgesinde ani keskin ağrılar medyana gelebilir.

3-Karnın aşağıya doğru kayması:Daha önce yüksekte olan karın şişkinliği aşağıya doğru kayar.Bu da idrar kesesine daha çok basınç uygulayabilir.Ama ilk gebeliğiniz değilse bu fiziksel belirtiyi fark etmeniz biraz zor olur.

4-Sık idrara çıkma:Gebeliğin son aylarında sık idrara çıkma büyük oranda artar,fakat bebek doğum kanalına düştüğü zaman bu durum daha da şiddetlenir.Bunun nedeni bebek doğum kanalına girdiği zaman idrar kesesine daha fazla basınç uygulamasıdır.

5-Hemoroid ve kabızlık:Gebeliğin son haftalarına doğru doğum kanalına giren bebek hemoroid ve kabızlık riskini büyük oranda artırır.Çünkü pelvise düşen bebeğin kafası rektum bölgeye de şiddetli bir basınç uygular.

6-Artan iştah:Bebek doğum kanalına girmeden önce mideye olan basınçtan dolayı pek bir şey yiyemiyordunuz.Ama bebek doğum kanalına girdikten sonra mideye olan basınç azalır veya yok olur,bu nedenle iştahınız da açılır.Bununla birlikte mide ekşimesi de azalır.

7-Artan vajinal akıntı:Bebek doğum kanalına girdikten sonra vajinada akıntı artar.Sadece akıntının miktarı artmaz,aynı zamanda akıntının görünüşü de değişir.Akıntı daha yoğun,kalın ve mukus tıkacı parçaları içerir.Bebeğin kafası rahim ağzına basınç uygularken mukus tıkacı düşer ve nişan gelmesi denilen olay gerçekleşir.

8-Şiddetli bel ağrısı:Bebeğin doğum kanalına düşmesi ise rahim konumu değişir,böylece yer çekim merkeziniz de değişir.Bu da bel bölgesinde daha fazla basınca neden olur.Ciddi bel ağrısı meydana gelir.

Bebek doğum kanalına girmese ne yapılmalı?

Eğer 36.haftayı geçerseniz ve bebek hala doğum kanalına girmediyse bazı adımlar atarak bebeğin doğum kanalına düşmesine yardımcı olabilirsiniz.İlk önce,yaptığınız şeylerden doktorunuzun haberi olması lazım.Doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alın ve yeni bir adım atarken lütfen doktorunuzu bu konuda bilgilendirin.Bebeğin doğum kanalına girmesini hızlandırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler:

-Fiziksel aktiviteleri artırmanız bebeğin doğum kanalına girmesini hızlandıracaktır.Fakat şiddetli aktivitelerden kesinlikle uzak durun,kendinizi çok yormayın.Odanın içinde veya bahçede tur atmak yapabileceğiniz en iyi şeydir.

-Otururken kesinlikle bacaklarınızı üst üste atmayın,bu pelviste basınç oluşturarak bebeğin pelvise düşmesini engeller.

-Oturmak için doğum topu kullanın ve onunla basit egzersizler yapın.Bu %30 oranında pelvik genişlemesini sağlar ve bu yüzden bebeğin doğum kanalına girmesine yardımcı olur.

-Sguat yapmanız pelvik kanalının genişlemesini sağlar ve bebeği çeker.Fakat aniden sguat yapmaktan kaçının,eğer gebelik boyunca sguat yapmadıysanız,ilk önce doktorunuzun iznini alın.Ayrıca sguat kalçaları ve bacakları güçlendirerek doğuma hazırlar.

-Otururken dizleriniz veya bacaklarınız her daim açık kalsın.Bu bebeğin rahim ağzına doğru hızlanmasını sağlar,ve bebeğin doğum kanalına düşmesini hızlandırır.

Bebek doğum kanalına girerse ne yapılmalı?

Eğer bebeğin doğum kanalına girdiğini hissederseniz veya fark ederseniz gelecek haftayı beklemeden doktorunuza başvurun.Doktorunuz da bunu doğrularsa doğum için gerekli hazırlıklarınızı tamamlayın.Eğer 30.haftadan önce bebeğin doğum kanalına girdiğini hissederseniz hemen doktorunuza başvurun çünkü bu tehlikeli bir durum olan prematüre veya erken doğumun belirtisi olabilir.Doktorunuz bazı önleyici tedbirleri size tavsiye edebilir.