Adetten önce kan gelmesi gebelik belirtisi mi?

Adet kanamasının başlamasına daha bir hafta var,fakat vajinada ufak kanama veya lekelenme fark ettiniz.Bu durumda panikleyebilir ve aklınıza tüm ihtimaller gelebilir.En büyük endişe 'kanama gebelik belirtisi mi?' ve eğer gebe kalmayı beklemiyorsanız.Peki adetten önce kanamanın diğer nedenleri ne olabilir?

Adetten önce kanama veya lekelenme hamilelik belirtisi mi?


Eğer yumurtlama zamanında veya döneminde korumasız bir şekilde ilişkiye girdiyseniz adetten önce meydana gelen kanama büyük ihtimalle yerleşme kanamasıdır,bu da gebelik belirtisi olabilir.Döllenen yumurta 3-5 gün sonra yani adetten yaklaşık bir hafta önce rahim iç duvarına tutunur.Tutunma sırasında rahim kazıldığı için ufak kanama olabilir,bu kanama kısa süre içinde vajinadan dışarı atılır.Lekelenme gebelik belirtisi mi? Evet,gebeliğin belirtisi olabilir,fakat bunu doğrulamak için gebelik testini yaptırmalısınız,yada doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Adetten önce kanama hangi durumlarda gebelik belirtisi olur?


Eğer adetten önce lekelenme veya kanama fark ederseniz,ve adet olmasa büyük ihtimalle bu yerleşme kanamasıdır.Yerleşme kanaması da gebeliğin belirtisidir.Kanama ile birlikte bakmanız gereken diğer bazı belirtiler:

1-Yerleşme kanaması sonraki adet döneminden bir hafta önce olur


Adet dönemi genellikle yumurtlama gününden 14 gün sonra başlar.Yerleşme kanaması yumurtlamanın 6. veya 12. günlerinde olabilir,eğer hamile kalırsanız.Kesin bir gün vermek imkansızdır,çünkü her kadının belirli bir tarihi var,ve her kadın vücudu farklıdır,yani kişiseldir.Başka bir deyişle çoğu zaman döllenen yumurta son adetin ilk gününden 3-4 hafta sonra rahime yerleşir.Yerleşme sırasında oluşan lekelenme veya kanama uzun sürmez,genellikle 1-2 günde kaybolur.

2-Yerleşme kanaması adet kanamasından farklıdır


Yerleşme kanaması miktar olarak adet kanamasına göre çok çok azdır,bazen o kadar azdır ki,sadece ufak lekelenmeler olur ve rengi genellikle kahverengi veya pembedir.Yani adet kanaması gibi kırmızı değildir.Yerleşme kanaması giderek azalır,ve genellikle 1-2 gün içinde kaybolur.

3-Eğer hamileyseniz,kanama ile birlikte diğer bazı belirtiler fark edeceksiniz


Eğer hamile kalmışsanız,kanama ile birlikte mide bulantısı,yorgunluk,kusma,sık işeme,göğüslerde hassasiyet ve kokulara karşı daha duyarlı olma gibi belirtileri fark edeceksiniz.Bunlar genellikle hamile olduğunuz anlamına gelir.Lekelenme ile birlikte hafif kramplar ve bazal vücut ısısında ufak artış da gebe kaldığınızı gösterebilir.

4-Bazı kramplar olacak


Gebelikte hafif kramplar yaygın bir durumdur,ve bazı kadınlar doğuma kadar bu kramplarla baş etmek zorunda kalır.Yerleşme kanamasın sırasında da bazı kramplar olur fakat bunlar çok yumuşak kramplardır.Aklınızda bulundurun,sadece kramp her daim hamile olduğunuz anlamına gelmez.Eğer kanama ile birlikte kramp fark ederseniz,gebelik testini yaptırabilirsiniz.

5-Yerleşme kanamasında sonra adet kaybı olur


Eğer hala adetten önce kan gelmesi gebeliğin belirtisi olduğundan emin değilseniz,birkaç gün daha bekleyin.Eğer adet olursa hamile değilsiniz,fakat adet olmasa büyük ihtimalle hamilesiniz.Kafanız hala karışıksa,gebeliği doğrulamak için gebelik testini yaptırabilirsiniz.

Eğer hamile değilsem,adetten önce kanama neyin belirtisidir?


Adetten önce meydana gelen lekelenme veya kanama her daim hamile olduğunuz anlamına gelmez,bu kanamanın arkasında başka faktörler de olabilir.Örneğin,servikal polipler,ektopik gebelik,rahim ağzı tahrişi,ve hatta düşük.Yukarıdaki belirtilere göre hamile değilseniz,ve gebelik testi negatif çıkarsa kanamanın asıl nedenini teşhis etmek için doktorunuza başvurun.