ADET TARİHİ HESAPLAMA

ADET GÜNÜ HESAPLAMA

Adet her zaman tahmin edilemez.Düzenli adet dönemlerine sahip kadınlar genelde hangi günlerde adet olacaklarını tahmin edebilirler,fakat diğerleri için bu oldukça zor olabilir.Adet hesaplama programı bir sonraki adetin ne zaman olacağını tahmin edebilir.


Adet hesaplama programı nedir?

Adet hesaplama programı bazı verilere bakarak bir sonraki adetin ne zaman olacağı konusunda güçlü tahminde bulunur.Hesaplama programına girmeniz gereken veriler son adetin ilk günü,normalde adetin kaç günde bir olduğu ve adetin kaç gün sürdüğüdür.Diğer bazı adet hesaplama programları ortalama vücut sıcaklığını da isteyebilir,ama bu hesaplama programında ortalama vücut sıcaklığına gerek yoktur.
Adet nasıl hesaplanır?
Buradan ne zaman adet olacağınızı adet hesaplayıcı programını kullanarak hesaplayabilirsiniz:

Adet dönemleriniz ortalama kaç gün sürüyor (iki adet arasındaki gün sayısı:  gün


En son hangi tarihte adet kanamanız başladı (son adetin ilk günü):
Ay:
Gün:
Yıl:
Yaklaşık adet tarihiniz:
Bir kadın eğer düzenli adet dönemlerine sahipse ortalama her 28 günde bir adet olur.Fakat,bazı kadınlarda bu sayı değişebilir.Yetişkin kadınlarda adet her 21-35 günde bir adet olurken,ergen veya genç yaştaki kızlarda ise her 21-45 günde bir adet oluyor.

Bir kadın ortalama olarak her adet döneminde 35 ml kan kaybeder,bu bazen 10 ml'ye düşerken,bazen de 80 ml'ye kadar yükselebiliyor.

Adet neden olur?

Adet gebeliğe hazırlık için olur.Her adetten sonra rahim duvarı kalınlaşmaya başlar.Eğer yumurtlama gününde yumurta döllenirse,döllenen yumurta rahim duvarına yapışır ve burada gelişmeye başlar,böylece gebelik boyunca adet olmaz.Fakat yumurtlama gününde veya döneminde yumurta döllenmese kalınlaşan rahim duvarı belli bir süre sonra dökülmeye başlar ve kanamaya neden olur.Buna adet denir.