Adet öncesi göğüs ağrısı ne zaman başlar?

Adetten önce göğüs ağrısı

Adet öncesi göğüslerde ağrı ve şişlik kadınlar arasında yaygın bir endişedir.Bu tür belirtilere adet öncesi belirtiler denir.

Adet öncesi göğüs ağrısı bazı şiddetli olabileceği gibi hafif de olabilir.Ama genellikle adetten hemen önce ağrı zirve yapar.Adet kanaması başladıktan sonra göğüs ağrısı hafiflemeye başlar.

Adet öncesi göğüs ağrısı ne zaman başlar?

Adet öncesi göğüs ağrısının temel nedeni dalgalanan hormon seviyeleridir.Normal menstrual döngü boyunca hormon seviyeleri yükselir ve iner.Ama hormon seviyesinin değişme tarihleri kadından kadına değişebilir.Östrojen göğüs kanallarının büyümesine,progesteron ise süt kanallarının şişmesine neden olur.Bu her iki olay da göğüs ağrısına neden olabilir.

Hem östojen hem de progesteron döngünün ikinci yarısında yükselmeye başlar.Östrojen döngünün ortalarında zirve yaparken progesteron ise adette bir hafta kaldığında yükselmeye başlar.

Bu nedenle göğüs ağrısı genellikle adetten bir hafta önce başlar ama bu kadından kadına değişiklik gösterebilir.

Östrojen içeren ilaçlar aldığınızda göğüste hassasiyet veya ağrı gibi durumlar meydana gelebilir.

Göğüste meydana gelen ağrı ve ağırlık adetin temel belirtileri arasındadır,fakat bazen göğüste donuk ağrı bir problemin de belirtisi olabilir.

Sonuç olarak göğüs ağrısı genellikle adetten bir hafta önce başlar ve kanama başladığında çok hızlı bir şekilde ağrı sona erer.Ağrının şiddeti ise kadından kadına değişebilir.

Göğüs ağrısı çok şiddetli boyutlara ulaşırsa yani uykunuzu bölerse veya göğüs ucunda akıntı yada kanama gibi belirtiler fark ederseniz bu durumda doktorunuza başvurun.