Vajinada yanma ve kaşıntı gebelik belirtisi mi?

Vajinada yanma ve kaşıntı

Vajinada yanma ve kaşıntı hamilelik belirtileri arasında yer almaz.Hamilelikte vajinada daha çok akıntı fark edebilirsiniz bu durum oldukça normaldir.Bu akıntı beyaz,kremsi,ıslak veya kaygan olabilir.Fakat akıntı ile birlikte anormal koku,renk,yanma veya kaşıntı fark ederseniz bu mantar enfeksiyonu veya başka bir enfeksiyon olabilir.

Yukarıda da belirtildiği gibi vajinada yanma veya kaşıntı gebelik belirtileri arasında yer almaz,aksine bu kötü bir problemin veya enfeksiyonun belirtisi olabilir.Bu nedenle eğer vajinada yanma veya kaşıntı fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Başlıca hamilelik belirtileri şunlardır:

1-Yorgunluk:Özellikle gebeliğin ilk haftalarında kendini gösterir.Artan progesteron hormonu uykulu kalmanıza neden olur.Ayrıca vücut bebeği beslemek için ekstra kan ve oksijen taşır bu da vücudun yorulmasına neden olabilir çünkü kalp normale göre daha güçlü ve hızlı çalışıyor.

2-Karın ağrısı:Bazı kadınlar karnın alt kısmında donuk bir ağrı hissedebilir.Bu ağrı yaygın olduğu gibi oldukça normaldir.Vücutta birçok değişilik meydana geldiği için kramp veya ağrı da hamilelikte beklenen bir durumdur.Bazı kadınlar da bebek rahime yerleşirken karın ağrısı hissedebilir çünkü embriyo rahim mukoza zarına tutunduğu zaman zar erir ve bazı kramplara neden olabilir.Bu ağrıya yerleşme ağrısı denir.Yerleşme ağrısından kısa süre sonra lekelenme veya hafif kanama fark edebilirsiniz.

3-Karında gaz birikmesi:Gebelik boyunca artan hormonlar vücutta kasların gevşemesine neden olur.Buna bağırsak sistemleri de dahildir.Bu da sindirimin yavaşlamasına neden olur.Bakteriler şimdi çalışmak için daha çok zamana ihtiyaç duyar.Bu ekstra zaman daha çok fermantasyona ve böylece daha çok gaz birikmesine neden olur.Yavaşlayan sindirim sistemi kabızlığın ortaya çıkmasına da neden olabilir.Böylece kendinizi şişmiş ve gazlı hissedeceksiniz.

4-Karında şişlik:Hamilelikte artan progesteron hormonu düz kasların gevşemesine neden olur.Bu gevşeme sindirim sürecini yavaşlatır.Bu da gaz birikmesine ve  böylece karında şişliğe neden olabilir.

5-Sırt ağrısı:Artan progesteron hormunu ligament ve disklerde yumuşamaya neden olur.Bu da sırt ağrısı ile sonuçlanabilir.Eğer idrar yolu enfeksiyonu kaparsanız sırt ağrısı daha da şiddetli olabilir.

6-Göğüslerde hassasiyet,ağrı:göğüslerde hassasiyet hamile kaldıktan bir iki hafta sonra başlayabilir.Göğüslerde ağrı hamileliğin ilk belirtisi olabilir,ama tüm kadınlarda olmaz.Göğüslerde ağrı veya şişme artan gebelik hormonları nedeniyle olur.

7-Mide bulantısı:Mide bulantısı hamilelikte çok erken başlayabilir.Mide bulantısı günün herhangi bir vaktinde meydana gelebilir.Ama genellikle sabahları daha şiddetli olur,bu nedenle hamilelikte mide bulantısına sabah bulantıları da denir.