Vajinada gece kaşıntısı neden olur?

En alttaki bölgede kaşıntı olması iyi bir şey değil.Gece meydana gelen vajinal kaşınma aniden uykunuzu kaçırabilir ve saatler boyunca uyanık kalmanıza neden olabilir.Vajinada kaşıntının birçok nedeni vardır,örneğin bazı nedenler bakteri enfeksiyonu,mantar enfeksiyonu ve kullandığınız kişisel bakım ürünleri.Ayrıca vajinal kaşıntı tedavi edilmesi gereken başka bir problemin de belirtisi olabilir.Bu makalede gece vajinal kaşıntının nedenleri ve yapabileceğiniz şeyleri açıklayacağız.

Gece vajinada kaşıntı nedenleri


Vajinal kaşıntı için etkili bir tedaviye başvurmadan önce kaşıntının nedenini bilmeniz lazım.Farklı problemler farklı tedavilere ihtiyaç duyar.İşte gece vajinal kaşıntının bazı nedenleri:

1-Mantar enfeksiyonu


Candida albicans denilen mantar nedeniyle bu enfeksiyon ortaya çıkar,çok yaygın bir enfeksiyon çeşididir.Mantar enfeksiyonu sıcak ve nemli bölgelerde çok çabuk çoğalır ve aslında temizlik nedeniyle ortaya çıkmaz.Aslında vajina bölgesi çok temiz olabilir ve eğer yararlı bakteri sayısı az ise mantar enfeksiyonu ortaya çıkabilir.Gece terlemeden dolayı veya daha sıcak olmasından dolayı kaşıntı daha da kötüleşebilir.

Mantar enfeksiyonun diğer belirtileri kızarıklık,idrar sırasında yanma.Hata bazı kişiler mayalı kokudan şikayet eder,ayrıca beyaz köpük şeklinde akıntı olabilir.

Mantar enfeksiyonu tedavisi için doktorunuz size antifungal ilaçlar,probiyotikler verebilir.Bakteri dengesini sağlamak için her gün yoğurt tüketin,ayrıca gün içinde ve gece pamuktan yapılmış ve çok dar olmayan iç çamaşırlar tercih edin.

2. Liken skleroz


Vulva,vajina ve anüse yakın bulunan düzensiz cilt nedeniyle liken skleroz vajinal kaşıntıya neden olabilir.Bu deri daha ince ve benek veya yama oluşturmaya yatkındır.Eğer gece terlerseniz,benek veya yama tahriş olur ve gece kaşınmaya başlar.

Liken skleroz nedeniyle meydana gelen diğer bazı belirtiler normal deri göre daha ince olan beyaz noktalar veya yamalar,ince deri bölgesinde yırtılma,cinsel ilişki sırasında ağrı,gündüz veya gece vajinada kaşıntı.

Bu problem zamanla kendiliğinden yok olabilir,veya kaşınmayı ve iltihaplanmayı azaltmak için streoid kremler kullanabilirsiniz.Yada ultraviolet ışık tedavisi gerekebilir.

3-Bakteriyel vajinozis


Bazen vajina pH değeri dengede değilse hafif bakteri enfeksiyonlarını geliştirebilirsiniz.Enfeksiyon meydana geldiği zaman gece daha çok kaşıntı olur,çünkü uzanıyorsunuz ve akıntı vajinada bekliyor,bu da daha çok kaşıntıya neden olur diyebiliriz.Eğer gece terlerseniz veya cinsel ilişkiye girerseniz kaşıntı daha da kötü bir hal alabilir.

Bakteriyel vajinozis diğer belirtiler vajinada sarımsı veya gri akıntı,balık kokusu ve cinsel ilişkiden sonra kötüleşen belirtiler.

Bakteriyel vajinozis enfeksiyonu tedavisi için antibiyotikler tavsiye edilir.Bakteriyel vajinozis bazen kendiliğinden yok olur,fakat doğru bir şekilde tedavi etmek en iyisidir.

4-Trikomonas


Bu parazit enfeksiyon cinsel yolla bulaşır.Eğer partneriniz bu enfeksiyona sahipse,bunu bilmeyebilirsiniz çünkü erkekler bu enfeksiyondan dolayı hiçbir zaman belirti göstermez.Kadınlarda bu enfeksiyonun bir belirtisi gece vajinada kaşıntıdır.

Trikomonas enfeksiyonun diğer belirtileri kötü koku,işeme sırasında ağrı,cinsel ilişkide ağrı,kızarıklık ve iltihaplanma,genital bölgede yanma hissei,beyaz,yeşil veya sarı akıntı.

Bu parazit enfeksiyon için antiparazit ilaçlar almalısınız.Bu enfeksiyon tedavi olmadan geçmez,ve eğer hamileyseniz erken veya prematüre doğuma neden olabilir.Tedavi olurken cinsel ilişkiden uzak durmak önemlidir,çünkü enfeksiyonu başkalarına da bulaştırabilirsiniz.

5-Hormonal değişiklikler


Vücutta düşük östrojen bazı değişikliklere neden olabilir.Östrojen seviyesi düştüğü zaman vajina duvarında bulunan dokular körelir ve kurumaya başlar.Bu durumda hem gündüz hem de gece vajinal kaşıntıya neden olabilir,özellikle cinsel ilişkiden sonra.Vajinadaki kuruluk nedeniyle iltihaplanma meydana gelebilir,bu da kaşıntıya neden olur.Vajinal kuruluk 35-60 yaşları arasında yani perimenopoz ve menopoz döneminde çok yaygındır.
Hormonal değişiklikler nedeniyle diğer bazı belirtiler kuru vajina dokuları,cinsel ilişki sırasında ağrı ve lekelenme.

Bunun için yapılan en iyi tedavi yöntemi hormon tedavisi,kayganlaştırıcılar kullanmak ve bitkisel bazı tedavilerdir.

6. Bartholin bezi kisti


Vajinada vajinayı nemlendirerek kaygan olmasını sağlayan iki bez vardır.Bu bezler kist geliştirebilir ve gece kaşıntı veya ciddi ağrılara neden olabilir.Eğer cinsel ilişkiye girerseniz kaşıntı genellikle gece alevlenir.Bu kistler enfeksiyon kapabilir ve daha ciddi belirtilere neden olabilir.

Bartholin kisti belirtileri genellikle yürüyüş veya cinsel ilişki sırasında ağrı,vajina ağzında topak oluşumu,eğer enfeksiyon kaparsa yüksek ateş,şişlik,kızarıklık ve kokusuz akıntıdır.

Bunu tedavi etmek için bazı ağrı kesiciler veya antibiyotikler alabilirsiniz,eğer enfeksiyon kaptıysa.Eğer kendiliğinden temizlenmezse cerrahi drenaj gerekebilir.

Problemin teşhisi için doktorunuza başvurun


Gece vajinal kaşıntı basit bir şeyin veya ciddi bir şeyin belirtisi olabilir.Bu nedenle problemin teşhis edilmesi için doktorunuza başvurmak veya danışmak zorundasınız.Eğer problem ciddi ise alttaki belirtiler meydana gelebilir:

-Ciddi kramp veya pelvik ağrısı

-Adet dışında kanama

-Yüksek ateş veya titreme

-Seks partnerinizde enfeksiyon belirtileri

Not:Gebelikte yukarıdaki belirtiler değerlendirilmeli ve hemen tedavi olmanız gerekir.Bazı vajinal kaşıntı gebelik komplikasyonlarına neden olan bir enfeksiyonu işaret edebilir.