Vajina içinde beyaz lekeler nedenleri

    Birçok şey vajina bölgesinde beyaz lekelere neden olabilir.Beyaz lekelerin yanı sıra,sivilce,topaklar ve açık ülserler bile fark edebilirsiniz.Bazı problemler hiçbir belirti göstermez ve hiçbir ağrı veya kaşıntı hissetmezsiniz.Vajinada beyaz leke nedeniyle endişeye kapılabilirsiniz,bu makalede size vajinada beyaz lekelere neden olan muhtemel faktörleri ve bunları önleme yollarını açıklayacağız.

Enfeksiyon vajinada beyaz lekelere neden olur mu?


Eğer cinsel yönden aktifseniz,vajinada gözüken beyaz lekeler cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların belirtisi olabilir.Herhangi bir belirti fark etmiyorsanız,bu lekelerin neden ortaya çıktığını bilmek önemlidir.

Eğer cinsel yönden aktif değilseniz vajinada beyaz lekelere neden olan diğer bazı durumlar vardır.Bazıları için endişe etmenize gerek yok,fakat beyaz lekelere neden olan bazı problemleri ise değerlendirmeniz gerekir.Sıklıkla hormon bozukluğu ve ph dengesizliği vajinada bazı problemlere neden olabilir.

Vajinada beyaz noktalar: muhtemel nedenler


Vajinada beyaz leke veya noktalara neden olabilecek bazı şeylerin kısa  listesi:

1-Bartholin kisti


Vajina ağzında bazı sıvılar salgılayarak vajinanın kaygan olmasını sağlayan bazı bezler vardır.Çocuk doğurma yaşına gelmiş kadınların yaklaşık %2'sini etkiler ve cinsel yolla bulaşmaz.Bazen bu bezler tıkanabilir ve kist oluşabilir.Erken evrede bu kist beyaz leke şeklinde gözükebilir.
Belirtiler

Bartholin kisti olduğu zamana vajina ağzına yakın bölgede küçük beyaz noktalar olur.Deri altında küçük topak da olabilir,ve genelde sadece bir tarafı etkiler.Basınç ile birlikte biraz ağrı hissedebilirsiniz.Çoğu zaman tedavisiz bir şekilde kendiliğinden yok olur.Eğer apse olursa ağrı,şişlik,kızarıklık ve hatta ateş olabilir.Bu durumda tedaviye ihtiyacınız vardır.

2-HPV


Çok yaygın bir cinsel enfeksiyon çeşididir,fakat fark etmeyebilirsiniz.Bu virüs cinsel yönde aktif olan çoğu kişide bulunur.Bazen kendiliğinden temizlenip gider,bazende vajinada hiçbir belirti göstermeden yıllarca kalabilir.Eğer tedavi edilmese,üreme sisteminde kansere neden olabilir.Belki duymuşsunuz,buna genital siğiller de denir.Bu enfeksiyonun ilk belirtilerinden bir tanesi vajina veya rahim ağzına yakın bölgede beyaz lekelerdir.

Belirtiler

HPV enfeksiyonu hissedebileceğiniz veya sahip olabileceğiniz belirtiler göstermez.Doktorunuz rahim ağzında veya vajinada küçük karnabahar şeklinde beyaz görebilir.Erkeklerde HPV virüsü hiçbir belirti göstermez,fakat hala bulaşıcıdır.

3-Mantar enfeksiyonu


Vajinada çıkan mantar enfeksiyonu kandidiyazis olarak adlandırılır.Bu mantar enfeksiyonu vajina dudaklarında veya vajina içinde beyaz lekelere neden olabilir.Beyaz lekelerin oluşmasının nedeni vajinada pH dengesinin bozulmasından kaynaklanır.

Belirtiler

Vajinada beyaz akıntı şeklinde beyaz lekeler olur.Eğer mantar enfeksiyonu tedavi edilmese,vajinada ağrı,kaşınma,kızarıklık ve yanma hissine neden olabilir.Kandidiyazis enfeksiyonu her kadında ortaya çıkabilir,kolay tedavi edilir,fakat yine geri dönebilir.

4-Sifiliz enfeksiyonu


Cinsel yolla bulaşan en eski enfeksiyonlardan bir tanesidir.Neredeyse yüzyıllarca yıl yaşayan bu bakteri enfeksiyonu vajina içinde ve dışında ağrısız frengi çıbanına neden olabilir.Bulaşıcı bir enfeksiyondur ve doğumda bebeğe geçebilir.

Belirtiler


-Sifiliz enfeksiyonun ilk belirtisi frengi çıbanı veya şankr'dır,fakat eğer vajinada içinde gelişirse fark edilmeyebilir.Frengi çıbanı olmadan önce bile 10-90 günlük bir kuluçka süresi vardır,bu süre zarfında hala muhtemelen bulaşıcı olabilirsiniz.

-Eğer frengi çıbanı fark etmeseniz veya fark ettiğiniz hiçbir şey yapmasanız bile birkaç hafta içinde kendiliğinde yok olur.Fakat problem şu,enfeksiyon hala vücudunuzda kalacak.Belirtiler daha ileri bir aşamaya geçer tüm vücutta kızarıklık,ağızda yara,deride yara,yüksek ateş,şişmiş bezler ve diğer bazı belirtilere neden olabilir.

-Sifiliz enfeksiyonu tedavi edilmese daha da kötüleşebilir,ve bazı ciddi komplikasyonlara hatta ölüme bile neden olabilir.

5-Sebase kistleri


Eğer vajinada sivilceye benzeyen küçük beyaz lekeler fark ederseniz,bu lekeler sebase kistleri olabilir.Bu kistler beyaz sivilceler şeklinde olup içleri deri proteini olan keratinle doludur.Enfeksiyon kapmadığı sürece endişelenmenize gerek yok.

Belirtiler

Vajinada beyaz topak veya sivilce şeklinde ortaya çıkar ve ağrı yapmaz.Bunları patlatmamak çok önemlidir çünkü enfeksiyon kapma riskini artırabilir.Eğer enfeksiyon kaparsa beyaz veya sarımsı akıntı bu sivilcelerden sızabilir.

Vajinada beyaz lekeler nasıl tedavi edilir?


1-Sabun ve parfüm kullanmaktan kaçının


Bu size anormal gelebilir,fakat vajina bölgesinde sabun kullanmayın.Sadece hergün su ile yıkayın.Sabun vajinada pH bozukluğuna neden olabilir.Eğer pH dengesi bozulursa mantar ve bakteri enfeksiyonları için ortam oluşturur.Ayrıca sabun gözenekleri tıkayabilir,ve sivilce şeklinde lekelere neden olabilir.

2-Pamuktan yapılmış elbiseler ve iç çamaşırlar tercih edin


Pamuktan yapılmış elbiseler kolay hava alır ve hafiftir.Bu da vajinaya yakın bölgede terlemeyi önler.Böylece bakteriler için uygun ortam oluşmaz.İç çmaşırın çok dar olmamasına dikkat edin ve tanga tipi külotlardan kaçının.

3-Daha fazla sıvı alın


Özellikle yaz aylarında vücudun susuz veya sıvısız kalmasına izin vermeyin,bol sıvı tüketin.Bol sıvı almak vajinada ph dengesinin korunmasına yardımcı olur.Vücudu kurutan alkol ve kahveden mümkün oldukça uzak durun.Vajinada bulunan dokular çabuk kuruyabilir ve bu vajinada sivilcelere neden olabilir.

4-Her gün yoğurt alın


Eğer mantar enfeksiyonu nedeniyle vajinada beyaz lekeler oluşursa yapabileceğiniz şeyleden bir tanesi de bol bol yoğurt tüketmektir.Yoğurt yemek mantar seviyesi düşük tutar ve enfeksiyonların geri dönmelerini önler.

5-Daha güvenli ipuçları


-Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın

-Genital bölgenin kuru ve temiz kalmasını saplayın.

-Parfümlü kadınsı ürünleri kullanmayın

-Sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulayın

-Bol bol egzersiz yapın