Plasenta previa kanama

Gebelikte bazı durumlar nedeniyle plasenta previa denilen gebelik komplikasyonu ile karşılaşabilirsiniz.Gelişen tıp ve sık doktor ziyaretleri ile bu durum erken teşhis edilebilir ve buna göre bazı önlemler alınabilir.Anne karnında embriyo geliştikçe plasenta da büyür.Plasenta bebeğe besin kaynağı sağlar ve bebeğin gelişmesini korur.Plasenta previa durumunda plasenta rahim ağzını tamamen veya kısmi olarak kapatır,eğer tedavi edilmezse doğum süreci çok komplike olabilir.
Plasenta previa nedeniyle oluşan kanama


Gebelikte oluşan kanama birkaç problemden kaynaklanabilir.Plasenta previa kanaması genellikle 34 ve 38 haftaları arasında olur.Rahim sürekli gerildiği için ve şekil değiştirdiği için plasentanın rahim duvarından uzaklaşmasına neden olur.

Genellikle plasenta previa ikinci üç ayda tespit edilir,doktor ultrason muayenesi sırasında bu fark eder.Eğer bu zamanda tespit edilmezse son haftalarda oluşan kanama veya diğer bazı belirtiler nedeniyle teşhis edilebilir,örneğin kramp veya bebeğin anormal pozisyonu.

Plasenta previa genellikle ultrason yardımı ile veya kanamadan sonra teşhis edilir.Bunun için kullanılan ultrason çeşidi karın veya trans-vajinal ultrasondur.Vajina kanalı ve rahim ağzı muayenesi için ultrasonun tarayıcı ucu vajinaya yerleştirilir.Plasenta mahallini tam olarak belirlemek için MRİ (manyetit rezonans görüntüleme) de kullanılabilir.

Plasenta previa riskleri nelerdir?


Hamile kadının plasenta previa problemine yakalanmasına neden olan bazı faktörler vardır ve bu durumda kanama riski daha çok artar:

-Eğer daha önce sezaryen veya D&C (küretaj ve dilatasyon) nedeniyle rahimde herhangi bir yara izi varsa plasenta previa riski de artar.Anormal rahim şekline sahip kadınlar da buna dahildir.

-İkiz veya üçüz gebelikte plasenta previa riski artar,çünkü plasenta gelişen ikiz veya üçüz bebekleri desteklemek için daha çok gelişir veya büyür.

-Eğer 35 yaşından büyükseniz,plasenta previa için risk taşıyorsunuz demektir.Yaşlı kadınlar genç kadınlara göre plasenta previa olma riski üç kat daha büyüktür.

-Gebelikte sigara içmek birçok probleme neden olur,bunlardan bir tanesi de plasenta previadır.

-Her gebelik bir önceki gebeliğe göre plasenta previa riski daha yüksek olur.

-Bazı ırklar plasenta previa problemine yatkındır,özellikle Asyalılar.

-Daha önce düşük yapmak

-Daha önce plasenta previa ile teşhis edilmek

Plasenta previa kanaması nasıl tedavi edilir?


Birkaç plasenta previa çeşidi meydana gelebilir:

-Komple previa:Rahim ağzı plasenta tarafından tamamen kapatılır.Bebek genellikle sezaryenle alınır ve prematüre olur.

-Kısmi previa:Rahim ağzının belli bir kısmı plasenta nedeniyle kapanmasıdır.Bu durumda vajinal doğum veya normal doğum imkansız değil.

-Marjinal previa:Plasentanın rahim ağzı sınırına yerleşmesidir.Bu durumda ufak kanama olabilir.Vajinal doğum yapabilirsiniz.

-Düşük yerleşimli plasenta:Plasentanın rahim ağzına yakın bölgede bulunmasıdır.Eğer diğer durumlar uygunsa,doğum doğal ve normal olabilir.

Plasenta previa çeşidine göre ve kanama miktarına bağlı olarak bazı tedbirler alınır:

-Kanama yok veya çok az kanama:Yatakta dinlenme size tavsiye edilir,egzersiz ve cinsel ilişkiden uzak durmanız istenilir.Ayakta çok beklememelisiniz.

-Şiddetli kanama:Bu durumda hasta hastanede yatakta dinlenmeli çünkü kana ve erken doğumu önlemek için bazı ilaçları ihtiyacı olabilir.36.haftadan sonra mümkün olduğu kısa sürede doğum yaptırılır.Doğum metodu sezaryen olur.Eğer doğum 36.haftadan önce doğum yapmak zorunda kalırsanız bebeğe akciğer gelişimi için bazı özel ilaçlar verilebilir.

-Kontrol edilemeyen kanama:Acil önlem olarak sezaryene başvurulur.

Plasenta previa olan hamile kadınların anlattıkları


''Ben 25 haftalık hamileyken plasenta previa ile teşhis edildim.Hastaneye götürüldüm ve 3 gün orada geçirdim.Doktorum yatakta dinlememi tavsiye etti.28.haftada kanama yeniden başladı,ve hastanede bir gece daha gözlem altına alındım.Şimdi 39 haftalık hamileyim ve ciddi bir problem yok.''

''18.haftada komple plasenta previa ile teşhis edildimDoktorum yatakta dinlememi tavsiye etti.Gebeliğin 20.haftalarında bazı lekelenmeler oldu.Ne ise doktorum yardımı ile 36.haftaya ulaştım.Plasenta şimdi rahim ağzından biraz uzaklaşmış ama hala düşük yerleşimlidir.Normal doğum yapabileceğim.''

''Gebeliğin 19.haftasında plasenta previa ile teşhis edildim.Şiddetli kanama yaşadım,ama ben yatakta dinlenemiyorum,iki yaşında başka bir çocuğum var,çok aktif.Doktorum şimdi kısmi previa olduğunu ve yavaş yavaş rahim ağzından uzaklaştığını söyledi.Doktorum sezaryenden çok normal doğum yapabileceğimi söylüyor.''