Nişan gelmesinden sonra ilişkiye girilir mi?

Nişan gelmesinden sonra ilişkiye girilir mi?

Mukus tıkacı gebelik boyunca rahim ağzından biriken sıvıdır. Rahim ağzında biriken sıvı rahime bakterilerin girmesini engelleyerek bebeği çeşitli enfeksiyonlara karşı korur. Rahim ağzında bulunan sıvı zaten antibakteriyel özelliğe sahipken, bu sıvının birikimiyle oluşan mukus tıkacı da bu korumayı iki katına çıkarır. Mukus tıkacı bu korumanın dışında bakterilerin hücre duvarını yıkan lizozoma da sahiptir. Hamilelik sürecinde mukus tıkacının gelmesi, çocuğun doğumunun bir habercisi olabilir. Rahim boynu doğuma açıldığında mukus sıvısı da vajinaya akar.

Mukus tıkacı geldikten sonra ilişkiye girilir mi?

Evet, su gelimine kadar ilişkiye girilebilir. Eğer zar yırtılmamış ve mukus tıkacınız yeni gelmişse, hala ilişkiye girmeniz mümkündür ve bu durum bir tehlike yaratacak bir şey değildir; hatta yüzmeniz bile mümkündür. Eğer genişleme başlamamışsa, mukus tıkacı kendini tekrar oluşturabilir çünkü vücudun rahmi kapalı tutmak için buna ihtiyacı vardır.

Anneler bu durum hakkında ne diyor, bir bakalım:

“36. haftada, rahim ağzında biriken sıvım gelmişti ancak kendimi ilişkiye girmekten geri çekmedim. Şu an 37 haftalık hamileyim ve hala bir sorun yaşamadan ilişkiden zevk alabiliyorum. Ancak doktorunuza danışmak güvende olmak açısından önemlidir.”

“Anlamanız gereken şey, suyunuzun ilişkiye girdiğiniz diye geliyor olmamasıdır yani rahim ağzında biriken sıvınız gelse de sonrasında da hala ilişkiye girebilirsiniz.”

Mukus tıkacınızın gelip gelmediğini nasıl anlarsınız?

Birçok kadın hamilelik sırasında vajinal akıntıya sahiptir. Eğer konu buysa, ne zaman mukus tıkacınızın geldiğini anlamak biraz dikkat gerektirebilir. Eğer vajinal akıntınız konusunda dikkatli olursanız, bu sıvının ne zaman geldiğini anlamak mümkündür çünkü bu sıvı jel gibi ve biraz kalın bir yapıdadır. Ayrıca pembe, temiz veya da çok az miktarda kan içerebilir.

Neden olur?

Nişan gelmesinden sonra ilişkiye girebilirsiniz ancak neden bu svının geldiğini merak edecek olursanız birçok sebebi olabilir. Rahim ağzı yumuşadığında bu akım gerçekleşebilir; rahim ağzı incelir ve doğuma hazırlık için genişler. Rahim ağzı genişlediğinde ise mukus tıkacı akımı yani nişan gelmesi olur. Sıvının gelimi, rahim ağzı muayenesi sırasında veya cinsel birleşme sırasında da olabilir. Bunu doğumun hemen geldiğine yormamalısınız ancak rahminizde değişme olduğuna ve doğuma hazırlanmanız gerektiğine yorabilirsiniz çünkü sıvı geliminden sonra bebek rahim ağzından kolayca geçebilecek durumdadır. Sıvı geliminden sonra kendinizi bakterilere karşı savunmasız hissetmeyin çünkü hala koruyucu kalın bir tabakanın sahibisiniz yani vajinal enfeksiyonlar karşı bir korku hissetmenize gerek yok.

Mukus tıkacının geliminden sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz ancak kişisel hijyenize dikkat etmek ve yüzmekten kaçınmak sizin için iyi bir önlem olacaktır.

Daha sonra ne yapılmalıdır?

Nişan gelmesinden sonraki süreç için ise önemli olan nokta, sıvının nasıl olduğuna dikkat etmekten ve hamileliğin hangi sürecinde olduğunu anlamaktan geçer. Mukus tıkacının geldiğini doktorunuza bildirmeli ve rengi, büyüklüğü ve genel görünüşü hakkında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doktorunuz bu bilgileri ileriki süreciniz için değerlendirecektir.

Eğer 36 haftalıktan az bir hamilelik süreciniz var ve mukus tıkacınız gelmiş ise doktorunuzu bilgilendirme konusunda daha dikkatli olmalısınız. Bu durumda ileriki sürece karar vermek için sizden bazı testler istenebilir. Rahim ağzınızın durumu ve bebeğin durumu kontrol edilebilir.

Eğer 37. Haftayı doldurmuş ve nişan dediğimiz rahim ağzı sıvınızı almış iseniz bu durumda çok fazla endişelenmenize gerek yok.Eğer sizi rahatsız eden bir durumunuz yok ise doktorunuzu aramak zorunda değilsiniz.Doktorunuza basitçe bir sonraki görüşmenizde durumu bildirebilirsiniz; ancak eğer sizi rahatsız edern bir durumla karşılaşırsanız doktorunuzu arayın. Doktorunuz bu durumda sizden doğuma hazırlanmanızı isteyecek ve sizin diğer işaretleri izlemeniz gerekecektir. Kasılmalarınız daha sıklaşmış ise doktorunuzu derhal aramanız gerekmektedir.