Hamilelikte idrar kaçırma neden olur?

Hamilelikte idrar kaçırma , gebelikte idrar tutamak

Gebelikte bazen beklediğiniz sinir edici vücut fonksiyonları gibi değişiklikler meydana gelebilir.Bunlardan bir tanesi de güldüğünüz,öksürdüğünüz veya bir şey kaldırdığınız zaman idrar kaçırmadır.

İdrar kaçırma,idrar tutamak olarak adlandırılır.Kısacası istenmeyen bazı idrar damlalarını fark edeceksiniz.Bu problem hamile kadınlar arasında yaygın olmasına rağmen canınızı sıkabilir ve rahatsız edici olabilir.

Hamilelikte idrar kaçırma:

-Eğer daha önce doğum yaptıysanız bu problemin sizde görülme olasılığı %42'dir.Bu problem daha çok doğum sırasında pelvik hasarla ilgilidir.

-Eğer daha önce hiç doğum yapmadıysanız problemin görülme olasılığı %31'dir.

Gebelikte idrar kaçırma neden olur?

Hamile bir kadın güldüğü veya hapşırdığı zaman,bu gibi davranışlar karına basınç uygulayabilir ve idrarın istenmeden sızmasına neden olabilir.Endişelenmeyin bir çok hamile kadın haftada bir kereden az bu durumu yaşar ve genelikle çok ufak idrar damlaları halinde olur.

İdrar kaçırma hem gebelikten önce hem de gebelik sırasında meydana gelebilir.Bergen Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre hem gebelikten önce hem de gebelik sırasında idrar kaçırma  genellikle vücut kitle indeksi,yaş ve yapılan doğum sayısı ile ilgilidir.Diğer bir deyişle eğer yaşlı bir kadınsanız ve daha önce birkaç doğum yaptıysanız idrar kaçırma riskiniz büyüktür.

Ayrıca bu araştırma göre eğer doğumdan sonra fazla kilo verirseniz idrar kaçırma riskiniz azalır,ama doğumdan sonra kilo alımı yüksek riskle ilişkilendirilir.

Genel olarak idrar kaçırma riski,gebelikten önce %26 oranına,ve gebeliğin 30.haftalarında %58'e kadar çıkabiliyor.

Hamilelikte idrar sızıntısının en yaygın çeşitleri

İdrar sızıntısı beklenilen kadınlarda en çok görülen çeşit stres üriner inkontinanstır,genellikle gebeliğin 30.haftalarında görülür.Bu durumda üretra ve idrar torbasını destekleyen kaslar zayıflar.Bu zayıflama doğum,kullandığınız ilaçlar veya geçirdiğiniz ameliyatlar nedeniyle olabilir.

Eğer valf kasları zayıflarsa öksürme,hapşırma veya gülme sırasında karın bölgesine olan basınçtan dolayı bu kaslar idrarın dışarı akmasını önleyemez.Bir kadın hamile kaldığı  zaman büyüyen rahim dolayısıyla mesane veya idrar torbasına ekstra basınç uygulanır.Bu basınç zayıf olan kasları devre dışı bırakabilir.

Doğum,idrar torbasının idrar tutma yeteneğini alttaki nedenlerden dolayı etkileyebilir:

-İdrar torbası ve üretra doğum sırasında hareket eder.
-İdrar torbasında bulunda sinirler zarar görür.
-Episiyotomi(bebeğin rahat bir şekilde dışarı çıkması için pelvik taban kaslarında yapılan kesidir)