Hamilelik testinde silik çizgi ne anlama gelir?

Bu durum çok kişinin başına gelmektedir,özellikle gebelik testlerine merak olup da çok erken test yapanlar sıklıkla silik çizgi ile karşılaşabiliyor.Peki gebelik testinde gözüken silik çizgi ne anlama geliyor?Hamile misiniz?Silik çizginin başka bir anlamı var mı?

Gebelik testinin kanunu şudur,gebelik testinde çıkan herhangi bir çizgi hamile olduğunuz anlamına gelir,bu çizgi silik olsa bile.Fakat gebelik testi ile yumurtlama testini birbirine karıştırmamak lazım,yumurtlama testinde silik çizgi ayrı bir durumdur.Yani yumurtlama testinde çıkan çizgi iyice koyulaşması lazım.Hamilelik testinde ise çıkan her çizgi veya silik çizgi pozitif sonuç anlamına gelir.

Gebelik testinde neden silik çizgi olur?Neden doğrudan koyu çizgi çıkmıyor?

Hamile kaldığınız zaman hCg hormonu seviyesi yavaş yavaş artar.Gebelik testleri de bu hormona göre çalışır.Eğer hCG hormonu seviyesi vücutta az ise gebelik testinde silik çizgi,hCg seviyesi çok fazla ise gebelik testinde koyu çizgi çıkar.Bu biraz da testin hassas olmasına da bağlıdır.Diyelim testin hassaslık seviyesi 20 miu/ml dur.Eğer vücutta bu orana yakın ve bu orandan düşük hCG hormonu varsa bu durumda test silik çıkabilir,fakat hCG seviyesi bu orandan yüksek ise test koyu çıkar.

Silik çizginin nedenini anlasanız bile bu merakınızı gidermeyebilir,eğer gebelik testinden silik çizgi değil de koyu çizgi görmek istiyorsanız 3-4 gün bekleyin ve yeniden testi yapın.Bu durumda daha koyu bir çizgi ile karşılaşacaksınız çünkü hCG hormonu seviyesi her 2-3 günde bir iki katına çıkar ve gebeliğin 8-11 haftalarına kadar zirveye ulaşır.

Sabah ilk uyandığınızda eğer gebelik testini yaparsanız çizginin daha koyu olduğunu göreceksiniz.Çünkü sabah idrar daha yoğun olur veya gün içinde yediğiniz ve içtiğiniz şeyler idrarın seyrelmesine başka bir deyişle hCG yoğunluğunun azalmasına neden olabilir.hCG hormonu yoğunluğu azalırsa çizginin koyuluğu da azalır.

Gebelik testinde silik çizginin çıkması hamile olduğunuz anlamına gelir ve hCG hormonu denilen gebelik hormonunun henüz düşük seviyede olduğunu gösterir.

Adet kaybından sonra eğer test yaparsanız daha doğru sonuç elde edebilirsiniz,böylece gebelik çizgisinin daha koyu olduğunu fark edeceksiniz.Aslında gebelik çizgisinin koyu veya silik olması hiç önemli değildir.Her iki durum da testin pozitif olduğunu gösterir.