Gebelikte beyaz sümüksü akıntı

Gebelikte beyaz akıntı normal mi,veya ciddi bir problemin belirti mi? Eğer gebelikte beyaz sümüksü akıntı görürseniz hemen paniğe kapılmayın,özellikle akıntı kokusuz ise.Şimdi bu yazıda gebelikte ortaya çıkabilecek beyaz akıntı çeşitlerini ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

1-Gebelikte beyaz süt akıntısı veya kremsi akıntı

Gebelikte beyaz kremsi akıntı oldukça normaldir ve birkaç şeyin belirtisi olabilir.Özellikle yumurtlama döneminde birçok kadın bu akıntıyı görür,eğer akıntı esnek ve kalın ise büyük ihtimalle yumurtlama oluyor.

Fakat,bazı durumlarda da kremsi beyaz akıntı gebelik erken belirtisi olabilir.Bazı kadınlar için bu akıntı gebeliğin ilk belirtisi olabilir.Akıntı tamamen kokusuz veya hafif kokulu olabilir.


2-Beyaz sömüksü akıntı

Gebelikte beyaz akıntı kadınlar için endişe kaynağı olabilir,fakat çoğu durumlarda bu akıntı çeşitleri oldukça normaldir.Mentrual döngü döndükçe akıntı daha da kalınlaşma başlayabilir.

Kadınlar kalın beyaz akıntıyı menstrual döngünün çeşitli evrelerinde ve gebeliğin bazı aylarından görebilirler veya fark edebilirler.


Gebelikte beyaz sümüksü akıntı veya beyaz kalın akıntı

Gebelik nedeniyle vücutta birçok değişim meydana gelir.Ve vajinada akıntının artması normaldir.Birçok kadın erken gebelikte beyaz sümüksü,kremsi veya kalın beyaz akıntı fark edebilir.

Bu zamanda vajina aşırı çalışarak daha fazla akıntı üretir.Bunun nedeni rahim ağzını ıslak tutmak,nemli tutmak ve rahim ağzını kapatarak enfeksiyonlara karşı korumaktır.Vücut ısısı da bazen vajinada aşırı beyaz akıntıya neden olabiliyor.

Ayrıca gebeliğin sonlarına doğru da beyaz sümüksü veya kalın yoğun akıntı normaldir.Akıntı açık,beyaz ve kokusuz olduğu sürece herhangi bir problem yoktur demektir.Bu vücudun normal görevidir ve vücudu temiz ve sağlıklı tutmaya çalışıyor.

Adetten önce beyaz akıntı

Adetten önce kalın beyaz akıntı oldukça normaldir.Bu tür akıntı çeşitleri genellikle döngünün başlarında veya sonlarında meydana gelebilir.

Yumurtlamadan hemen önce vajina çok miktarda mukus yani akıntı üretir.Bu zaman boyunca akıntı daha sulu ve elastik olabilir.

Adet başlamadan hemen önce beyaz sümüksü akıntı fark edebilirsiniz.Eğer kaşınma veya koku yoksa ve rengi açıksa herhangi bir sorun yok.

Gebelikte süt,peynir kesiği veya kümeler şeklinde beyaz akıntı

Genellikle beyaz akıntı eğer kokusuz yani kötü kokmuyorsa ve açık renkli ise herhangi bir sorun yok.Fakat kümeler veya peynir kesiği gibi bazı beyaz akıntılar bakteri enfeksiyonu veya mantar enfeksiyonu belirtisi olabilir.Bu durumda akıntı genellikle biraz sarımsı veya yeşilimsi olabilir.Bu enfeksiyonlar bazı ilaçlarla tedavi edilebilir,fakat herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza başvurun.


3-Aşırı akıntı
Vajinada aşırı beyaz akıntı normal olabilir,fakat bazen de bir problemin belirtisi de olabilir.İşte vajinada çok fazla akıntının bazı nedenleri
-Yumurtlama:Yumurtlama döneminde birçok kadında fazla akıntı meydana gelebilir.Bu zaman aralığında vücutta progesteron seviyesi oldukça yüksektir ve bu da normale göre daha çok akıntıya neden olur.Eğer adetin ilk gününden 10-16 gün sonra fazla akıntı fark ederseniz bu büyük ihtimalle yumurtlama nedeniyle oluyor ve çok endişe etmenize gerek yoktur.
-Gebelik:Gebeliğin erken dönemlerinde kadınların fazla akıntı üretmeleri yaygın bir durum olmakla beraber oldukça normaldir.Bu zamanda vajina çok akıntı üreterek rahim ağzının temiz,nemli ve sağlıklı kalmasını sağlar.
-Cinsel uyarılma:Cinsel ilişki sırasında vajinanın kayganlaşması için fazla akıntı olabilir.Uyarılmanızı sağlayan hormonlar aynı zaman da fazla akıntı sağlayarak cinsel ilişkide ağrıyı önler.
-Stres:Eğer çok stres altındaysanız daha çok akıntı fark edebilirsiniz.Stres vücutta hormon dengesini bozabilir ve salgılanan akıntı miktarını etkileyebilir.Stres nedeniyle aşırı akıntı zararsızdır.Fakat gelecek bazı sağlık problemlerine maruz kalmamak için stresi yenmelisiniz.
Sonuç olarak vajinada beyaz akıntı çoğu kez normal bir durumdur,fakat akıntı ile birlikte değişik bazı renkler veya kötü kokular fark ederseniz enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurun.