Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması ne anlama gelir?

Tüm gebelik testleri kontrol çizgisine ve işaret çizgisine sahiptir.Eğer test doğru bir şekilde çalışıyorsa test üzerinde bulunan kontrol çizgisi koyu gözükür.Fakat işaret çizgisi ise kontrol çizgisine göre biraz veya çok silik olabilir.Alttaki resimde gördüğünüz gibi üstte bulunan çizgi kontrol çizgisi koydur,yani testin doğru çalıştığını gösteriyor,alttaki işaret  çizgisi ise siliktir,ve hamile olup olmadığınızı gösterir.İkinci çizgi olan işaret çizgisinin silik veya koyu çıkması hiç önemli değil,her iki durumda da hamile olduğunuz anlamına gelir.


Gebelik testleri hcg hormonu ve teste bulunan kimyasallar arasında tepkime oluşturarak çalışır.Bu tepkimelerin sonucunda hamile kalp kalmadığınız belli olur.

Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması gebe olduğunuz anlamına gelir,çünkü idrarda hCG hormonu tespit edilmiş ve idrarda hCG denilen gebelik hormonun olması hamile olduğunuzu belirtir.hCG hormonu plasenta tarafından üretilir,bu da bize gösteriyor ki,hamilelik olmadan hCG hormonu üretilemez.Üretilen hCG hormonu ilk önce kana daha sonra idrara karışır.Bu nedenle eğer kanda gebelik testini yaptırırsanız daha erken sonuç alabilirsiniz.

Gebelik testinde çıkan çizgi hcg hormonunun miktarına bağlı olarak daha koyu veya daha silik gözükebilir.Özellikle testi çok erken yaptığınız zaman silik çizgi kaçınılmazdır,çünkü vücutta bulunan hCG hormonu miktarı henüz çok azdır.Ve zamanla yani her 2-3 günde bir iki katına çıkar.Gebeliğin 10 haftalarında ise zirveye ulaşır.Eğer testi geç dönemlerde yaparsanız çizginin daha koyu olduğunu göreceksiniz.

Evde yapılan gebelik testleri vücutta bulunan hcg miktarını ölçemez,sadece hcg hormonun varlığını tespit eder.Eğer hcg miktarı testin hassaslık oranının biraz altında ise teste bulunan işaret çizgisi veya ikinci çizgi silik çıkabilir.Örneğin testin hassaslık derecesi 20 ise,ve idrarda bulunan hcg hormonu bunun biraz altındaysa testte silik çizgi çıkar.Ama hcg hormonu 20 nin biraz üstündeyse test çizgisi koyu çıkar.

Eğer vücutta bulunan hCG hormon miktarını tespit etmek isterseniz bu durumda kanda gebelik testini yaptırmanız gerekir.Bunu bir sağlık ocağına gidip yaptırabilirsiniz.

Gebelik testinde çıkan ikinci silik çizgi hamile olduğunuz,yani testin pozitif olduğu anlamına gelir.Fakat eğer hiç ilişkiye girmediyseniz ve hamile değilseniz test pozitif çıkarsa bu başka bir problemin belirtisi olabilir.Örneğin yumurtalık kanseri gelişim veya rahimde tümör testin bazen pozitif çıkmasına neden olabilir.Bazen erkek idrarında da gebelik testi pozitif çıkabilir,eğer testis kanseri 3 olmuşsa.Siz bunları kafanıza takmayın,bunlar çok çok nadir gerçekleşen durumlardır.

Eğer gebelik testinde silik çizgi görürseniz,negatif düşüncelerinizi bir kenara bırakın ve derin bir nefes alın.Hamile kalmayı başardınız.Fakat hala şüphe ediyorsanız 5-6 gün bekleyin ve yeniden testi yapın.Bu durumda çizginin daha koyu bir hal aldığını göreceksiniz.Çünkü hCG hormonu zamanla artar,hemen birden bire artmaz.

Gebelik testinde daha doğru sonuç almak için adet kaybından sonra testi yaptırmanız en iyisidir,eğer testi çok erken yaparsanız yanlış negatif sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca sabah yataktan kalkarken gebelik testini yapmanız en iyisidir,çünkü gün içinde içtiğiniz içecekler idrarda hCG yoğunluğunu azaltabilir.