Gebelik testi neden sabah yapılmalı?

hCG hormonu döllenme ve implantasyondan kısa bir süre sonra plasenta tarafında üretilir.Erken gebelikte çok büyük bir hızla artan hCG hormonu dolaşım sistemine karıştıktan sonra idrarda toplanır ve bu onu gebeliğin doğal belirtisi yapar.Sabah idrarı hCG bakımından yoğun olduğu için testi bu zamanda(uyandıktan sonra) yapmak en iyi sonucu verecektir.Fakat günün herhangi bir saatinde de midstream gebelik testini yapabilirsiniz,ancak testi yapmadan önce birkaç saatliğine idrarınızı tutun ve fazla sıvı tüketmeyin.Bu idrarda hCG hormon yoğunluğunu artırır.

Gebelik testi nasıl yapılır?

1-Gebelik testi günün herhangi bir saatinde yapılabilir,fakat sabah uyandıktan sonra testi yapmak size en doğru sonucu gösterecektir.

2-Testi paketinden çıkartın ve kapağını açın.

3-Testi tutun ve emici ucu idrar akışına bırakın.Tam ıslak olana kadar bekleyin,yani yaklaşık olarak 10 saniye bekleyin.Eğer isterseniz strip testleri gibi idrar örneğini bir kaba boşaltıp testi batırabilirsiniz.Eğer bunu yaparsanız en az 15 saniye idrarda bekletin.

4-Sonucu okumak için 3 dakika boyunca testin kurumasını bekleyin.3-5 dakika içerisinde sonucu okuyabilirsiniz.

Gebelik testi neden sabah?

Sabah ilk uyandığınızda idrar daha yoğun olur ve daha çok hcg içerir.Hcg hormonu ile çalışan gebelik testi daha doğru sonuç gösterir.

Gebelik test sonuçlarının değerlendirilmesi

Midstream gebelik testi nasıl yapılır? Ve sonucun değerlendirilmesi


Testi tamamladıktan sonra pembe bir çizgi gözükecek bu çizgi hamile kaldığınız anlamına gelir.Resimde gördüğünüz sağ taraftaki pembe çizgi ise testin düzgün çalıştığını belirtir.Testi idrara tutuğunuzda hemen bu çizgi gözükebilir,ama sonucu değerlendirmeniz için 3-5 dakika beklemeniz gerekir.

Pozitif sonuç:İki tane pembe çizgi gözükür,bir tanesi yuvarlak pencerede,diğeri ise üçgen pencerede.Bu testin pozitif olduğunu belirtir.Gözüken çizgileri görebilmeniz yeterlidir,yani soluk olsa bile test pozitiftir.

Negatif sonuç:Sadece üçgen pencerede bir tane pembe çizgi gözükür.Test negatiftir ve hamile olmadığınız anlamına gelir.Eğer emin olmak isterseniz,bir kaç gün sonra testi tekrarlayabilirsiniz.

Geçersiz test:Eğer üçgen pencerede pembe çizgi gözükmezse testin geçersiz olduğu anlamına gelir.Emici uç iyice idrarda tutulmadığı zaman test geçersiz olabilir.Bu durumda testi tekrarlayın.Eğer testi idrar akışına tutup yaptıysanız,bu sefer idrar örneğini bir pet bardağa koyun ve emici ucu en az 15 saniye boyunca batırın.Testi 15 saniye sonra idrar örneğinden çıkarın ve kuruması için 3 dakika bekleyin.Ondan sonra yeniden sonucu okuyabilirsiniz.