Gebelikte adet ağrısı, adet sancısı

Eğer karnınızda bebek taşırken adet sancısı veya kramplarının olmayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.Gebelikte adet olmamasına rağmen,kramplara benzer bazı şeyler meydana gelebilir.Bu tür ağrılar bir problemin belirtisi de olabilir,ama çoğu zaman bu ağrı veya sancılar sağlıklı bir gebeliğin işaretidir.

Gebelikte adet ağrısı ne zaman başlar ve neden olur?


1-İmplantasyon (tutunma kanaması)


Yumurta döllendikten sonra rahim iç zarına tutunur buna implantasyon denir.Bu durumda ufak lekelenme veya kanama olabilir.Meydana gelecek ağrı,kramp ve lekelenme sağlıklı bir gebeliğin belirtisi olacak.Fakat bu belirtilere sahip olmasanız bu bir problemin belirtisi olduğu anlamına gelmez,bazı kadınlar bu belirtileri fark etmeyebilir.

2-Adet kaybının olması


Erken gebelikte adet dönemine benzer kramplar gebe kadın tarafından hissedilir,fakat kanama olmaz.Bu adet ağrısı gebe kadınlarda yaygındır,ama gebelikle ilişkilendirilmez çünkü kadın gebe olduğunun farkında değil.Hatta bu dönemde kadın kendini çok yorgun hissettiği için bu ağrılar daha kötü bir hal alabilir.

3-Büyüyen rahim


Rahim küçük bir organdır.Böylece,bebeğin büyüklüğüne uyum sağlamak için kısa süre içinde büyük bir oranda büyümelidir.Bu büyüme rahatsız edici olabilir,çünkü büyüyyen rahim diğer organlara basınç uygular ve onları içe doğru veya yanlara doğru iter.Bunun sonucunda oluşan ağrı normaldir

4-Round ligament ağrısı


Rounda ligament ağrısı gebeliğin ikinci üç ayında yaygın bir durumdur,fakat bazen daha erken meydana gelebilir.Ağrı genelde hafif olur ve karında oluşur.Round ligament ağrısı rahim altında bulunan ve bebeğin ağırlığını destekleyen kaslardan dolayı meydana gelir.Round ligament ağrısı da gebeliğin normal bir parçası olarak düşünülür.

5-Bağırsak rahatsızlıkları


Gebelik ilerledikçe gelişen veya büyüyen rahim bağırsaklara daha çok basınç uygular.Bu da karın bölgesinde donuk bir ağrıya neden olabilir.Birçok kadın gebelikte kabız olduğunu hisseder.Ağrının oluştuğu bölgeyi bilmeniz rahatsızlık çeşidinin teşhisi için size yardımcı olabilir.

6-Braxton Hicks (yalancı) kasılmalar


Erken gebeliğe göre gebeliğin sonraki aşamalarında doğum sancılarına benzeyen ama doğum sancısı olmayan bazı yalancı kasılmalar veya ağrılar hissedebilirsiniz.Bu kasılmalar doğum için vücudunuzu hazırlar veya şekillendirir.Yalancı kasılmalar ile doğum kasılmaları arasındaki farkı bilmek önemlidir.Doğum kasılmaları belli aralıklarla ve gittikçe şiddetlenirken,yalancı kasılmalar ise genellikle düzensiz ve gittikçe daha şiddetli olmaz.

7-Ektopik (dış) gebelik


Erken gebelikte meydana gelen ağrı veya kramplar bir problemin de belirtisi olabilir.Eğer döllenen yumurta rahim yerine fallop tüplerine yapışırsa bu ektopik diğer ismi ile dış gebelik olur.Bu durum oldukça tehlikelidir ve hemen tedaviye ihtiyacınız vardır.Eğer ağrı çok şiddetli ise bu ektopik gebelik belirtisi olabilir,ve ektopik gebelikte ağrı genelikle karnın ortasında değil,sadece bir tarafta hissedilir.

8-Düşük yapmak


Düşükle birlikte genelikle bazı kramp,sancı veya ağrılar olur.Bunların şiddeti çok şiddetli veya hafif olabilir.Eğer gebelik çok ilerlemişse ağrının şiddeti de artar.Geç gebelikte daha büyük kramplar olur.

Gebelikte sancı veya ağrı için ne zaman endişelenmemeli?

-Cinsel ilişkiden sonra vücuda giren meniler rahimi uyaran prostaglandilere neden olabilir,bu da bazı ağrı veya sancılara neden olabilir.

-Bağırsak hareketleri sırasında meydana gelen ağrılar rahimden çok genellikle bağırsak sistemi ile ilişkilendirilir.

İhmal etmemeniz gereken belirtiler


-Eğer bir saat içinde altıdan fazla kasılma olursa bu erken doğumun belirtisi olabilir.

-Ağrı ile birlikte meydana gelen baş dönmesi veya kanama gibi problemler anektopik gebeliğin belirtisi olabilir.

-Pembe akıntı:Bu erken doğum belirtisi olabilir çünkü rahim ağzının dalgalandığının belirtisi olabilir.

-Sürekli sancı veya kramplar:Eğer ektopik gebelik,prematüre doğum,ikiz gebelik geçmişine sahipseniz sürekli oluşan kramplar erken doğum belirtisi olabilir.

-Sırt veya karın ağrısı:şiddetli sırt veya karın ağrısı ile birlikte oluşan mide bulantısı,kusma ve yüksek ateş böbrek taşı,apandisit veya idrar kesesi hastalıkların belirtisi olabilir.