Düşükten sonra parça kalması belirtileri

Düşükten sonra kanama olabilir ve rahim ağzı açılabilir,fakat rahimde doku kalırsa bu tamamlanmamış düşük olur.

Birçok durumda rahimde parça kalsa bile zamanla bunlar dışarı atılır ve çoğu zaman herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymaz.Fakat bazen vücut bunları dışarı atmaz ve enfeksiyon kapma riski büyük oranda artar.

Düşükten sonra rahimde parça kalıp kalmadığının öğrenmenin kesin yolu ultrasona girmektir.Ultrasona girerek gebeliğin sona erdiğinden veya kürtajın başarılı geçtiğinden emin olabilirsiniz,özellikle bu konuda şüpheleriniz varsa.

Ayrıca gebeliğin sona erdiğini öğrenmek için düşükten 3-4 hafta sonra gebelik testini yaptırabilirsiniz.Eğer test negatif ise düşük başarılı geçmiştir.Testi erken yapmanız durumda yanlış pozitif sonuçla karşılaşabilirsiniz çünkü gebelik hormonunun vücuttan temizlenmesi biraz zaman alır.


Düşükten sonra parça kalması belirtileri nelerdir?

Düşükten sonra parça kalması veya doku kalması belirtileri genellikle:

-Karında şiddetli ağrı

-Devamlı yüksek ateş

-Çok fazla kanama

-Kötü kokan vajinal akıntı

-Bazı şiddetli kramplar

Yukarıdaki belirtileri fark etmediğiniz sürece herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek yoktur.Çoğu kez vücut rahimde kalan parçaları doğal bir şekilde dışarı atar.

Fakat,uzun süre boyunca rahimde embriyo dokuları dışarı atılmazsa tedaviye ihtiyacınız olacaktır.Rahimde kalan parçalar genellikle küretaj veya vakumla alınır.Küretaj nedeniyle enfeksiyon  kapma,çok kanama,rahimin zarar görmesi gibi riskler de ortaya çıkabilir.