Düşükten sonra beta hcg ne zaman sıfırlanır?

hCG hormonu gebelik boyunca plasenta tarafından üretilen bir gebelik hormonudur.Gebeliğin erken döneminde yükselmeye eğilimlidir ve ilk 4 haftada her 2-3 günde bir iki katına çıkar.Gebeliğin 8. veya 11. haftalarında ise zirve yapar.Eğer düşük yaparsanız veya kürtaj olursanız hCG hormonu yavaş yavaş düşmeye başlar ve neredeyse sıfıra iner.

Kürtajdan sonra hCG hormonu kaç günde sıfırlanır?

Kürtajdan veya düşükten sonra hCG hormonun kaç günde sıfırlanacağı tam olarak kadından kadına değişebilir.Bu aynı zamanda gebeliğin kaçıncı haftasında düşük yaptığınıza bağlı olarak da değişebilir.Eğer vücutta yüksek miktarda hCG varsa bunun sıfırlanması biraz daha çok zaman alabilir.Bu nedenle eğer gebeliğin erken dönemlerinde düşük yaparsanız hCG daha kısa sürede sıfırlanır.Ortalama olarak kürtajdan veya düşükten sonra hCG hormonu 9-35 gün içinde sıfırlanır.

Kürtajdan sonra yeniden hamile kalmak

Eğer kürtajdan veya düşükten sonra yeniden hamile kalmak istiyorsanız,hCG hormonu sıfır olana kadar veya tespit edilemeyene seviyeye ulaşana kadar bekleyin.hCG seviyesinin sıfırlanması rahimin eski haline döndüğü ve yeni bir döllenmiş yumurtayı kabul edebileceği anlamına gelir.Düşükten sonra yeniden hamile kalmak için ne kadar beklemeniz gerektiğini doktorunuza sorabilirsiniz,çünkü bu süre kişisel durumunuza bağlı olarak değişebilir.Genellikle 6 ay beklemek en iyisidir.Fakat birçok doktora göre düşükten 6 hafta veya 2 ay sonra hamile kalmakta herhangi bir sorun yoktur.

Düşükten hemen sonra yeniden hamile kalmayı denediğinizde hCG seviyesi henüz sıfırlanmadığı için idrarda gebelik testini yaptığınız zaman yeniden hamile kaldığınızı sanabilirsiniz.Düşükten hemen sonra yeniden hamile kalmak mümkündür.Adet olmadan bile hamile kalabilirsiniz,çünkü düşükten hemen sonra veya kısa süre içinde yumurtlama yeniden olur.Yumurtlamanın kısa süre içinde olması hamile kalabileceğiniz anlamına gelir.Bu nedenle düşükten veya kürtajdan sonra yeniden hamile kalmak istemiyorsanız doğum kontrollerine başvurun.

hCG seviyesi için doktorunuza başvurun

Düşükten sonra beta hCG seviyesinin sıfırlandığından emin olmak için doktorunuza başvurup kanda gebelik testini yaptırabilirsiniz,veya bu testi herhangi bir sağlık ocağında da yaptırabilirsiniz.

Eğer ektopik gebelik yaşarsanız yeniden hamile kalmak için daha uzun bir süre beklemeniz gerekebilir.Ektopik gebelik döllenen yumurtanın rahim dışında gelişmesidir.Eğer ektopik gebelik erken tedavi edilmese ölümcül olabilir.Ektopik gebelik ameliyatla veya ilaçlarla tedavi edilebilir.Sistemlerden hCG hormonun temizlenmesi çok daha uzun zaman alacaktır.