Doğumdan sonra adette düzensizlik olur mu?

Doğumdan sonra neden adetin düzenli olmadığını veya adetin ne zaman düzenli olacağını merak ediyor musunuz?Hamile kalan birçok kadının aklından bu sorular geçer.Kadın hamile kalır kalmaz hormonal değişiklikler nedeniyle adet durur.Doğumdan sonra adet geri döner.Fakat,çocuk doğduktan sonra daha önce olduğu gibi adet o kadar düzenli olmaz,daha ağır veya daha hafif geçebilir.

Doğumdan sonra adette düzensizlik  normal mı?


Doğumdan sonra bu problem normaldir ve bunu bildikten sonra biraz rahatlayabilirsiniz,yani alarma geçmemelisiniz.Birkaç adetten sonra her şey normal haline döner,ama bazı kadınlarda adetin düzene girmesi biraz daha fazla zaman alabilir.

Doğumdan sonra şiddetli kanama veya pıhtılar gibi ani değişiklikler plasentanın tamamen dışarı atılmadığı anlamına gelebilir.Ayrıca rahimde enfeksiyon belirtisi de olabilir.Eğer her saatte bir kanama veya pıhtı nedeniyle ped değiştirmek zorunda kalırsanız lütfen doktorunuza başvurun.

Doğumdan sonra düzensiz adet neden olur?


Doğumdan sonra yükselen hormon seviyeleri bu durumun temel nedenidir.Hipofiz bezi tarafından salgılanan prolaktin hormonu süt üretimini tetikler.Yumurtlamayı ve östrojen hormonunu bastırır.Bu da düzensiz adet ve bazı durumlarda emzirirken adet kaybına veya adet görmemeye neden olur.

Düzensiz adet için doğal tedavi


Dengeli bir diyet uygulayın,bol bol su için ve düzenli egzersiz yapın.Diyetinizde tahıl,meyve ve sebze bulundurmayı unutmayın.Sağlıklı bir diyet ve egzersiz vücut hormon seviyesini düzenler ve doğumdan sonra adetin düzene girmesini sağlar.

Doğumdan sonra cinsel yönden aktif hale geldikten sonra hormonal doğum kontrollerinden kaçının,bu hormon dengesini bozabilir.
Eğer doğumdan sonra hamile kalmak istemiyorsanız,emzirme döneminde bile kondom kullanın.Çünkü bazen adet olmadan da yumurtlama gerçekleşebilir.Eğer kondom kullanmasanız plansız bir şekilde gebe kalabilirsiniz.

Doğumdan sonra adet nasıl değişir?


Doğumdan sonra meydana gelen geçici bazı genel değişiklikler:

-Adet hafif kanama veya lekelenme şeklinde başlayabilir.Bu genellikle bebeğini hem süt hem de mama ile besleyen kadınlarda olur.

-Adet şiddetli kanama ile başlayabilir.Eğer şiddetli kanama birden fazla tekrarlarsa doktorunuza başvurun.

-Doğumdan sonra düzensiz adetin yanında daha uzun veya daha kısa adet dönemleri olabilir.

-Adet daha ağrılı geçebilir.

-Adetten önce mide bulantısı,baş dönmesi,sıvı tutma,ödem veya sinirlilik gibi premenstrual belirtiler fark edebilirsiniz.

Doğumdan sonra adet ne zaman başlar?


Doğumdan sonra bazı kadınların problemi düzensiz adet değil,aylarca adetin olmamasıdır.Adetin başlamasını etkileyen iki temel faktör vardır:

-Aşırı emzirme

-Kişisel hormonal durum

Bebeğini çok emziren kadınlarda adet ne zaman başlar?


Bebeğini sadece anne sütü ile emziren kadınlarda adet genellikle doğumdan 6 ay sonra başlar.Bu zamandan sonra artık bebek süt yanında diğer bazı besinleri de alabilir.Fakat bazı kadınlar sadece bebeğini uzun süre anne sütü ile emzirdikleri için adet bir yıl sonra hatta iki yıl sonra başlar.

Bebeğini hem biberon hem de anne sütü ile besleyen kadınlarda adet ne zaman başlar?


Emzirmenin yanında bebeğini mama ile besleyen kadınlarda doğumdan sonra yaklaşık 4-10 hafta sonra adet başlar.

Bebeği emzirmesem  adet ne zaman başlar?


Bebeğini hiç emzirmeyen kadınlarda adet 1 ay içinde başlayabilir.Fakat,genellikle doğumdan sonra üçüncü ayda adet olur.

Her kadın farklıdır,ister bebeğinizi emzirin ister emzirmeyin hormonal yapınız olağanüstü durumlar oluşturabilir,yani hiç beklemediğiniz bir anda adet başlayabilir.Bebeğiniz aşırı emzirirseniz bile doğumdan bir ay sonra adet olursa şaşırmayın.