Beyaz kremsi akıntı gebelik belirtisi mi?

Ergenlikten bir sene önce veya sonrasında başlayıp menopoz sonrasında da sonlanmayan vajinal akıntı kadınlar için normaldir. Akıntının miktarı kişiden kişiye ve zamandan zamana göre değişir. Genellikle, adet dönemi öncesinde artar ve kremsi, beyaz ve net şekilde olur. Normal şartlar altında rahatsız edici bir kokuda olmayacaktır.

Kadınları çoğu hamilelik sırasında akıntı miktarında bir artış görür ve beyaz kremsi akıntı hamilelik belirtisi olabilir. Bunun dışında, akıntı konusunda dikkatli olunmalı, ve normalden farklı şekilde görünen ve kokan akıntınız olduğunda ya da kaşıntı, ağrı veya vajinal bölgenizde ağrı hissederseniz doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Bu durum pamukçuk gibi bir enfeksiyon belirtisi olabilir ve endişe etmeden kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Beyaz kremsi akıntı hamilelik belirtisi midir?

Bazı durumlarda akıntı süt şeklinde veya beyaz olduğunda bu hamileliğin ilk belirtisi olabilir. Birçok hamile kadın hamilelik döneminde süt şeklinde beyaz kremsi akıntının arttığını deneyimleyecektir ve bu oldukça normal bir durumdur ve “beyaz akıntı” veya “lökore” olarak bilinir. Genellikle kokusuz veya çok az kokulu durumdadır. Normalden farklı veya fazla akıntınız olduğunda hamilelik şüphesi duyabilir veya gebelik testi uygulayabilirsiniz.

Beyaz kremsi akıntı hangi zamanlarda normal değildir?

Bazı durumlarda, vajinal akıntı bir problemin işareti olabilir. Akıntının görünümündeki değişiklik size tedaviye ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir. Eğer akıntınız aşağıda sıralanan maddelerdeki gibi ise   doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir:

*Kesilmiş süt şeklinde ve kalın tabaka halinde ise

*Köpüklü, yeşil veya sarı ise

*Sulu bir şekilde gri veya beyaz renkte ise

*Rahatsız edici bir kokuda ise veya balık gibi kokuyorsa

Eğer birleşme veya idrar sırasında kaşıntı, ağrı veya acıyan bir durumunuz var ise de doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Doktorunuz semptomlarınızı düşenerek probleminiz olup olmadığını veya problemin ne olduğunu saptayıp; parazitik enfeksiyon, bakteriyel vajinozis veya pamukçuk durumlarını da düşünürek size bir tedavi önerecektir. Bazı enfeksiyonlar erken doğum veya düşük riskini artırabilir doğrultusunda tedavi almak her zaman için kritiktir. Pamukçuk durumu hamileliğiniz için bir problem olmasa da, rahatsız edici olabilir.

Kahverengimsi bir akıntınız olduğunda derhal doktorunuzla konuşmalısınız. Bazı durumlarda bu hafif kanama veya lekelenme belirtisi olabilir. Hamileliğin erken dönemlerinde yaygın bir durum da olsa doktorunuz tarafından kontrol edilmesi gereken de bir durumdur.

Beyaz kremsi akıntıya karşı ne yapılmalıdır?

Akıntınızdaki artışın normal ve geçici olduğunu anlamak gerekir. En iyi çözüm iç çamaşırınızı sık sık değiştirmek ve kokusuz külot kullanımıdır. Aşağıdaki yazılanları deneyebilirsiniz:

· Vajinal deodorant, parfümlü köpük banyosu veya kokulu tuvalet kâğıdı kullanmayın.

· Yıkadığınızda sabun ile birlikte parfümsüz sabun kullanın.

· Vulva denilen genital bölgenin dış kısmının her zaman temiz ve kuru olduğundan emin olun.

Vajinanızı dezenfekte amaçlı bir şey ile yıkamayın çünkü bu vücudunuzun doğal bakteriyel dengesini bozacaktır ve derinizi tahriş edecektir. Birçok durumda vajinal akıntı fazla asidik olacaktır; bu da doğal antibiyotiktir ve sizi zararlı bakterilerden koruyan iyi bakteri denilen bakteridir. Bu doğal dengeyi bozduğunuz her zaman (dezenfekte amaçlı) sizde iltihap veya enfeksiyon oluşumuna sebep olacaktır.