Bebek doğum kanalına girdikten kaç gün sonra doğar?

 Bebek doğum kanalına girdikten sonra ne zaman doğar?


Birçok zaman,bebeğin doğumdan iki hafta önce doğum kanalına düştüğünü fark edeceksiniz.Fakat bazı kadınlarda bebek doğumdan 4 hafta önce de doğum kanalına girebilir.Bu genellikle ilk kez anne olan kadınlarda olur.Eğer ikinci gebeliğiniz ise bebeğin doğuma çok yakın bir zamanda doğum kanalına girdiğini fark edeceksiniz çünkü ilk gebelikten sonra kasık kasları gevşemiş ve uyarıya ihtiyaç yoktur.

Bazen,sadece bebeğin kafası pelvise yerleşir.Bu durumda doğumun ne zaman başlayacağını doğrulamak zordur.Genellikle bu gibi durumlarda doğum iki hafta içinde başlar.Doğumun ne zaman başlayacağını tahmin etmek zor olsa da bebeğin kafasının pelvise yerleşmesi her şeyin yolunda gittiğinin belirtisidir.Doğumun yakın olduğunu gösteren belirtiler

Bebek doğum kanalına düştükten sonra doğumun kaç gün sonra başlayacağını tahmin etmek zordur.Fakat bazı belirtilere bakarak doğumun ne zaman başlayacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğumun bazı belirtileri:

1-Vajinada kanlı akıntı

Doğuma birkaç gün kaldıktan sonra vajinada kanlı veya kahverengi akıntı fark edebilirsiniz.Bu akıntı rahim ağzından kaynaklanır.Bu akıntı genellikle nişan gelmesi denilen mukus tıkacı düştüğü zaman meydana gelir ve vücudu doğum için hazırlar.

2-Zar yırtılması

Doğum yaklaştığı zaman,vajinadan bir sıvı akışını fark edebilirsiniz.Bu amniyon kesesinin yırtılmasından kaynaklanır çünkü vücut artık doğum için hazırdır.Eğer amniyon zarı yırtılırsa büyük ihtimalle 24 saat içinde doğum yapacaksınız.

3-İshal


İshal da doğumun diğer bir belirtisi olabilir.Eğer sürekli ishal olursanız veya yumuşak dışkı olursa bu doğumun yakın olduğunun belirtisi olabilir.

4-Kasılmalar

Büyük ihtimalle gebeliğin farklı aşamalarında düzensiz kasılmalara sahip olmuşsunuz.Fakat  doğum başladığı zaman düzenli ve büyük ihtimalle 10 dakikadan az zaman aralıklarında bazı kasılmalar olacaktır.

5-Gevşek eklemler

Gebelik boyunca salgılanan relaksin ligamentlerde yumuşamaya neden olur.Doğum öncesi aşırı salgılanan relaksin eklemleri daha yumuşak veya gevşek yapar.Paniklemeyin,bu doğum için pelvisin açılmasını sağlar,böylece doğum daha kolaylaşır.


6-Ne zaman profesyonel yardım almalısınız

Bazı belirtilere dikkatinizi vererek doğum ne zaman başlayacağını az çok tahmin edebilirsiniz.Bazı önemli belirtileri fark ederseniz hemen tıbbi yardım için başvurun.

-Eğer amniyon sıvısının sızdığını fark ederseniz
-Ateş ve ağrı ile birlikte vajinada kanama
-Bebeğinizin hareket etmediğini fark ederseniz.
-37 haftalık gebelikten önce bazı doğum belirtilerini fark ederseniz.

Bu belirtileri fark etmeniz durumunda şüphede olsanız bile neler olup bittiğini öğrenmek için doktorunuza başvurun.Doktorunuz size en iyi tavsiyeyi verecektir.