Anne karnında bebek ne zaman duyar?

Rahimde gelişen bebekle konuşmak istemeniz çok doğal bir durumdur.Bazı anneler hikayeler anlatırken,bazıları ise şarkıyı söylemeyi tercih eder,hatta bazıları da bebeğin beyin gelişimini hızlandırmak için müzik terapisi dener.Bazen,hem baba hem de anne bebeği ile konuşur ve bebeğin onları dinlediklerine inanır.Annenin aklında oluşan sık sorulardan bir tanesi de 'bebeğim gerçekten beni duyabilir mi?'.Vücudun dışında olan sesler gerçekten rahime yani bebeğe kadar ulaşır mı?

Rahimde bebek ne zaman duyar?


Hamile kalır kalmaz bebeğinizle iletişim kurmak istersiniz fakat beş ay geçmeden bebeğiniz sizi duymaz.Çünkü gebeliğin sekizinci haftalarında bebeğin kulakları ve kulak kepçeleri şekillenmeye başlar.Fakat bundan 3 ay sonra ancak dışarıdan gelen sesleri seçebilir.

Gebeliğin 18.haftasında rahimde gelişen bebek sizi işitebilir,ama son üç ayda bebeğin kulakları tam fonksiyon gösterir.Bu zamanda dış dünyadan gelen seslerin çoğunu duyabilir veya işitebilir.

Bebeğin işitme duyusunun gelişmesi


Bebeğin kulakları ve gözleri gebeliğin 4-5.beşinci haftalarında yavaş yavaş oluşmaya başlar.Gebeliğin bu aşamasında gelişen bebekte bulunan hücreler beyin,yüz,göz,burun ve kulak olmak için şekillenmeye başlar.9.haftada bebeğin boyun tarafında küçük girintiler gözükür,bu girintiler kulak haline gelmeye başlar.

Bebeğim ne zaman beni duyar?Büyük ihtimalle bebeğiniz gebeliğin 18.haftasında ilk sesinizi duyar.Bu evrede küçük kulaklar çok hızlı gelişir ve 24.haftada seslere karşı daha duyarlı olur.Bebeğiniz ilk olarak vücut sesiniz duyar,ve siz bu seslerin farkında bile değilsiniz.Bu sesler kalp atışı,nefes alıp verme,bulanan mide ve hatta kan dolaşım sesleridir.

Bebeğim ne zaman sesime tepki verir?


Gebeliğin erken evrelerinde bebeğiniz sizi duymasına rağmen,bu seslere tepki vermesi biraz uzun zaman alabilir,ama genellikle çoğu bebek gebeliğin 25. veya 26.haftasında dışarıdan gelen seslere tepki verebilir.

Dışarıdan gelen ses yüksek olsa bile,rahimde bu yarıya iner,çünkü vücut içinde çok az boşluk var.Özellikle rahim tarafından bu sesler kesilir,çünkü rahimde bulunan bebek sıvısı sesleri engeller,ama tamamen engelleyemez.Gebeliğin son 2-3 ayında bebeğiniz sizi daha açık bir şekilde duyar,tanır ve hızlı kalp atışlarıyla tepki verebilir.

Dışarıdan gelen sesler rahimde nasıl yansır?


Açık alanda tüm sesler kolay bir şekilde yayılır,bu nedenle su altında sesleri iyi duymakta zorluk çekebilirsiniz.Bunun anlamı bebeğiniz sizi işitiyorsa bile tam olarak ne söylediğiniz anlamayabilir.

Eğer seslerin rahimde nasıl yansıdığını bilmek istiyorsanız,elinizle ağzınızı kapatın ve partnerinize bir şeyler anlatmaya çalışın.İşte sesler rahimde bu şekilde gidiyor.Bu yolla konuşarak partneriniz sizi anlamayabilir,fakat cümle tonlarını tanıyabilir.

Ne yapabilirim?


Bebeğim ne zaman beni işitir?Bunun cevabını bilmek önemlidir,çünkü bebeğinizle konuşmanız konusunda sizi cesaretlendirir veya teşvik eder.Ve böylece bebeğin işitme duyusu normal bir şekilde gelişebilir.

1-Bebeğinizle konuşmaya devam edin


Biliyorsunuz bebeğin işitme duyusu her zaman biraz daha gelişmekte ve onunla konuşmanız bu gelişmeye kesinlikle yardımcı olur.23 haftadan sonra kalp atışınızın sesini duyabilir,ve bu zamanda artık dışarıdan gelen seslere cevap verebilir.Eğer sürekli onunla konuşursanız bebeğinizle aranızdaki bağ gelişir,doğumdan sonra bebeğin sesinizi duyar duymaz size sıkı bir şekilde bağlanmanın nedeni bu olsa gerek.Bu nedenle rahimde bebekle konuşmanız çok önemlidir,saçmalasanız bile konuşmaya devam edin.

2-Uzun süreli seslerden kaçının


Bebeğinizle konuşmak için zaman harcamalısınız,peki ne kadar konuşmalısınız?Çok.Sizin sesiniz bebeğe hiçbir zarar vermezken dışarıdan olan yüksek ve uzun süreli sesler bebeğin iştme duyusunun gelişimine zarar verebilir,hatta bebeğin sağır kalmasına neden olabilir,özellikle çok şiddetli,yüksek ve uzun süreli sesler.Bu nedenle riski azaltmak için gerekli adımları atın.

3-Klasik müzik deneyin


Eski bazı söylentilere göre eğer doğumdan önce bebeğiniz klasik müziğe maruz kalırsa daha zeki olur.Buna 'Mozart etkisi' denilir,fakat bunu destekleyen bilimsel bir kanıt mevcut değil.Denemekte hiçbir sakınca yok.