Anne karnında bebek kaçıncı haftada döner?

Eğer ilk defa hamile kalıyorsanız,kendiniz ve bebeğiniz hakkında aklınıza birçok soru takılabilir.Gebelikte en yaygın sorulardan bir tanesi de 'Anne karnında bebek ne zaman döner?' sorusudur.Bu dönme genellikle bebek dünyaya artık gelmeye hazır olduğu zamanda gerçekleşir.Gebelik boyunca bebekler farklı zamanda doğum kanalına doğru baş aşağı dönerler,ve bu birçok kadın için kafa karışıklığına neden olur.Peki anne karnında ters duran bebek kaçıncı haftada döner?

Bebek kaçıncı haftada döner?


Çoğu kez,gebeliğin 28 ve 32.haftaları arasında bebek baş aşağı döner.Ama bazı bebekler gebeliğin 36.haftasına kadar dönmeyebiliyor,bazıları ise çok erken yani 27.haftada dönebiliyor.Nadir de olsa çok az bebek doğuma kısa bir süre kala dönüyor.Bebeğiniz 36.haftada baş aşağı dönmese bile hala vajinal veya normal doğum yapmak mümkündür.

Bebeğin baş aşağı dönmesi,doğuma yardımcı olur mu?


Birçok bebek doğuma daha 7-8 hafta kala dönüyor,çünkü dönmek için rahimde boşluk vardır.Eğer doğuma çok yaklaşırsa o zaman bebek rahimde sıkıştığı için dönmesi çok zor olabilir.Bebeğin anne karnında ne zaman döndüğünü artık biliyorsunuz.Peki bebeğin doğumdan önce baş aşağı dönmesi anneye ne gibi faydalar sağlar?Bebeğin biraz karnınıza doğru baş aşağı dönmesi doğumu kolaylaştırır ve kısaltır.Bu yolla,bebek pelvis eğimine doğru bir şekilde uyum saplayabilir.Bunun anne için birçok yararı var,örneğin:

-Bebek baş aşağı doğru ise rahim ağzı boynuna doğrudan basınç uygulanır ve rahim ağzının açılmasını sağlar.Bu doğum sırasında ihtiyaç duyulan hormonların salgılamasına yardımcı olur.

-Baş aşağı pozisyonla bebeği dışarı doğru itmeniz daha kolay olur,çünkü bebek pelviste belli bir açıda hareket eder.

-Bebek pelvis en alt kısmına yetiştiği zaman başını birazcık çevirir,Bu, bebeğin kafasının en geniş kısmı pelvisin en geniş kısmında olduğunun belirtisidir.Bu yolla bebeğin kafası kasık kemiğinin tam altında kayar.

Bebeği baş aşağı pozisyona getirmek


Birçok bebek doğuma birkaç hafta kala baş aşağı pozisyona girer,fakat bazen gebeliğin 36.haftasına kadar pozisyon değiştirmezler.Eğer böyle olursa,bebeğinizin baş aşağı pozisyona grimesi için bazı adımlar atabilirsiniz:

1-Otururken pelvisinizi öne doğru eğin ve dizlerinizin asla kalçanızdan daha yüksek olmamasını sağlayın. Bu en uygun fetal konumlandırma ve bebeğinizin baş aşağı veya anterior pozisyona kolaylıkla girmesine yardımcı olur.

2-Rahat bir pozisyona girin ve zemini fırçalayın,bebeğin karın bölgesine yaslanması pozisyon değiştirmesini kolaylaştırır.

3-Dizlerinizi kalçanızın altına sokmak için arabanızda otururken bir minder kullanın.

4-Uzun periyotlarla oturmayın,sürekli aktif olmaya çalışın.

5-TV izlerken bir doğum topu üzerine eğilin.

Uyurken bebeğin doğru pozisyona girmesi konusunda endişeye düşmenize gerek yok.Yatakta uzanırken bebeğin pelvise itilmesi için bebek üzerinde bir basınç yoktur.Sadece sırt üstü yerine yan tarafınıza uzanın.Geç gebelikte en çok tavsiye edilen uyku pozisyonu budur.

Bazı kadınlar neden makat bebek sahibi olurlar?


Birçok kadın bebeğin ne zaman veya gebelikte kaçıncı haftada döndüğünü bilmek ister,ama bazen hiç dönmeyebilir ve bu nedenle makat bebeğe sahip olmak zorunda kalabilirsiniz.Eğer bebek suyu çok fazla ise,bu ilk gebeliğiniz değilse ve bebek bazı anormalliklere sahipse makat doğum yapma ihtimaliniz yüksektir.Ayrıca eğer plasenta previa geliştirirseniz veya plasenta rahim alt kısmında yer alırsa,makat bebekle sonuçlanabilir.

Doktorunuz gebeliğin sonlarına doğru bebeğin pozisyonu hissetmek için sizi bir muayeneden geçirir.Bebeğin doğru pozisyonda olup olmadığından emin olmak için sizden ultrasona girmenizi isteyebilir,böylece bebeğin makat pozisyonda olup olmadığın emin olunabilir.Eğer bebek makat pozisyonda ise,normal doğum yapmanıza izin verilmeyecek.

Normal doğum için ve bebeğin doğru pozisyona gelmesi için sadece biraz egzersiz yapmanıza ihtiyaç vardır.