Adetten önce sarı akıntı neden olur?

Kadın vücudu üreme sistemini temiz tutmak için kendi bazı yollarına sahiptir.Vajinal akıntı normalde günlük olarak üretilir,böylece vajina temizlenir,ölü hücreler dışarı atılır,ve mukus kalıntıları vücuttan uzaklaştırılır.Yumurtlama dönemine yaklaşıldığı zaman vajinada daha sulu kaynak ve açık renkli akıntılar olur,böylece sperm için uygun ortam oluşturulur ve sperm daha kolay bir şekilde yumurtaya ulaşır.Bazı kadınlar adetten önce oluşan sarı akıntının ne anlama geldiğini merak eder,özellikle bazı belirtileri fark ettikleri zaman.

Adetten önce sarı akıntı normal mi?


Normalde adetten önce vajinal akıntı açık renkli veya beyazımsı olur.Yumurta beyazına benzer,fakat havaya maruz kaldığı zaman sarar.Adetten önce sarı akıntı olabilir ve genellikle normaldir,adet başladığı zaman yok olur.Adet daha başlamadan hemen önce akıntıda biraz kan izi olabilir.Bu durum karın krampları gibi adet öncesi belirtilerden kaynaklanır.

Fakat adetten önce sarı akıntı ile birlikte kötü kokular,vajinal kaşıntı ve kızarıklık fark ederseniz bakteri veya mantar enfeksiyonu belirtisi olabilir.

Adetten önce sarın akıntı neden olur?


Adetten önce sarı akıntıya neden olabilecek birkaç faktör vardır.Genelde,sarı akıntı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar,servisit ve vulvovajinit gibi durumlarla ilişkilendirilir.

1-Servisit


Servisit,rahim ağzı iltihaplanması anlamına gelir.Birçok cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar rahim ağzında iltihaplanmaya neden olabilir,ve bu durumda vajinada sarı akıntı oluşur.Bu enfeksiyonlar bel soğukluğu,klamidya,genital uçuk,genital siğiller ve trikomonas'dir.

Bakteriyel enfeksiyonlar veya vajinada gelişen zararlı bakteriler, servisit'e neden olan bakteriyel vajinozis'e neden olabilir.

Bazen servisit jinekolojik prosedür nedeniyle de olabilir,örneğin: pessary (doğum kontrolü amacıyla rahim ağzına yerleştirilen araç) veya doğum kontrol araçları.Ayrıca rahim ağzı iltihabı spermisit veya kondomda lateks nedeniyle oluşan alerjiden kaynaklanabilir.

Servisit Belirtileri


-Adetten önce sarı akıntı
-Doğurganlık problemi
-Vajinada kanama
-Ağrı

2-Vulvovajinit


Vajinanın iç kısmı veya dış vulvada iltihaplanma veya enfeksiyon anlamına gelir.Herhangi bir yaşta kadını etkileyebilir.Virüs,bakteri,mantar veya diğer parazitler nedeniyle ortaya çıkabilir.Sabun ve diğer çeşitli ürünlerde bulunan kimyasallar vajinada iltihaplanmaya neden olabilirken,cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar neden olabilir.Ayrıca çevresel faktörler (zayıf hijyen veya allerjenler) de vulvovajinit iltihaplanmasına neden olabilir.

Belirtiler


-Adetten önce sarı akıntı
-Kötü kokulu akıntı
-Ağrı
-Vajinal kuruluk
-Genital bölgede kaşınma ve tahriş
-İdrar sırasında yanma hissi

3-Klamidya


Bakteriler nedeniyle ortaya çıkan bulaşıcı bir enfeksiyon veya hastalıktır.Cinsel yolla bulaşır.Doktorlar,özellikle cinsel yönde aktif olan kişiler için test yaptırmaları tavsiye eder.

Belirtiler


-Adetten önce sarı akıntı
-Pelvik inflamatuar hastalığı (PİD)
-Doğurganlık problemleri
-İdrar sırasında yanma hissi
-Cinsel ilişkide ağrı
-İştah kaybı
-Gözlerin sararma ihtimalli
-Anal akıntı
-Birçok kadın hiçbir belirtiye sahip olmaz

4-Bakteriye vajinozis


Vajinada hem birçok bakteri hem de zararlı bakteriler bulunur.Normalde,zararsız bakterilerin sayısı zararlı bakterileri geçer.Fakat bazen zararlı bakteriler büyük bir hızla çoğalır ve zararsız bakteri sayısını geçer,ve vajinada iltihaplanmaya neden olur.

Belirtiler


-Balık kokusu
-Tahriş veya kızarıklık yok
-Grimsi-beyaz veya grimsi-sarı vajinal akıntı
-Cinsel ilişkiden sonra grimsi-sarı vajinal akıntı

5-Bel soğukluğu


Yaygın olan bu cinsel enfeksiyon bakteri nedeniyle ortaya çıkar.Bu enfeksiyon erkekler de dahil olmak üzere herkesi etkileyebilir.Enfeksiyon vajina,penis,ağız veya anüs etkileşimi yolu ile yayılır.Belirtiler genellikle enfeksiyondan 2-5 gün sonra çıkar.

Belirtiler


-Sarı-yeşil vajinal akıntı
-Ağız lesyonları
-Artan idrar
-Pelvik ağrısı
-İdrar sırasında yanma hissi
-Ağrıyan boğaz
-Cinsel ilişkide ağrı
-Yüksek ateş (enfeksiyonun pelvis/karın bölgesine sıçradığının belirtisi)

6. Trikomonas


Cinsel yolla bulaşan bu enfeksiyon genellikle genç yaşta cinsel yönde aktif olan kadınları etkiler.Trikomonas vajinalis denilen bakteri nedeniyle olur.Belirtileri genellikle enfeksiyonun 5-28.günlerinde gözükür.

Belirtiler


-Yeşilimsi sarı,köpüklü vajinal akıntı
-Güçlü balık kokusu
-Genital bölgede tahriş
-İdrar problemleri
-Cinsel ilişki sırasında ağrı

Adetten önce sarı akıntı nasıl önlenir?


Kendinizi enfeksiyonlara karşı ve sarı akıntıyı önlemek için hijyen kalmalı ve cinsel enfeksiyonlara dikkat etmelisiniz.

-Vajina kendini temizler,fakat sizin de yardımınıza ihtiyaç duyar,bu nedenle banyo sırasında vajinayı iyice temizleyebilirsiniz.

-Fakat,yıkanma sırasında güçlü kimyasallar içeren ve kokulu sabunlar tavsiye edilmez,çünkü bu ürünler iyi bakterileri öldürebilir,ve kötü bakterilerin büyük bir hızla çoğalmasına izin verebilir.

-İyi bakterileri korumanın bir yolu da düzenli olarak yoğurt yemektir.çünkü yoğurt lactobacilli denilen iyi bakterleri içerir ve vücutta iyi bakteri sayısını artırabilir.Ayrıca yoğurt mantar enfeksiyonu önlemede yardımcı olur.

-Son olarak,çok dar iç çamaşırlar giymeyin,bunlar tahrişe neden olabilir ve böylece enfeksiyon ve sarı akıntı riskini artırır.