Sigara anne karnında bebeği nasıl etkiler?

Sigara uzun bir süredir hamilelikte çeşitli problemlere yol açtığı bilinmektedir.Fakat  anne karnında bulunan bir bebeğin sigara içen annesine nasıl farklı şekilde tepki gösterdiklerini bulmak için yeni bir araştırma yapıldı.

Acta Paedatrica'te basılan küçük bir araştırma, sigara içen annelerin karnındaki bebekler sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre  ellerini yüzlerine ve  ağızlarına daha fazla dokunduklarını ortaya koymuştur.

Dr.Nadja Reissland tarafından yürütülen bu çalışma yüksek tanımlayıcı 4-D ultrasoundları ile bebeklerin minik ağızları ve elleri gözlemlenmiştir.

Çalışmaya  katılan 20 kadının vücutları hamileliklerinin 24'üncü ve 36'ıncı  haftaları arasında 4 kere taranmıştır.

Araştırmanın sonucunda Reissland; ''sigara içen annelerin bebekleri sigara içmeyenlerinkine göre yüzde 58 oranında daha fazla ağız hareketlerine sahiptir ve yüzde 69 oranında elleriyle daha çok ağızlarına,yüzlerine ve başlarına dokunuyorlar.''

Reissland'a göre daha önce yapılan çalışmalarda annede stres seviyesi ne kadar yüksekse bebekteki hareketlilik o kadar fazladır.Ve aynı zamanda annedeki stres bebeğe de geçebiliyor.

Ayrıca sigara içen annelerin bebekleri daha değişik hareketler yaptığı gözlemlenmiştir.

Bu sonuçlar  nikotine maruz kalmak aynı zamanda bebekleri de etkilediği anlamına gelmektedir.Nikotin  bebekler üzerinde stres ve depresyona göre daha fazla etkiye sahiptir.

Bebeklerin yaptığı hareketlilik hamilelik ilerledikçe azalmaktadır.Bu beynin geliştiğine dair bir sinyaldir.Yani onlar büyüdükçe hareketlilik azalır ama bu hareketlilik daha karmaşık hale gelir.

Fakat ilginçtir çalışmaya katılan tüm kadınların bebekleri yeterli kiloda ve büyüklükte doğmuşlar,bu bebeklerde herhangi bir sağlık problemi gözlenmemiştir.