Korona ( corona ) virüs belirtileri nelerdir?

Korona virüsü grip,akut solunum yetmezliği ve orta doğu solunum sendromu (MERS) gibi hastalıklara neden olan virüs ailesinde yer almaktadır.2019'da ilk olarak Çin'de keşfedildi.

Korona virüsü şimdi akut solunum yetmezliği korona virüs 2 ( SARS-CoV-2 ) olarak bilinmektedir.Neden olduğu hastalığa korona virüs 2019 (COVİD-19) denir.

Korona virüs birçok ülkede tespit edildi buna ABD de dahildir.Son günlerde bizim ülkemizde de maalesef bir vaka olduğu iddia edildi.Bunun için sağlık bakanı virüsten korunmak için bazı tavsiyelerde bulundu.

Korona virüs belirtileri 

Korona virüs belirtileri 2  veya 14 gün sonra kendini gösterebilir.Bazen daha uzun da sürebilir.

Korona virüs başlıca belirtileri şunlardır;

- Yüksek ateş
- Öksürük
- Nefes darlığı veya nefes almakta zorluk çekme

Korona virüs belirtileri hafif veya şiddetli olabilir.İlk başta belirtiler genellikle hafifken daha sonra çok ciddi boyutlara ulaşabilir.Özellikle yaşlı veya herhangi bir hastalığa sahip kişilerde belirtiler çok ciddi veya şiddetli seviyelere ulaşabilir.Belirtiler  genellikle solunum yetmezliği gibi grip belirtilerine benzer.

Korona virüs için ne zaman doktora gitmelisiniz?

Eğer yukarıda belirtilen belirtileri fark ederseniz hemen doktorunuzla iletişime geçin.Özellikle  yakın zamanda yurtdışından geldiyseniz bu çok ciddi bir durum demektir.Bu nedenle vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Korona virüs nedenleri nelerdir?

Korona virüs nedenleri henüz tam olarak bilinmiyor.Birbirine yakın temasta olan kişiler arasında büyük bir hızla yayılmaktadır.Özellikle  hapşıran veya öldüren kişiler bu virüsü hızlı bir şekilde bulaştırabilir.

Korona virüsü için kimler risk taşır?

Özellikle yurt dışına seyahat eden veya korona virüsün tespit edilen yerlere giden kişiler büyük risk taşır.Ayrıca virüs bulaşan kişiye yakın temasta bulunan sağlık çalışanı veya aile ferdi aynı şekilde büyük risk taşır.

Korona virüsten nasıl korunur?

Her gün dokunduğunuz insanlar,yüzey ve objelerden dolayı enfeksiyon elinize bulaşabilir ve buradan ağzınıza,yüzünüze ve gözlerinize sıçrayabilir.

Kendinizi korumak için şık sık elinizi en az 20 saniye olmak üzere sabun ve su ile iyice yıkayın.Eğer su ve sabun bulamazsanız kolonya gibi alkol içeren temizleyiciler kullanın.

Korona virüsten kurtulmak için henüz bir aşı bulunamadı fakat bazı önlemler alarak virüs riskini azaltabilirsiniz.İşte Dünya sağlık örgütünün korona virüse karşı korunmak için bazı tavsiyeleri;

-Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın

-Hapşırma veya öksürme sırasında ağzınızı bir peçete ile örtün.

-Eğer elleriniz temiz değilse yüzünüze,gözlerinize ve ağzınıza dokunmayın.

-Hasta olan kişilerle temastan kaçının.

-Eğer hasta iseniz evdeki eşyalarınızı paylaşmayın.

-Sık dokunduğunuz yüzeyleri dezenfekte edin.

-Eğer hasta iseniz işe,okula ve kalabalık yerlere gitmekten kaçının.

-Çiğ veya az pişmiş yemekleri etleri yemekten kaçının.

-Hayvanlarla temastan kaçının veya bu hayvanların sık dokunduğu yerlere dokunmayın özellikle korona virüsün görüldüğü şehirlerde.

-CDC ,Sağlıklı kişilerin maske takmasını tavsiye etmiyor fakat doktorunuz tavsiye ederse takın.

-Zorunlu haller dışında yurt dışına çıkmamaya çalışın.Eğer yurt dışına çıkacaksanız oradaki son durumu iyice araştırın ve ona göre tedbirinizi alın.