Kadın kısırlık başlıca ilaçlar

Milyonlarca kadın hamile kalmak için mücadele ediyor,kısırlık ilaçları tedavi için  atılan ilk adımdır.Bu küçük haplar ve enjeksiyonlar tam olarak ne işe yarar? Kısaca söylemek gerekirse yumurtlamaya yardımcı olur.

Kadın kısırlık ilaçları nelerdir?


Doktorunuz bu ilaçlardan herhangi birini size tavsiye edebilir,bu ilaçların amacı hamile kalmanızı sağlamaktır.

-Klomifen:Beyindeki hormonları  uyararak bir yumurtanın gelişmesini ve yumurtalıktan serbest bırakmasını sağlar.

-Gonadotropins:Direk yumurtalığı uyararak yumurta üretmesini sağlar.

kısırlık ilacı neye göre yazılır?

Bu kadına ve hangi probleme bağlı olarak gebelik sorunu yaşadığına bağlıdır.Örneğin:polisitik yumurtalık sendromu (PCOS) olan bir kadın klomifen'e iyi cevap verir.Ancak bu kadınlara metformin verilmeyebilir.Bazı PCOS taşıyan kadınlar metformin ve klomifen birleşimine iyi tepki verir yani başarılı bir sonuç elde edilir.

Hiperprolaktinemi durumuna sahip kadınlar kanlarında çok fazla prolaktin hormonu taşır.Bu durumdaki kadınlar hamile kalmak istediklerinde doktorlar genellikle onlara bromocriptine veya cabergoline yazar.Bu ilaçlar yumurtlamayı  onarır.


Kısırlık ilaçları riskleri nelerdir?

40 yıldan fazladır bir çok ilaç güvenli ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.Fakat diğer kısırlık tedavileri gibi bu ilaçlar da ikizlere veya daha fazlasına hamile kalma riskinizi artırır.Çoğul bebek taşıyan kadınların düşük yapma,erken doğum gibi problemlerle  karşılaşma riski yüksektir.Klomifen alan kadınların %10'nu ikizlere hamile kalırken,gonadotropins alan kadınların ise %30'u ikizlere hamile kalmaktadır.