Kaç haftalık hamileyim? Hamilelik haftası hesapla

Gebelik haftası hesaplama,Gebelik hesaplama

Gebelik haftası hesaplanırken yumurtlama tarihi kesin bir şekilde hesaplanamadığı için son adetin ilk gününe göre hesaplanır.Bu nedenle hamile kalmayı planlarken son adet döneminin ilk gününü bir yere not edin,gebelik boyunca birçok konuda size yardımcı olacaktır.

Aslında gebelik 38 hafta sürer,ama gebelik haftası hesaplama programları son adetin ilk gününü baz aldığı için 40 hafta sürdüğü varsayılır.Halbuki döllenmeden sonra gebelik başlar,yani hesaplama programlarına göre iki hafta fazla hesaplamış oluruz.Eğer yumurtanın tam olarak ne zaman döllendiğini bilseydik hesaplama programları o zaman daha farklı çalışırdı ve gebelik haftası hesaplanırken döllenme tarihi baz alınırdı.

Gebelik hesaplama

Gebelik haftanızı hesaplamak için son adet döneminin ilk gününden itibaren sayın.Eğer 25 günlük hamileyseniz bu gebeliğin 4.haftasında olduğunuz anlamına gelir.4.hafta henüz bitmediği için 3 haftalık hamilesiniz.

Bazı kadınlar ise gebelik haftasını yumurtlama gününe göre hesaplar,eğer yumurtlama gününüz adetin 14.gününde olursa bu da iki haftaya denk geliyor.Adetin ilk gününe göre gebelik haftasını hesaplamak istemiyorsanız hesaplayıcının verdiği gebelik haftasında 2 hafta çıkarın.

Eğer gebelik haftasını hesaplamak için en son adet döneminin ilk gününü hatırlamıyorsanız ve adetiniz düzenli ise bir tahminde bulunabilirsiniz.Normalde kaç günde bir adet olduğunuzu hatırlayın ve ona göre bir hesap yapın.

Adet düzenli değilse ve en son adetin ilk gününü hatırlamıyorsanız bu durumda birkaç hafta bekleyip ultrasona girmeniz gerekir.Ultrasonda bebeğin boyu ölçülerek kaç haftalık hamile olduğunuz tespit edilebilir.

Hamilelik haftası hesaplama programı

Alttaki hesaplama programını kullanarak kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplayabilirsiniz:


En son adet döneminin ilk gününü girin
Gün:
Ay:
Yıl:
-
hafta günlük hamilesiniz
Muhtemel doğum yapacağınız tarih:
Bu doğum tarihi tahminidir,bir hafta daha erken veya daha geç doğum yapabilirsiniz.