Hamilelikte saç boyatmak bebeğe zarar verir mi?

Sınırlı sayıda kaynak hamilelik sırasında saç boyatmanın güvenli olduğu söylemektedir.Bir çok kadın hamilelik sırasında saçını boyatmasına rağmen  OTİS'e göre saç boyatmak insan hamileliğinde herhangi bir değişiklik yapmaz.OTİS'e göre çok az ve sınırlı sayıda saç boyasında bulunan kimyasallar sistemlere geçer.

Eğer hala endişeliyseniz ikinci üç aya kadar bekleyin ve ondan sonra saçınızı boyatın çünkü bebek ne kadar gelişirse risk de o kadar azalır.

Saçınızı boyarken boyanın deriye temas etmemesine dikkat edin,çünkü sistemlere geçen kimyasallar saç kıllarından değil deri yardımıyla sistemlere geçer.

Eğer hamilelik sırasında yapay kimyasal boyalardan kaçınmak istiyorsanız sebze boyası iyi bir alternatiftir.

Saç boyasını satın almadan önce sözde doğal ve bitkisel olduğu söylenen ürünlerin içeriklerini kontrol edin.

Saç boyasında bazı bitkisel içerikleri etikette bulabileceğiniz gibi genellikle fenilenediamin,dihidroksibenzen ve aminofenol gibi  yapay kimyasalları da bulabilirsiniz.Bu yapay kimyasallar kalıcı veya yarı kalıcı boyalar içine bir çok firma tarafından koyulmaktadır.

Saf kına hamilelikte hamilelikte zararlı mı?

Saf kına-yarı kalıcı sebze kınası binlerce yıl kullanılmaktadır ve güvenli olduğu düşünülmektedir.Kırmızı-turuncu kına kullanmak diğer renklere göre daha sağlıklıdır.Çünkü diğer renkler genellikle yapay kimyasallar veya potansiyel risk metalleri içerir.

Eğer hamilelik sırasında kına deri için kına kullanacaksanız çok dikkat olmanız lazım.

Saçınızı boyatırken dikkatli olun

Bir kadın için hamilelik sırasında kendini iyi hissetmek oldukça önemlidir.Saç boyamak belki hamilelikte 9 ay için kendinizi iyi hissedebilirsiniz veya hissetmezsiniz ama düşünülmesi gereken bir konudur.

saçınızı boyarken eldiven giyin ve iyice havalandırılmış ve açık alanda çalışın.Aksi halde kapalı alanlarda aşırı kimyasallara maruz kalabilirsiniz.
Saçınızın alt kısımlarını çok fazla boyamayın çünkü boya deriye temas ederse sistemlere geçebilir.