Hamilelikte baş ağrısı normal mı?

Hamilelikte baş ağrısı normal mi?

Hamilelik sırasında gerilim tipi baş ağrısının yaşanması normal  bir durumdur.Gerilim tipi baş ağrısı baş ağrısının en genel çeşididir.Bu baş ağrı çeşidinde başın her iki tarafında ve boynun arka kısmında sürekli donuk bir ağrı veya sıkma bir ağrı oluşur.Eğer her daim gerilim tipi baş ağrısına yatkınsanız,hamilelik bu durumun daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Uzmanlar hamile kadınların bebek taşımaları neden sürekli baş ağrısına yol açtığını tam olarak bilmemektedir.İyi bir tahmine göre vücutta serbest gezen hormonlardan kaynaklanmaktadır.Hamilelik sırasında kan miktarının ve döngüsünün artması kısmen de olsa rol oynamaktadır,özellikle hamileliğin erken dönemlerinde.

Hamilelikte baş ağrısının muhtemel diğer nedenleri:yetersiz uyku,yorgunluk,alerji,stres,depresyon,açlık ve susuzluktur.

Eğer ilk üç ayda baş ağrısına sahip olursanız,ikinci üç ayda büyük ihtimalle bu ağrı ortadan kaybolur.Çünkü hormonlar artık stabilize olur ve vücut değişen hormonlara alışmaya başlar.

Migren nedir?

Migren baş ağrısının diğer bir çeşididir.Uzmanlara göre her beş kadından biri hayatlarında bir kez de olsa migrene yakalanmıştır.Bu migrene yakalanan kadınların %16'sı ilk kez hamilelik sırasında migren baş ağrısı geçirmiştir.

Migren genellikle başın bir tarafında bazen yumuşak bazen de şiddetli baş ağrısına neden olur.Bu ağrı 4 saatten 72 saatte kadar sürebilir ve fiziksel aktivitelerle şiddetlenebilir.Ayrıca mide bulantısı,kusma veya ışığa ve sese duyarlılık da migrene neden olabilir.

Migrene yakalanan kişilerde genellikle görüntü değişikliği(yanıp sönen parlak ışıklar veya kör noktalar gibi),uyuşukluk hissi veya karıncalanma,zayıflık ve konuşma bozuklukları gibi belirtiler görülür.

Migrene yakalanmaya yatkın olan kadınların %65'inin durumu hamilelik sırasında daha iyi bir hal almaktadır.Eğer adet periyodunuzun başlangıcında migrene yakalanmışsanız bu iyi durumun hamilelik sırasında ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.Bazı kadınlar  hamilelik boyunca herhangi bir değişiklik hissetmezken, bazılarının baş ağrıları daha da şiddetlenmekte ve sıklaşmaktadır

Eğer siz hamilelik sırasında migreni daha da iyiye gitmeyen küçük ve şansız  gruba üyeyseniz,üzülmeyin.Migrene yakalanan hamile kadınlar diğer kadınlara göre daha fazla hamilelik komplikasyonlarına veya problemlerine yakalandığı görülmemiştir.


Baş ağrısı için ilaç


Reçetede belirtilen kurallara göre kullanıldığı sürece acetaminofen almak güvenlidir.Fakat,aspirin,ibuprofen ve bir çok migren ilacı hamile kadınlar için tavsiye edilmez.Eğer şiddetli migrene yatkın iseniz doktorunuzdan hangi ilaçları kullanabileceğinize dair bilgi alın.

Eğer sık ve şiddetli baş ağrısı sorunu ile karşı karşıyaysanız,bazı ilaçların faydaları bebeğinize olan zararlarını ağır basabilir ama bazı ilaçlardan kesinlikle uzak durmanız gerekir.

Baş ağrısı nasıl geçer?

Burada baş ağrısından kurtulabilmek veya baş ağrısını iyileştirmek için bir kaç tavsiye  vardır:

-Baş ağrısının nedenlerini öğrenmek: Uzmanlara göre baş ağrısı başlamadan önce günlük yediğiniz yiyeceklerin veya günlük yaptığınız şeylerin listesini tutarsanız baş ağrısının nedenini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.Baş ağrısını tetikleyebilecek bazı yiyecekler alttaki gibidir:

-Nitrit ve nitrat(genellikle sosis ve salam gibi işlenmiş ette bulunur).

-Belirli fasulye ve fındık

-Yapay tatlandırıcılar

-Yaşlı peynir,ayran ve ekşi krema

-Belirli taze meyveler.(Muz,narenciye,avokado,papaya veya kavunağacı meyvesi)

-Tütsülenmiş balık

-Çikolata

-mayalanmış şeyler

-Alnınıza soğuk uygulayın

Eğer gerilim tipi baş ağrısına sahipseniz alnınıza soğuk bir bez parçası veya soğuk bir şeyle sıkıştırın.Soğuk şeyler kullanmak migren hastaları için daha etkilidir.

-Düş alın

Ilık bir düş almak baş ağrınızı hafifletebilir.Eğer baş ağrısı geçici ise yüzünüzü soğuk su ile de yıkayabilirsiniz.Ilık bir banyo ve düş almak gerilim tipi baş ağrısına sahip kişiler için bir şifa kaynağı olabilir.

-Aç ve susuz kalmayın

Genellikle baş ağrısını tetikleyen düşük kan şekerini engellemek için sürekli daha küçük ve daha sık öğünler tüketin.Eğer baş ağrısına sahipseniz kraker,meyve ve yoğurt gibi şeyler tüketin.Şekerleme gibi çok şekerli şeylerden kaçının çünkü bunlar kan şekerini zirve yapabilir ve size bazı zararlar verebilir.

Sulu kalmak için sürekli bir şeyler içmeyi unutmayın.Eğer kusuyorsanız ve migrene sahipseniz suyu arada bir yudumlayın.

-Yorgun düşmekten kaçının

Dinlenmek için kendinize gün içinde sürekli zaman ayırmaya çalışın.Eğer migren iseniz sesiz ve karanlık bir odada uyumaya çalışın.

-Bazı egzersizler yapın

Bazı kanıtlara göre düzenli egzersiz yapmak sık ve şiddetli migren ağrılarını ve stres nedeniyle oluşan gerilim tipi baş ağrısını giderir.Eğer migren iseniz bu egzersizlere yavaş başlayın,ani başlamanız baş ağrınızı daha da yükseltebilir.Ve migren başlar başlamaz egzersiz yapmaya başlamayın bu durumda baş ağrınız tetiklenebilir.

Egzersiz yapmanız hamileliğin özellikle son üç ayında size yardımcı olabilir.

-Dinlendirici teknikler deneyin

Meditasyon,yoga, ve kendi kendine hipnoz stresinizi ve baş ağrınızı azaltmada size yardımcı olabilir.

-Masaj yaptırın

Sırt,boyun ve omuz kaslarında oluşan gerilimi yok etmek için  ful-vücut masajı yaptırın.Eğer buna imkanlarınız yetmiyorsa,masaj eğitimi almış birisine de yaptırabilirsiniz.

Eğer profesyonel masaj sizin için sadece bir hayal ise arkadaşlarınızdan veya partnerinizden sırtınızı ve başınızı ovalamalarını isteyebilirsiniz.Gerilim tipi baş ağrısına sahip kadınlar masaj yaptırırken genellikle terler,bu sizin için bir şans olabilir.Fakat bazı araştırmacılar masaj konusunda halla şüpheliler.


-Akupunktur

Akupunktur hamilelik sırasında güvenli olduğu düşünülmektedir ama baş ağrısı için  etkili değil mi orası  hala büyük bir tartışma konusudur.

Baş ağrısı ciddi bir durumun belirtisi olabilir mi?

Evet.Hamilelik sırasında meydana gelen çoğu baş ağrısı sizi rahatsız edebilir fakat zararsızdır.Ama baş ağrısı ciddi bir problemin işareti olabilir.Eğer ilk defa olsa bile şiddetli migren veya diğer baş ağrı çeşitlerine sahip olsanız,ful tıbbi bir kontrolden geçmeniz  ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olmanız lazım.
Hamileliğin ikinci ve üçüncü aylarında baş ağrısı,yüksek kan basıncı belirtilen preeklampsi'nin işareti olabilir.Diğer belirtiler:idrarda protein,görüntü değişikliği,karaciğer ve böbrek anormallikler.