Hamile kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilir?

Zaman her şeydir.Sperm sadece 3-5 gün yaşayabilir,fakat yumurta yaklaşık olarak 12-24 saat yaşar.Hamilelik şansınızı artırmak için günlük cinsel ilişkilere girmeniz çok önemlidir.Cinsel ilişkiye girmenin en iyi zamanı yumurtlama gününden 2-3 gün önce  yada yumurtlama gününde.
Çünkü bu zamanda büyük ihtimalle sağlıklı bir sperm fallop tüpünde yumurtaları beklemektedir.

Bir kadının ne zaman yumurtlayacağı tam olarak belli değildir.Kısmen de olsa regl periyodunun uzunluğuna bağlıdır.Bir kadın genelde sıradaki regl gününden 14 gün önce yumurtlar.Eğer regl periyodunuz 28 gün ise bunun yarısı sizin yumurtlama gününüzdür.Yani 14.gününüzde yumurtlayacaksınız.Fakat regl periyodunuz 35 gün ise 17.gününüzde yumurtlamayacaksınız 21.günde büyük ihtimalle yumurtlayacaksınız.(1.gün regl gününüzün ilk günüdür).

Yumurtlama tarihi nasıl öğrenilir?

Bazı kadınlar ne zaman yumurtlayacaklarını söyleyebilirler.Fakat bir çok kadın hiçbir değişiklik hissetmez.Eğer hamile kalmayı düşünüyorsanız iki ay boyunca adet gününüzü takip edin.Yumurtlamanın bazı belirtileri alttaki gibidir:

-Vajinal akıntıların artması

-Bazal vücut ısısında gelen az artış(yaklaşık 0.4-0.6 derecelik sıcaklık artışı).Her sabah  yataktan kalkmadan önce vücut ısınızı ölçebilirsiniz.Eğer 3-4 aylık bir vücut sıcaklık grafiğinizi çizerseniz artık yumurtlama gününüzü çok rahat tahmin edebilirsiniz.

Düzensiz adet hamile kalmayı zorlaştırır mı?

Bir çok kadın yılda 12 kez adet olur.Bazıları daha az bazıları ise bazı aylarda hiç adet gününe sahip olmaz.Stres,ağır egzersiz,çok aşırı kilo kaybı veya kilo alma adet gününüzün kaybolmasına sebep olabilir.

Diyelim ilk ay adet periyodunuz 28 gün,ikinci ay 21 gün ve üçüncü ay ise 32 gündür.En kısa periyodunuzdan 17 çıkarın ve en uzun periyodunuzdan 11 çıkarın.Bu ikisi arasında kalan günlerden bir tanesi sizin yumurtlama gününüzdür.

Eğer periyodunuz düzensiz ve 35 günden fazlaysa verimlilik uzmanına danışmanız gerekir.Uzman doktorunuz sizi polikistik yumurtalık sendromu,aşırı kaybetme,yumurtalık fonksiyon bozukluğu,yüksek prolaktin seviyesi ve tiroid bozukluğu için kontrolden geçirecektir.