Gebelikte mide bulantısı nedenleri

Hamilelikte mide bulantısı sabahları daha şiddetli mi? Mide bulantısına sabah hastalığı denilir mi?

Sabah hastalığı yanlış terimdir.Buna hamilelikte mide bulantısı ve kusma diyebiliriz.Bazı hamile kadınlar için belirtiler sabahları şiddetlenirken gün içinde hafiflemeye başlarlar.Fakat bu şiddetlenme bazı kadınlar için günün diğer zamanlarında da meydana gelebilir ve bütün gün sürebilir.Ayrıca belirtiler kadından kadına değişmektedir.

Sabah hastalığı veya mide bulantısı hamile kadınların yaklaşık olarak  %75'ini etkiler.Hamile kadınların yarısı hem kusma hem de mide bulantısından yakınırken,%25'i sadece mide bulantısı geri kalan  %25'de hem mide bulantısından hem de kusmadan muaftır.Mide bulantısı genellikle hamileliğin 6.haftasında başlar fakat bu 4.haftasında da başlayabilir.Gelecek ay içinde daha da şiddetlenecektir.


Hamilelik sırasında mide bulantısına sahip kadınların yarısı 14.haftadan sonra tamamen iyileşmektedir.Geri kalanları ise iyileşmek için bir ay daha beklemek zorunda kalabilirler.Bazı kadınlarda mide bulantısı çocuk dünyaya gelene kadar devam eder.

Mide bulantısı veya sabah hastalığının hamile kadınlarda yaygın olması ve sadece bir kaç ay sürmesi size zarar vermeyeceği anlamına gelmez.Bazen mide bulantısının yumuşak hali bile sizi yıpratabilir.Mide bulantısı ve kusmanın birlikte olması sizi sizi tüketecek ve yorgun düşürecektir.


Hamilelikte mide bulantısı ve kusma nedenleri


Hamilelik sırasında mide bulantısının nedenlerini tam olarak kimse bilmiyor,fakat muhtemelen vücutta meydana gelen bazı fiziksel değişikliklerden kaynaklanmaktadır.Bazı muhtemel nedenler alttaki gibidir:

-Human koryonik gonadotropin(hCG):Bu hormon hamileliğin erken aşamalarında büyük bir hızla artar.Bu hormonun mide bulantısına nasıl katkıda bulunduğunu kimse bilmemektedir.Fakat zamanlamadan şüphe edilmektedir.Çünkü hCG hormonunun zirve yaptığı zaman mide bulantısı da zirveye ulaşır.Mesela ikizlere veya fazlasına hamile kaldığınız zaman yine hCG seviyesi daha yükselir.İkizlere veya fazlasına hamile kadınlar daha çok mide bulantısı geçirirler.

-Östrojen:Hamileliğin erken aşamalarında hızla yükselen başka şüpheli bir hormondur.(büyük ihtimalle diğer hormonlar da rol oynar.)

-Kokulara olan hassaslığın artması:Hamile kadınlar çevresindeki kokulara daha duyarlıdır.Bazı aromalar sürekli öğürme reflekslerine neden olabilir.Bazı çalışmalara göre bu durum yükselen östrojen hormonundan kaynaklanır,fakat kesin sebebini kimse bilmemektedir.

-Hassas mide:Bazı kadınların mide-bağırsak(gastrointestinal) sistemleri hamilelikte meydana gelen erken değişimlere daha çok hassastır.Ayrıca bazı çalışmalara göre mide bakterisi taşıyan kadınlar daha çok mide bulantısı geçirir ve daha çok kusarlar.Bütün çalışmalar bu ilişkiyi doğrulamıyor.

-Stres:Bazı araştırmacılara göre bazı kadınlar strese anormal cevap verirken  psikolojik olarak  kusma ve mide bulantısına daha yatkındır.Fakat bu teoriyi destekleyen kesin bir kanıt yoktur.(Elbette çok kusarsanız kendiniz daha çok stresli  göreceksiniz.)

Mide bulantısı tüm kadınlarda aynı mı?


Alttaki durumların herhangi birine sahipseniz büyük ihtimalle hamilelik sırasında mide bulantısı geçirecek veya kusacaksınız:

-İkizlere veya fazlasına hamile kalmak.ikizlere veya fazlasına hamile kalan kadınların sistemlerinde yüksek oranda hCG,östrojen ve diğer hormonlar bulunmaktadır.Bu nedenle ortalamaya göre daha fazla kusacak veya mide bulantısı geçireceksiniz.Tabi bu kesin bir şey değildir.Bazı kadınlar ikizlere gebedir ve daha mide bulantısına sahip olurlar.

-Önceki hamileliğinizde mide bulantısı veya kusmaya sahip olduysanız

-Doğum kontrol haplarını alırken meydana gelen yan etkiler nedeniyle mide bulantısı veya kustuysanız.Bu büyük ihtimalle vücudunuzun östrojene cevap vermesi ile ilgilidir.

-Eğer anneniz veya ablanız aşırı sabah hastalığını veya mide bulantısını geçirdiyse büyük ihtimalle siz de mide bulantısını geçireceksiniz.Bu da mide bulantısının genetik yönünü ortaya koymaktadır.

-Eğer geçmişte migren başağrısına sahip olduysanız.

-Bir kız çocuğu taşıyorsanız.Bir çalışmaya göre eğer bir kadın ilk üç ayda çok aşırı mide bulantısı ve kusma problemini yaşıyorsa büyük ihtimalle taşıdığın bebeğin cinsiyeti kızdır.

Mide  bulantısı bebeğe zarar verir mi?

Hafif mide bulantısı ve sabah hastalığı ile ilişkilendirilen kusma büyük ihtimalle bebeğinizin rahatınız etkilemeyecektir.Eğer ilk üç ayda hiç kilo almazsanız,vücudunuz sulu kaldığı sürece bu problem değildir.Büyük ihtimalle iştahınız geri dönecektir ve kilo almaya başlayacaksınız.

Eğer mide bulantısı sizi dengeli bir diyetten alıkoyuyorsa doğum öncesi vitaminleri alıp yeterli miktarda besini aldığınızdan emin olun.

Şiddetli ve uzun süren kusma maalesef erken doğum,düşük kilolu bebek gibi problemler ile ilişkilendirilmektedir.Fakat yapılan büyük bir araştırmaya göre şiddetli kusma ve mide bulantısı nedeniyle hastanede yatan hamile bir kadın eğer hamilelik boyunca 6-7 kilo almayı başarırsa kötü sonuçlar ortaya çıkmaz.


Mide bulantısı ve düşük yapma arasındaki ilişki nedir?

Bir çok araştırmaya göre düşük yapan kadınlar genellikle daha az mide bulantısına sahip olurlar.Eğer bebeğiniz veya plasentanız doğru bir şekilde gelişmemiş ise sistemlerinizde büyük ihtimalle daha düşük hormon seviyelerine sahip olacaksınız.Bu nedenle daha az mide bulantısına yatkın olursunuz.

Fakat doğru ve sorunsuz bir hamilelik geçiren bir çok kadın hiç mide bulantısı geçirmiyor.Eğer mide bulantısı problemine sahip değilseniz kendinizle gurur duyun ve fazla kafaya takmayın.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?

Eğer hafif mide bulantısı ve kusmaya sahipseniz alacağınız basit tedbirler size yardımcı olabilir.Eğer değilseniz alabileceğiniz güvenli ve etkili bir çok ilaç vardır.Altta okuyup alacağınız tedbirlerin bazıları güçlü kaynaklarla desteklenmemiştir,fakat bir çok doktor bunları tavsiye etmektedir.

-Midenizin hiç boş kalmaması için gün içinde sürekli küçük öğünler tüketin.Bazı kadınlar mide bulantısı geçirdiği zaman onlara cazip gelen yiyecekler genelde karbonhidrat ürünleridir.Ancak protein tüketirseniz belirtileri yatıştırabilirsiniz.Her ne yiyorsanız yiyin, yavaş yiyin.

-Yemekten sonra uzanmayın-özellikle yan taraf üstünde.Çünkü bu sindirimi yavaşlatabilir.

-Sabah yataktan kalkmadan önce kraker gibi basit şey tüketin.Bir kaç kraker tükettikten sonra 20-30 dakika yatakta dinlenin ondan sonra kalkın.Kraker tüketmeniz veya krakere bağımlı olmanız gece yataktan kalktığınızda kendinizi daha hissedebilirsiniz.

Yataktan kalkmadan önce biraz oturup dinlenin birden bire yataktan fırlamayın.Bu yöntem de size yardımcı olacaktır.

-Mide bulantısını tetikleyecek yiyecek ve kokulardan kaçının.

-Sindirilmesi uzun süren yağlı yiyeceklerden kaçının.Ayrıca kendiniz baharatlı,asitli ve kızarmış yiyeceklerden muhafaza edin.Bu yiyecekler sindirim sisteminizi tahriş edebilir.

-Yemekten sonra dişleriniz fırçalayın ve ağzınızı yemek kırıntılarından temizleyin veya iyice yıkayın.

-Eğer mideniz kendini dolu hissediyorsa çok içmeyin,bu iştahınızı giderebilir.En iyi yöntem içecekleri gün içerisinde yudumlamaktır.Eğer yudumlama iyi gitmiyorsa pipet kullanabilirsiniz.

-Yemek öğünleri arasında soğuk ve  ekşi içecekler alabilirsiniz.

-Eğer çok kusuyorsanız glikoz,tuz ve potasyum içeren bir içecek tüketebilirsiniz.Bu kaybettiğiniz elektrolitlerin yerini dolduracaktır.

-Taze hava alın.Açık hava yürüyüşü veya açılan pencereler mide bulantınızı hafifleyebilir.

-Eğer çok yorgunsanız mide bulantısı kötüleşebilir.Bunun için kendinize zaman ayırın ve iyice dinlenin.Bir arkadaşınızla gezmeniz sizi stresten alıkoyacaktır ve kafanızı rahatsızlıklardan  temizleyecektir.

-Hipnoz deneyin.Fakat bunun sabah    hastalığı ile size yardımcı olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.Kemoterapi boyunca mide bulantısıyla savaşmada etkilidir.

-Yiyeceklerle birlikte veya yatağa gitmeden önce doğum öncesi vitaminlerini alın.Ayrıca ilk üç ayda bu vitaminleri düşük dozlu demir ile birlikte alıp alamayacağınızı doktorunuza sorun.Çünkü bu mineral sindirim sistemi için zor olabilir.Eğer doğum öncesi vitaminleri mide bulantısı geçirmenize neden olursa,bu bulantı geçene kadar doğum öncesi vitaminlerine ara verebilirsiniz.

Mide bulantınız çok şiddetli ise ne olur?Eğer mide bulantısı ve kusma çok ciddi seviyelerde ise ve tükettiğiniz vitamin,su,yiyecek,vitaminler veya ilaçlar dahil olmak üzere her şeyi dışarı atıyorsanız sizde hiperemezis gravidarum denilen bir durum ortaya çıkmış olabilir.Eğer durumunuz bu kadar ciddi ise doktorunuz sizi hastaneye yatıracak ve ilaçlarla tedavi edecektir.