Gebelikte memede oluşan değişiklikler

Hamilelikte meydana gelen hormon değişiklikleri kan akışını hızlandırır  ve memeler dokularında değişime neden olur.Bu nedenle göğüslerinizde şişme,ağrı ve dokunmaya karşı aşırı hassaslık hissedebilirsiniz.Bazı kadınlar bu ağrıyı adet gününden önce göğüslerde başlayan ağrının aşırı haline benzetir.

Memelerde hassaslık hamileliğin en erken belirtileri arasında yer almaktadır.Genellikle 4.hafta ve 6.haftada başlar ilk üç ay boyunca devam eder.

Hamilelikte memede oluşan diğer değişiklikler

-Göğüs gelişmesi:6.hafta ve 8.haftada bu değişim başlar,belki artık göğüslerinizin daha büyük olduğunu fark edebilirsiniz.Hamilelik boyunca gelişmeye veya büyümeye devam eder.Bir veya iki fincan kadar daha da büyümesi genel bir durumdur,özellikle ilk hamileliğiniz ise.Deri gererken göğüsler kaşınmaya başlayabilir ve  göğüs derisinde deri çatlaklarını görebilirsiniz.

-Damarlar ve pigment değişiklikleri:Belki artık deri altındaki damarları iyice göğüslerinize baktığınızda görebilirsiniz.Ve meme uçlarının daha büyük ve daha koyu olduğunu fark edebilirsiniz.Bir kaç ay sonra areola denilen meme uçlarının etrafındaki alanın da koyulaştığını göreceksiniz.

-Areola bölgesinde yumruların oluşması:İlk başta areola bölgesinde oluşan küçük yumruları fark etmeyebilirsiniz.Artık şimdi bu yumrular yağ üreten bez çeşitlerinin bir çeşididir.Bunlara Montgomery's tüberküller diyoruz.Bebeğinizi beslemek için göğüslerinizde bu değişimler meydana gelir.

-Göğüs(meme) sızıntısı:Hamilelikte üçüncü ayınızda,göğüsleriniz colostrum üretmeye başlar.Colostrum özel bir süttür,bebeğiniz ilk olarak bu sütü emer.Hamileliğinizin son bir kaç ayında meme uçlarından sarımsı bir sıvı sızmaya başlar.Bazı kadınlarda bu sızıntı çok erken olabilirken bazılarında hiç olmaz.

Hamilelikte göğüs ağrısı nasıl geçer?


Yapabileceğiniz en iyi ve destekleyici şey sütyen bulmaktır.Mağazalarda sütyen alırken bilgili satış personellerine veya bu işlerde usta birisine danışın.

Belki şimdi alt giysilerle sütyen giymeyi daha az rahatsız edici bulabilirsiniz.Göğüslerde oluşan yıpranmaları engellemek için yumuşak ve meme uçlarına yakın yerlerde dikiş olmayan sütyenleri tercih edin.

Bir çok mağaza pamuktan yapılmış,yumuşak sütyenleri hamilelik sırasında geceleri giymek için size sunar.

Egzersiz yaparken destekleyici ve memelerinizin büyüklüğüne uygun egzersiz sütyenlerini giyin.Çünkü memeleriniz egzersiz sırasında çok ağır olabilir.Egzersiz için tasarlanmış sütyenler size hamilelik sırasında ekstra destek sağlayabilir.Karnınız sürekli büyüdüğü ve göğüsleriniz sürekli geliştiği için sütyen alırken biraz büyük boyutları tercih edin.Öle bir sütyen alın ki ipini tam sıktığınızda bile memelerinizi saran  sütyen odaları göğüslerinizi sıkmasın.Doğum yapmadan hemen önce besleme sütyenlerini alırsanız kesinlikle iyi fikirdir.