Gebelikte hangi belirtiler tehlikelidir?

Hamilelik sırasında aniden başlayan şiddetli ağrı tehlikeli mi?Hangi durumlarda hamilelik belirtileri tehlikelidir?Altta gebelik boyunca siz ve bebeğiniz için tehlikeli olabilecek bazı belirtiler sıralanmıştır.

Geçmişinize,sağlık durumunuza ve ne zamandan beri hamile olduğunuza bağlı olarak bu belirtilerin bazıları daha fazla acil bazıları da daha az acil olabilir.Eğer alttaki belirtilerle karşılaşırsanız hemen doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin,aksi halde sizin için sağlığınız tehlikeler oluşabilir.

-Eğer bebeğiniz normalden daha az hareket ediyorsa ve daha az tekme atıyorsa bunu derhal doktorunuza bildirmeniz gerekir.Doktorunuz size bebeğin attığı tekmeleri nasıl sayabileceğinizi ve diğer özel şeyler hakkında bilgi verebilir.

Hamilelikte tehlikeli olabilecek bazı belirtiler:

-Şiddetli ve sürekli karın ağrısı

-Vajinal kanama veya lekelenme

-Vajinal akıntı çeşidinin değişmesi ve vajinal akıntının artması-eğer mukuslu,sulu ve kanlı olursa hatta pembe renge dönüşürse.37.haftadan sonra mukus akıntısının artması normaldir.Bu durum doğum sancısına gideceğinizin belirtisi olabilir.

-Pelvik basıncı(eğer bebeğinizin aşağı doğru kaydığını hissediyorsanız).Alt sırt ağrısı,özellikle ilk kez bu durumu yaşıyorsanız.Adet döngüsüne benzer kramplar ve karın ağrıları veya bir saatte beşten fazla kasılmanın olması.

-Ağrılı ve yakıcı işeme,veya az veya hiç işememe

-Şiddetli ve sürekli kusma,veya ateş ve ağrı nedeniyle kusma.

-Titreme veya 37.7  derece ateş veya üstü

-Görüntü bozukluğu örneğin:çift görme,karanlık görme,bulanık görme

-Sürekli ve şiddetli baş ağrısı veya bulanık görme,konuşma bozukluğu ve uyuşukluk nedeniyle oluşan baş ağrısı.

-Yüz ve göz etrafında meydana gelen herhangi bir şişkinlik.Ellerde normalden fazla şişmenin olması.Ani ve şiddetli ayak ve bilek şişmeleri.Ani kilo alma(haftada 2 kilodan fazla alma)

-Şiddetli ve sürekli ayak krampları veya baldır ağrısı.Eğer ayak bileklerinizi esnerseniz veya ayak parmaklarınızı burnunuza doğru hareket ettirirseniz veya kalkıp kendi etrafınızda yürüdüğünüzde  bu kramplar geçemezse doktorunuza başvurun.

-Karın travması(düşmek veya araba kazası gibi)

-Yorgunluk,sık sık baş dönmesi,hızlı kalp atışı veya kalp çarpıntısı

-Nefes almakta zorluk çekmek,kanlı öksürme ve göğüs ağrısı

-24 saatten fazla süren,karın ağrısı ve ishalin sebep olduğu kabızlık.

-Aşırı ve sürekli gövde,kol,ayak,avuç içi kaşıntısı veya tüm vücudun kaşındığını hissetmek

-Grip veya belirtileri.Grip ve domuz gribi hamile kadınlar için çok risklidir.Eğer grip olan veya belirtilerine sahip kişilerle yakın etkileşime geçerseniz derhal doktorunuza başvurun.Bu belirtiler:ateş,boğaz ağrısı,öksürük,burun akıntısı,yorgunluk,vücut ağrıları ve titremeleri.Kusma ve ishal da buna dahil olabilir.

-Eğer nefes darlığı,göğüs veya karın ağrıları,ani yorgunluk ve endişe,şiddetli ve sürekli kusma,azalan cenin hareketleri ve yüksek ateş gibi durumlarla karşılaşırsanız  derhal tıbbi tedaviye başvurun.

-Kızamık veya suçiçeği gibi bulaşıcı hastalıklara maruz kalırsanız ve bunlara karşı bağışıklık göstermeyip belirtilerini fark ederseniz lütfen doktorunuza başvurun.Doktorunuzun ofisine gitmeden önce telefonla bilgi vermeniz ve doktorunuzun buna göre tedbir alması sizin için daha iyi olacaktır.

-Depresyon ve aşırı endişe.Eğer umutsuzluğun ve üzgünlüğün derin hislerini taşıyorsanız,panik atak yapıyorsanız,günlük sorumluluklarınızı yerine getiremiyorsanız ve kendinize zarar verdiğinizi düşünüyorsanız derhal bir yardıma başvurun.

-Diğer sağlık problemlerine sahip olursanız,hamileliğiniz ile ilgili olmazsa bile ve bunun hakkında bir fikriniz yoksa yanı ne yapacağınızı bilmiyorsanız doktorunuza başvurmayı unutmayın.

Vücudunuz çok hızlı değiştiği için neyin normal olup olmadığını bilmek oldukça zordur.Eğer bir belirtinin ciddi olup olmadığı hakkında hiç bir fikriniz yoksa,iç güdülerinize güvenin ve doktorunuzu çağırın.Doktorunuz da sizden gelen bu çağrılara sevinecektir.Çünkü herhangi bir problem anında doktorunuz çağrılmayı ister.Eğer problem ciddi değilse iyi bir kontrolden sonra şüpheleriniz gitmiş olacaktır.Eğer telefonla doktorunuza ulaşamıyorsanız en yakın doğum hastanesine her zaman gidebilirsiniz.