Doğurganlık tedavileri

İlk tüp bebek

1970 yıllarında İngiliz doktorlar hamile kalmakta problem yaşayan kadınların yumurtalarını çıkararak laboratuvar ortamında döllemeye başladılar.Araştırmacılar bu deneysel prosedüre tüp bebek demeye başladılar,ve bir çok uğraş sonucunda ilk tüp bebek 1978 yıllında doğdu.
Bugün,vücudun dışında elle tutulabilen yumurta ve embriyo ile ilgili tedavilerin tümüne yardımcı üreme teknolojisi(ART) denir.Kısırlık ilaçları yardımıyla ART prosedürün %30'u bebeğin doğumu ile sonuçlanmaktadır.

ART teknolojisi devasa,pahalı,ve yan etkilere neden olabilir.Eğer rahime birden fazla embriyo yerleştirilirse ikizlere veya fazlasına gebe kalma şansınız yüksektir.Şuana kadar ART nedeniyle uzun süren bir sağlık problemi tespit edilmemiştir.ART kısırlık problemi yaşayan çiftler için bir şanstır,bu prosedürle bir biyolojik çocuğa sahip olabilirsiniz.

Yardımcı üreme teknolojisinin genel teknikleri veya doğurganlık tedavileri nelerdir?

-Tüp bebek: Bugün yapılan ART prosedürün %99'u tüp bebektir.Yumurtalar partnerinizin spermi ile laboratuvar ortamında birleştirilir.Döllenmeden sonra 3-4 gün beklenir gelişen embriyo rahime transfer edilir.

-İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu(İCSİ): Tüp bebek ile birlikte kullanılır.Çünkü bazen yumurtanın döllenmesi için beklenirken bazı problemler çıkabilir.Bu durumda yumurtayı en iyi döllemenin yolu İCSİ'dir.İCSİ ile sperm yumurtaya direk enjekte edilir.Tüp bebeklerin %68'inde bu tedavi yöntemi kullanılır diyebilirim.

-Bağışlanan embriyo ve yumurta: Eğer kendi yumurtalarınızla hamile kalamıyorsanız başka kadının bağışladığı yumurtalar ile tüp bebek tedavisi sayesinde hamile kalabilirsiniz.Bağışlanan yumurta partnerinizin spermi ile birleştirilir ve oluşan embriyo rahime transfer edilir.Bu prosedür hem bağışlanan yumurta hem de sperm ile yapılabilir.

-Taşıyıcı anne:Başka bir kadın sizin embriyonuzu taşıyarak size bir çocuk verebilir.

-Gamete intrafallopian transfer(GİFT): Bu prosedürde yumurtalar partnerinizin spermi ile laboratuvar ortamlarında birleştirilir.Bu birleşim karnınızdan açılan küçük yarık yardımıyla hemen fallop tüpüne boşaltılır.Döllenme vücudunuzda gerçekleşir ve embriyo doğal bir şekilde oluşur.-Zigot fallop tüpü içi transfer: (ZİFT): Bu  tedavi yönteminde yumurtalar partnerinizin spermi ile laboratuvar ortamında birleştirilir.Fakat bu prosedürde doktorunuz embriyoları karnınızdan açılan bir yarık yardımıyla rahime transfer etmeden önce döllenmenin gerçekleşmesini bekler.