Suni sancı ile erken doğum

Gebeliğin sonuna doğru yaklaşırken,rahim ağzı doğuma hazırlanmak için normal bir şekilde olgunlaşır,açılır ve genişler.Doğum sancısı doğal olarak başlamadığı ve vajinal doğum yapmanız gerekiyorsa,doğum sancısı yapay olarak başlatılabilir.

Bazen herhangi bir tıbbi problemden dolayı doğum sancısı  başlatılabilir,çünkü bebeği doğurmanız siz ve bebeğiniz için daha iyi olabilir,ve böylece herhangi bir riskin ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.

Doğum sancısı bazı nedenlerden dolayı yapay olarak tetiklenebilir:

-Doğum yapmanız gereken günün üstünden 1 veya 2 hafta geçmişse
-Bebeğinizin ve sizin sağlığınızı tehdit eden tansiyon,ablasyo plasenta,enfeksiyon,akciğer hastalığı,eklampsi ve diyabet gibi problemlerle karşı karşıyaysanız
-Amniyon kesesi patladıysa,fakat aktif doğum kasılmaları henüz başlamadıysa
-Bebeğiniz tedavi edilmesi gereken bir probleme sahipse,eğer vajinal doğum tehlikeli değilse.Çünkü bazen bebek kötü durumlara sahip olduğu zaman vajinal doğum bebeğe zarar verebilir,bu nedenle sezaryene başvurmak zorunda kalabilirsiniz.

Bazı kadınlar herhangi bir tıbbi neden olmadan doğum sancılarını başlatılmasını isteyebilir buna serbest indüksiyon denir.Bazen de eğer eviniz hastaneden uzaksa veya kış şartları çok kötü ise doktorunuz doğum sancını başlatabilir.Genellikle 39.haftada başlatır,çünkü bu haftada artık bebek tam olgunlaşmıştır.

Doğum sancınız beklediğiniz zamanda başlamazsa genellikle suni sancı sezaryene tercih edilir.Eğer suni sancı başarısız olursa,ikinci bir deneme yapılır.Ama bazı durumlarda sezaryen doğum anne ve bebek için en iyisidir.

Suni yollarla doğum sancısı nasıl başlatılır?

Doğum sancısını harekete geçirmenin bir kaç yolu vardır:

-Rahim ağzı ilaçlarla gevşetilir ve bu ilaçlar rahim ağzının açılmasına veya genişlemesine yardımcı olabilir
-İlaçlarla rahim kasılmaları başlatılabilir
-Eğer rahim ağzı gevşemişse ve yeterince açıksa,zarları süpürmek ve amniyon keselerini yırtmak kasılmaları başlatabilir veya artırabilir.
-Balon kateter kullanılarak rahim ağzının açılması sağlanabilir.


İlaçlarla rahim ağzının olgunlaşmasını sağlamak

-Misoprostol bir haptır ve oral yolla alınır veya vajinanın içine bırakılır.Ülser tedavisi için onaylanmış bir ilaçtır.Ayrıca servikal olgunlaşma için de kabul edilen ve yaygın bir ilaçtır.

-Oxytocin  rahim ağzını olgunlaştırmak(doğuma hazır hale getirmek) için damar yolu ile küçük bir miktar alınır.Fakat rahim ağzı gevşedikten sonra,genellikle kasılmaları başlatmak için alınır.Oxytocin ile başlatılan doğum sancısı daha şiddetli ve daha hızlıdır.Eğer oxytocin doğum sancısını başlatmıyor ise ve bebeğin kalp atışlarında bir sorun varsa,sezaryen gerekebilir.

-Dinoprostone(Cervidil,Prepidil Gel) bir fitil gibi vajinaya yerleştirilir.Rahim ağzı hazır hale geldiği zaman,doğum sancısı kendiliğinden başlayabilir.


Balon kateter ile doğum sancısını başlatmak

Balon kateter dar bir çubuk ve ucunda bir küçük balon bulunur.Doktorunuz bunu rahim ağzına sokar ve balonu şişirir.Bu rahim ağzının açılmasını sağlar.


Amniyon zarını süpürmek

Amniyon zarını süpürmek doğum sancısını başlatmak için genellikle basit ve ilk atılan adımdır.Zarları süpürmek amniyon zarını rahimden ayırır ve böylece rahim prostaglandin hormonunu salgılar.Bu hormon kasılmalara ve doğum sancısına neden olur.Rahim ağzı biraz açıldığı zaman,bu doktorunuzun ofisinde kolay bir şekilde yapılabilir.Amniyon zarını süpürme prosedürü kadınların %13'ünde  başarılı olur.Amniyon zarı süpürmek enfeksiyon riski için düşük risk taşır.Ama sonra kendinizi düzensiz kasılmalar ve bazı kanamalarla biraz rahatsız hissedebilirsiniz.

Amniyon zarını yırtarak doğum sancısını başlatmak

Doğum sancısını başlatmak ve artırmak için,doktorunuz amniyon kesesini patlatabilir veya amniyon zarını yırtabilir.Bu rahim ağzı açıldığı zaman ve bebeğin kafası pelvise indiği zaman yapılmalıdır.Eğer  çok erken yapılırsa göbek bağı aşağı kayabilir ve bebeğin kafası ile pelvik kemiği arasında sıkışabilir.Eğer göbek bağı sıkışırsa bebeğe kan akışı yavaşlayabilir veya tamamen durabilir.

Amniyon kesesini patlatmak için,doktorunuz plastik aleti  vajinanın içine yerleştirir.Bu alet uzun bir kanca şeklindedir.Amniyon kesesi yavaşça çekilir ve patlar.Bu prosedür genellikle ağrı oluşturmaz.Ama rahim doğuma kadar amniyon sıvısını üretmeye devam eder.Böylece bazı sızmalar olabilir,özellikle şiddetli kasılmalar sırasında.

Augmentasyon

Eğer aktif doğum başlarsa,fakat kasılmalar yavaşlarsa veya tamamen durursa,kasılmaları artırmak için bazı adımlara ihtiyaç duyulabilir(augmentasyon).Augmentasyon alttaki durumlarda yapılmalıdır:

-Doğum başlarsa,fakat kasılmalar zayıf veya tamamen durursa
-Eğer doğum başlarsa ve amniyon kesesi patlamamışsa doktorunuz kasılmaları artımak için amniyon kesesini patlatabilir.Eğer kasılmalar hala başlamadıysa,oxytocin ilacı ile rahim kasılmaları tetiklenebilir.
-Doğum başladıysa,amniyon zarı kendiliğinden patladıysa ve sancı veya kasılma henüz başlamadıysa,rahim kasılmalarını başlatmak için size oxytocin ilacı verilebilir.