Hamilelikte kanama, lekelenme nedenleri

Hamilelikte kanama olursa ne yapmalı?

Kanama durmuş olsa bile doktorunuzu çağırın.Hamilelikte kanama küçük bir şey gibi görünebilir fakat büyük bir problemin işareti olabilir.Bundan sonra doktorunuzun yapacağı şey bireysel durumunuza bağlıdır.

Büyük ihtimalle ultrason ve kan testi yardımıyla büyük bir muayeneden geçirileceksiniz.Böylece bebeğinizin iyi olduğu ve herhangi ciddi bir probleminizin olmadığı kesinleşebilir.

Eğer aktif bir şekilde kanama oluyorsa ve herhangi bir ağrı hissediyorsanız bu durumda doktorunuza ulaşamazsanız 112'i arayarak ambulans çağırabilirsiniz.

Hamilelikte kanama  ve lekelenme arasındaki fark nedir?

Lekelenme küçük kan damlaları şeklinde olur.Bu daha çok adet döneminin sonunda sahip olduğunuz küçük kan izlerine benzer.Rengi pembe,kırmızı veya kahverengi olabilir(kurumuş kan rengi).

Hamilelikte kanama, lekelenme neden olur?

Hamilelikte kanama veya lekelenmenin arkasındaki nedenleri bulmak her daim mümkün olmayabilir.Kanama ve lekelenmeye neden olan bazı problemler altta verilmiştir:

-Cinsel ilişki:Hamilelik sırasında rahim ağzına daha çok kan akar,böylece cinsel ilişkiden sonra lekelenme fark etmek normaldır.Ayrıca  rahim ağzı polip cinsel ilişkiden sonra kanama veya lekelenmeye neden olabilir.

Smear testi(pap smear):Smear testi yaptırdıktan sonra aynı nedenden dolayı yani rahim ağzına daha çok kan akışı nedeniyle lekelenme veya kanama olabilir.

-Düşük yapmak ve Dış gebelik:İlk üç ayda meydana gelen kanama veya lekelenme,özellikle karın ağrısı ve kramp tarafından da destekleniyorsa bu düşük yapmanın veya dış gebelik belirtisi olabilir.Dış gebelikte embriyo rahimde değil rahim dışında,özellikle fallop tüpünde gelişir.Dış gebelik ölümcül olabilir.Bunun için ilk üç ayda kanama veya lekelenmeler fark ettiyseniz derhal doktorunuza başvurun.


Kadınların %35'i hamileliğin erken dönemlerinde kanama veya lekelenmeye sahip olur.Bunların da yarısı çocuk düşürüyor.Eğer ultrason  7 ve 11.haftalar arasında normal kalp atışını gösterirse hamileliğe devam etme şansınız %90'dan daha yüksektir.

-Enfeksiyon:Lekelenmeler hamilelikle ilgisi olmayan nedenlerden de kaynaklanabilir.Vajinal enfeksiyon(mantar enfeksiyonu veya bakteriyel vajinosis) ve cinsel yolla bulaşan enfeskiyonlar rahim ağzının tahriş olmasına veya iltihaplanmasına neden olabilir.Bu nedenle cinsel ilişki ve smear testinden sonra kanama veya lekelenme olabilir.-Plasenta problemleri veya erken doğum sancısı:İkinci ve üçüncü ayda,kanama ve lekelenme  ablasyo plasenta(plasentanın rahimden erken ayrılması) ve erken doğum sancısı gibi ciddi problemlere neden olabilir.Eğer doğum sancısı 37.haftadan önce başlıyorsa buna erken doğum sancısı diyoruz.