Gebelikte karın ağrısı nedenleri

Hamilelikte karın ağrısı normal mı?

Ara sıra olan karın rahatsızlığı hamileliğin genel şikayetleridir.Karın ağrısı bazen zararsız olurken bazen de ciddi bir problemin belirtisi olabilir.(Uzun süren ve ciddi karın ağrıları hiçbir zaman ihmal edilmemeli.)

Karın ağrısına neden olan problemlerden bazıları altta verilmiştir.Kanama,ateş,vajinal akıntı,yorgunluk,kusma,mide bulantısı,işeme sırasında karın ağrısı olursa bir kaç dakikalık dinlenmeden sonra geçmezse doktorunuza başvurun.


Hamilelikte karın ağrısına neden olan ciddi problemler

-Dış gebelik

Döllenen yumurta rahim dışında geliştiği zaman ektopik(dış) hamilelik oluşur,genellikle bu gelişme fallop tüpünde olur.Hamileliğin erken aşamalarında bazı kramplara ve diğer belirtilere neden olabilir.

Eğer tedavi edilmezse,hayatınız için risk oluşturur veya ölümcül olabilir.Eğer alttaki belirtileri fark ederseniz derhal doktorunuzu çağırın:karın ve pelvik ağrısı,vajinal lekelenme veya kanama(kahverengi veya kırmızı,bol veya az,sürekli veya arada bir olabilir),fiziksel aktivite sırasında ağrıların kötüleşmesi,öksürme ve omuzlarda ağrı.


-Düşük yapmak

Düşük yapmak,hamileliğin ilk 20 haftada sona ermesidir.Vajinal lekelenme veya kanama bunun ilk belirtisidir.Bir kaç saat sonra veya bir kaç gün sonra karın ağrısı da başlar.

Kanama hafif veya ağır olabilir.Ağrı uzun süreli veya kramp gibi hafif veya sert hissedilebilir.Bu ağrı daha çok bel bölgesi ağrısına veya pelvik basıncına benzer.

Eğer düşük yapmanın belirtilerini fark ederseniz doktorunuzu çağırın.Şiddetli ağrı veya çok kanama fark ederseniz hemen doktorunuza görünmeniz lazım.

-Erken doğum sancısı

Eğer rahim ağzının genişlemesine neden olan kasılmalar 37.haftadan önce  meydana gelirse erken doğum sancısı yaşıyorsunuz demektir.

Eğer 37.haftadan önce alttaki belirtileri fark ederseniz doktorunuzu çağırın:

-Vajinal akıntının artması ve akıntı çeşidinin değişmesi.Bu akıntı genellikle sulu,kanlı veya pembe olur.

-Vajinal kanama veya lekelenme

-Karın ağrısı,kramp,bir saatte beşten fazla kasılmanın yaşanması(sizi incitmezse bile)

-Pelvik bölgede basıncın artması

-Alt sırt ağrısı,özellikle daha önce sırt ağrısını yaşamadıysanız.

-Plansenta ablasyo

Plasenta ablasyo  sizin için ölümcül olabilir.Bebek doğmadan önce plasenta rahimden tamamen veya kısmen ayrılır.

Belirtilerde geniş çeşitlilik vardır.Plasenta ablasyo bazen ani ve açık renkli kanamalara neden olabilir,fakat bazen ilk başta kanamanın olduğunu fark edemeyebilirsiniz,veya sadece açık renkli kanamalara sahip olabilirsiniz.Veya bebeği saran sıvı patlarsa o zaman kanamanın olduğunu görebilirsiniz.

Sırt ağrısı,sık kasılmalar veya rahim kasılır ve sert bir şekilde durur-bu yok olmayan kramp veya kasılmalara benzer.Bebeğin aktivitesinde bir azalma fark edebilirsiniz.Acil ilaçlı tedavi şarttır.


-Preeklampsi

Preeklampsi hamilelikte kan damarlarınızda değişikliklere yol açan ve karaciğer,beyin,böbrek ve plasenta gibi bir çok organı etkileyen çok ciddi bir durumdur.20.haftadan sonra yüksek kan basıncı,idrarda yüksek protein,karaciğer veya böbrek anormallikler,sürekli baş ağrısı ve görüntü değişikliği gibi belirtilere sahip olduğunuzda size preeklampsi teşhisi konulabilir.

Belirtiler:yüz bölgesinde şişme veya göz etrafında oluşan şişkinlikler,ellerde normalden fazla şişme,ani ve aşırı ayak şişmeleri.

Ayrıca üst karın bölgesinde şiddetli ağrı,şiddetli baş ağrısı,ve görüntü dağınıklığı,kusma ve mide bulantısına sahip olacaksınız.Eğer bu belirtileri fark ederseniz derhal doktorunuzu çağırın.

-İdrar yolu enfeksiyonları

Hamile olmak böbrek enfeksiyonları da dahil olmak üzere tüm  idrar yolu enfeksiyonlarına daha elverişli hale gelmek demektir.

Sidik torbası enfeksiyonunun belirtileri:işerken ağrı ve yanma,pelvik rahatsızlık veya alt karın bölgesi ağrısı,kontrol edilemeyen ve ani işemek,kanlı,iğrenç kokulu çiş.Bu belirtilerden herhangi birine sahip olursanız doktorunuzu çağırın çünkü tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu böbrek enfeksiyonuna ve erken doğum sancılarına neden olabilir.

Eğer enfeksiyon böbreklere sıçrarsa yüksek ateş,titreme,terleme,sırt bölgesinde veya bir tarafınızda veya iki tarafınızda ağrı,kusma,mide bulantısı ve idrarda kan gibi belirtilere sahip olabilirsiniz.


Karın ağrısının diğer nedenleri

Diğer bir çok durum karın ağrısına sebep olabilir,ister hamile olun ister olmayın.Karın ağrısının diğer bir çok nedeni karın virüsü,yiyecek zehirlenmesi,apandisit,böbrek taşı,hepatit,safra kesesi hastalığı,pankreatit,tümür ve bağırsak tıkanması veya engellenmesidir.

Safra kesesi hastalığı ve pankreati genellikle safra kesesi taşları sonucunda oluşur.Bu durum hamilelikte çok rastlanır.Tümür hamilelik boyunca gelişebilir ve bazı rahatsızlıklara neden olabilir.Ve gelişip büyüyen rahim bağırsakların üstüne doğru kayarak onları engelleyebilir.Bu durum genellikle hamileliğin son 2-3 ayında meydana gelir.


Zararsız karın ağrılarının genel nedenleri nelerdir?


Hamilelikte bütün karın ağrıları ciddi bir problemin işareti değildir.Örneğin,orgazma olduktan sonra biraz kramp ağrısı hissedebilirsiniz.Bu ağrılar hafif ve kısa süreli olduğu sürece alarm vermeye gerek yoktur.

Altta bazı zararsız karın ağrılarının sebeplerini okuyabilirsiniz.Ama zararsız ağrılarla ciddi ağrıları birbirinden ayıramıyorsanız,yanı ağrılarınız sürekli ve ciddi ise lütfen doktorunuza danışın.


Gaz ve şişme

Hormonlar sindirimi yavaşlattığı için ve büyüyen rahimin bağırsak ve karında oluşturduğu basınç nedeniyle  hamilelikte gaz ve şişmeden dolayı oluşan ağrılara sahip olmak doğaldır.

Kabızlık

Hamilelik boyunca karın rahatsızlığın diğer bir nedeni kabızlıktır.Rektumde oluşan rahim basıncı ve hormonlar nedeniyle yiyecek hareketlerinin yavaşlaması  bu duruma neden olmaktadır.


Braxton Hicks kasılmaları-Yalancı kasılmalar

Hamileliğin ortalarına doğru rahimde bazı kasılmaları hissedebilirsiniz.37.haftadan önce Braxton Hicks kasılmaları seyrek,düzensiz ve özellikle ağrısız olmalıdır.

Eğer kasılmalar alt sırt ağrısı nediyle olursa,bir saatte beşten fazla kasılma oluşursa(sizi rahatsız etmese bile),bu kasılmalar düzenli aralıklarla meydana geliyorsa,veya bu kasılmlar vajinal kanama nedeniyle ortaya çıkıyorsa doktorunuza danışın.

Karın ağrısını yatıştırmak için ne yapılmalı?

-Kendi etrafınızda hareket edin veya gazınızı boşaltacak yumuşak egzersizler yapın.

-Ilık bir düş alın(sıcak olmasın).

-Ağrıya doğru kendiniz bükün,rahatlamak için.

-Çok sıvı tüketin.Dehidrasyon(vücudun susuz kalması) Braxton Hicks kasılmalarına neden olabilir.-Eğer ağrı Braxton Hicks kasılması nedeniyle oluşmuşsa uzanmak ağrınızı yatıştırabilir.