Fazla kilolar hamile kalmayı engeller mi?

Gebe kalma şansınız adetin düzenli olup olmadığına bağlıdır.Eğer 28 günde bir yumurtlama olursa aşırı kilolar yumurtlama gününüzü engellemediği gibi gebe kalma şansınızı da etkilemez.

Fakat obez veya şişman kadınlar  hormon bozukluğu riski yüksektir bu da adetin düzensiz olmasına neden olabilir,böylece hamile kalmanız zorlaşabilir.

Örneğin,aşırı kilolu olmak polikistik yumurtalık sendromu ile ilişkilendirilmektedir.Polikistik yumurtalık sendromuna sahip kadınlarda,yumurtalık yumurtanın olgunlaşması ve serbest bırakılması için yeterli miktarda hormon üretemez.

Ayrıca Polikistik yumurtalık kanserine sahip kadınlar çok fazla insülin hormonu yapar.Bu hormon vücudun fazla şeker kullanımına ve depolanmasına yardım olur.Fakat insülin hormonun çok fazla olması androjen denilen erkek hormonunun üretilmesine sebep olur.Yüksek miktarda androjen ovülasyon yanı yumurtlamayı engelleyebilir,böylece hamile kalmanız zorlaşır.

Çok aşırı kilolu olmak sezeryanla doğumu zorlaştırabilir.Embriyonun rahime enjekte olma yeteğini azaltır.Eğer gebelik öncesinde fazla kilolarınızı yakarsanız dramatik bir şekilde gebe kalma şansınızı artırabilirsiniz ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilirsiniz.

Hamile kalmak için ne kadar kilo vermeliyim?Kilolarınız ve boyunuz birbiriyle orantılı olmalıdır.Bu orana vücut kütle indeksi(BMİ)  diyoruz.Bu ideal oran 19-25 arasında olmalıdır.