Erkek kısırlık nedenleri nelerdir?

Kadınların yaklaşık %11'i hamile kalmak için bir çok problemlerle karşılaşmaktadır.Bu problemlerin %30 erkeklerden kaynaklanmaktadır.Geri kalanı ise her ikisinden veya açıklanamayan bir sebepten kaynaklanır.

Eğer 35 yaşından küçükseniz ve korumasız bir şekilde ilişkiye giriyorsanız,bir yıllık denemeden sonra hamile kalamıyorsanız lütfen doktorunuza başvurun.Yaşınız 35'ten büyükse 6 aylık denemeden sonra doktorunuza başvurmanız gerekir.Kısırlık problemi nedeniyle hamile kalamayan çiftlerin %65'i kısırlık tedavisinden sonra hamile kalabilmektedir.

Doktorunuz sizi ve partnerinizi bir ön kontrolden geçirir.Eğer sperm analizi normal değilse veya üreme ve tıbbi tarihinizde herhangi bir problem meydana gelmişse daha kapsamlı bir incelemeye tabi tutulabilirsiniz.Bu durumda bir ürolog veya erkek üreme uzmanına sevk edilebilirsiniz.

Bazen erkeğin kısır olmalarının bir nedeni de genetik sebeplerden kaynaklanabilir.Doktorunuz bunun için kan testine başvurabilir veya bir genetik danışmana sevk edebilir.

Erkeklerde kısırlık nedenleri

Geçmişte kullandığınız ilaçlar veya geçirdiğiniz ameliyatlar ve hayat tarzınız verimliliğinizi etkileyebilir.Alttaki durumlar nedeniyle verimliliğiniz azalabilir:

-Haşhaş veya sigara

-Günde iki-üç kere alkol tüketmek

-Yasa dışı maddeler kullanmak

-Anabolik steroidler almak

-Kanser,enfeksiyon,sindirim bozukluğu,testosteron değiştirme tedavisi,eklem iltihabı için ilaçlar almak.

-Diyabet,kanser ve tiroid hastalığı gibi kronik hastalıklara sahip olmak

-Sağlıksız beslenmek

-Çok aşırı kilolu olmak

-Pestisitler veya kurşun gibi toksinlere aşırı maruz kalmak

-Bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar kapmak

Eğer yukarıda belirtiğim risk faktörlerine sahipseniz bunları doktorunuzla konuşmayı unutmayın.


Varikosel


Varikosel,testis torbasında büyüyen damarlardır.Varikosel testislerde sıcaklığı artırır böylece sperm üretimini etkileyebilir.

-Muhtemel belirtileri:Bir çok erkek de varikosel belirtileri ortaya çıkmayabilir.Fakat bazı erkeklerde testis torbası ağrısı meydana gelebilir.Bu ağrı ilk başta hafifken daha sonra keskinleşebilir-özellikle oturduğunuz veya uzun zaman egzersiz yaptığınızda bu ağrı şiddetlenir.Doktorunuz ultrason veya fiziksel inceleme ile testis torbanızı kontrol edebilir.

Bu problem ameliyatla tedavi edilebilir.


Erkekte boşalamama nedenleri

Bir çok erkekte boşalma kanalında tıkama olabilir,bu durum spermin boşalmasını önler.Bu durum epididimis veya vas deferens  zarar gördüğünde veya tıkandığında meydana gelir.Epididimiz spermi testislerden taşıyan organdır.Vas deferens ise spermi boşalma kanalına taşıyan tüptür.

Bazı erkeklerde de retrograde ejakülasyon yanı tersine boşalma görülür.Bu durumda sperm penisten dışarı akacağına sidik torbasına gider.Çünkü sidik torbasının boynundaki kaslar doğru çalışmıyordur.

Enfeksiyon,yaralanma,nörolojik sorunlar,genetik bozukluklar, veya meni kanalı ameliyatı boşalma kanalının tıkanmasına neden olabilir.


Sperm sayısı ve hareket yeteneği

Eğer çok az sayıda sperme sahipseniz,zayıf sperm motilite(hereket etme yeteneği) veya anormal şekilli sperm partnerinizin yumurtalarını döllemeyebilir.Sperm sayısının ve kalitesinin düşmesinin nedeni:

-Hormonal dengesizlik

-Genital organların zarar görmesi

-Aşırı ateş

- Bazı genetik hastalıklar ve çeşitli ilaç ve toksinlerdir.

Anti-Sperm antikorları

Vücudunuz kendi spermini yok eden ve sperm kalitesini düşüren antikorlar geliştirebilir.Bu durum genellikle enfeksiyon,travma veya meni kanalı ameliyatından sonra meydana gelir.Bu durumun belirtileri yoktur.