Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Doğum kontrolü için bir çok yöntem vardır ancak en çok başvurulan doğum kontrol çeşidi doğum kontrol hapıdır.Doğum kontrol hapı iki çeşitten oluşur.Bunlar sadece progeteron içeren doğum kontrol  hapı ve kombine doğum kontrol hapıdır.Peki doğum kontrol hapına nasıl ve ne zaman başlanır?Sadece progesteron içeren  doğum kontrol hapına herhangi bir zamanda veya kendinizi iyi hissettiğiniz bir zamanda başlayabilirsiniz,koruma 2 günde sonra etkisini gösterir.Bu hapları sürekli almak zorundasınız.Eğer düzenli zaman çerçevesinde unutursanız veya kaçırırsanız yeni bir hap alıp bu habın etkisini gösterene kadar yani 2 gün boyunca ilişkiye girmemelisiniz.


Doğum kontrol hapı nasıl ve ne zaman alınır?

1-Kombine doğum kontrol hapı

Eğer kombine doğum kontrol haplarının nasıl çalıştığını merak ediyorsanız bu kısa özeti okuyun.Size 28 lik veya 21 lik  bir paket verilir,bu tamamen markaya bağlıdır.Her ikisi de doğum kontrolü aktif hale getiren 21 aktif hap içerir.28'lik pakette yer alan son 7 hap sadece hatırlayıcı haplardır diğer bir deyişle aktif olmayan haplardır.Her iki paket için 3 hafta boyunca günlük bir hap alın ve dördüncü hafta ara verin.Verilen bu arada regl periyodu düzenlenir.

1-Adetin birinci günü başlama:adetin birinci veya ilk gününde ilk habı alın ve bunu günlük olarak devam ettirin.Regl günlerinde doğum kontrol hapı çok etkili olduğu için backup metoduna başvurmanıza gerek yok.

2-Doğum kontrol hapını herhangi bir günde almak:ilk habı bugün veya kendinizi iyi hissettiğiniz bir günde alabilirsiniz.Her gün aynı zamanda bir hap alın yanı 24 saat arayla.Fakat ilk 7 gün backup metoduna ihtiyacınız var yani ilk 7 günde ilişkiye girmeme veya kondom kullanma gibi.

3-Pazar günü doğum kontrol hapına başlama:Regl döneminin ilk pazar günü bir hap alabilirsiniz.Ya da regl  pazar günü başladıysa o gün bir hap içebilirsiniz.Fakat yine backup metoduna başvurmalısınız.

2-Sadece progesteron içeren doğum  kontrol hapı

Bu haplar da kombine hap gibi çalışır.Fakat bunlar belli bir kesim içindir.Yani kanser hastalığına yakalanmış veya kombine hap nedeniyle rahatsızlanan kadınlar içindir.Doğum sonrası ve emzirme dönemlerinde genellikle bu haplar tavsiye edilir.

Herhangi bir günde bu hapları alabilirsiniz yalnız eğer ilk 2 günde ilişkiye girmek isterseniz lütfen kondom kullanın çünkü bu haplar 2 günden sonra etkisini gösterir.Hamileliği önlemek için çok düzenli almanız lazım ve düzenli almak oldukça önemlidir.Eğer her gün aldığınız zamanın üstünden 3 saat geçerse ondan sonraki 48 saat içinde ilişkiye girerseniz kondom kullanmalısınız onun için hapları aldığınız saati kaçırmamalısınız.

Doğum kontrol hapı unutulursa ne yapmalı?

Doğum kontrol hapları aldığınız süre boyunca neredeyse her kadın  bazen hap almayı unutur.Bu durumda ne yapmanız gerektiğini bilmeniz lazım.Bunun için doktorunuza da başvurabilirsiniz.

Eğer kombine doğum kontrol hapını kullanıyorsanız ve almayı unutursanız backup metoduna başvurmanız gerekir yani ilk 7 gün boyunca ilişkilerinizde kondom eğer kondom(preservatif)  yoksa ilk 7 gün boyunca ilişkiye girmemeniz lazım.

Eğer sadece progesteron içeren doğum kontrol hapını kullanıyorsanız ve almanız gereken zamanın üstünden 3 saat geçerse otomatik olarak hamile kalabilirsiniz.Bunun için hatırlar hatırlamaz hemen bir tane hap alın,ve bunu günlük olarak devam ettirin,ve paketinizi düzenli olarak bitirin.Ve  üstünden 3 saat geçmişse ondan sonraki 48 saat boyunca ilişkiye girmemeniz veya kondom kullanmanız lazım.

Not:


1-Doğum kontrol hapını almayı unuttuğunuz zaman açık renkli kan gibi belirtiler meydana gelebilir.Bazı kadınlar kaçırılan hapın yerini doldurmak için 2 hap aldıklarında kendini hasta hissedebilirler ancak bu kısa sürede geçecektir.

2-Eğer hap almayı unutursanız ve hala ne yapacağınızı bilmiyorsanız günlük olarak haplarınızı alın ve en az ilk 7 günlük ilişkilerinizde kondom kullanın veya doktorunuza başvurun.

Doğum kontrol hapı kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar:

1-Hamilelik bittikten sonra kısa bir süre içinde yeniden hamile kalabilirsiniz.Bu nedenle doğumdan 3 hafta sonra kombine haplarınızı almaya devam edin.Eğer aşırı kanama oluyorsa veya çocuğunuzu emziriyorsanız 6 hafta boyunca bekleyin.

2-Emzirme döneminde sadece progesteron içeren hapları alın,çünkü bu haplar sütü etkilemez.

3-Emzirme boyunca kombine haplarını almayı bırakın çünkü kombine hapları sütün kalitesini veya süt miktarını düşürebilir.