30 yaşından sonra doğurganlık

Bir çok kişi 30 yaşlarında anne olmayı seçer.Çünkü bu yaşlarda iyi bir kariyer ve sağlam bir ilişki içinde olursunuz.

Uzmanlar bu yaşlarda sık sık kadınları uyarmaktadır.Çünkü yaşınız biraz daha ilerlerse hamile kalma yeteneğiniz büyük oranda düşebilir.Eğer daha önce bir çocuğa sahipseniz bu oran oldukça düşük olabilir.

Her yaşta hamile kalmanın avantajları ve dezavantajları vardır.

30 yaşından sonra doğurganlık 

Otuz yaşlarında bir kadının hamile kalma şansı?

Bu yaşlarda bir kadın sık sık verimlilik problemi ile mücadele edebilir.29-35 yaşlarındaki kadınlarda verimlilik(doğurganlık) biraz düşerken 35'ten sonra bu oldukça düşmektedir.38 ve 39 yaşındaki kadınlar için verimlilik büyük bir problem haline gelebilir.
Otuzlu yaşlarda her yumurtlamada yanı bir ayda hamile kalma şansınız %15-22 arasındadır.

Bir yıl içinde hamile kalma şansınız %75'tir.Fakat verimlilik gitgide azalır.35'ten sonra bir yıl içinde hamile kalma şansınız %65'e inebilir.

Benzer bir şekilde düşük yapma riskiniz 35 yaşına kadar yavaş yavaş artar,fakat 35'ten sonra çok hızlı bir şekilde artar.Bu risk 35 yaşlarında %34 iken,40 yaşlarında %38'dir.

35-39 yaşlarında ikiz veya katlarını doğurma şansınız da artar,hatta verimlilik tedavisi olmadan ikiz veya daha fazla bebek doğurabilirsiniz.

İstatiksel olarak yaşlı kadınların hamile kalma şansı daha azdır fakat ikizlere veya katlarına sahip olma olasılığı daha fazladır

Otuzlu yaşlarda hamile kalmanın

Otuz yaşlarındaki bir kadının annelik hisleri,çocuğa bakma gücü ve aile kurma becerileri yüksektir.Herkes farklıdır,fakat bu yaşlardaki bir kadın kendini yirmi yaşlarındaki bir kadından  daha iyi,kırk yaşlarındaki bir kadından daha az bilir.Sorumluluklarının farkındalar.

Bu yaşlardaki bir kadın iş dünyasını daha da geliştirmiş,iyi bir kariyer yapmış ve ekonomik veya finansal açıdan yirmi yaşlarındaki bir kadından daha iyi bir yastığa sahiptir.Çünkü zamanını çocuk bakmakla,hamile kalmakla geçirmemiş.

Kariyeriniz artıkça kendinizi daha iyi  ve enerjik hissedersiniz.Ve çocuklarla ilgilenecek kadar enerjiye sahipsiniz-Yirmi yaşlarındaki bir kadından daha rahatsınız ve kırk yaşlarındaki bir kadından daha enerjiksiniz.Her şeyi otuzunda yapabileceğinizi düşünürsünüz,ve çoğu da yaparsınız.

30 yaşlarında hamile kalmanın dezavantajları?

Otuz beş yaş bir hamile kalmak isteyen bir kadın için kilometre taşıdır.Otuz yaşında doğurganlık veya verimlilik yaşınız yirmili yaşlarındaki bir kadından çok az iken,otuz beş yaşlarında bu fark oldukça fazladır.Otuz yaşında düşük yapma ve down sendromlu bebek doğurmanın riski düşüktür.Ancak 35 yaşlarda verimlilik büyük bir hızla azalmaya başlar.


Bu yaşlarda genetik problemler de artar.Bu yüzden doktorlar sürekli serbest-hücre fetal DNA kan testi,amniyosentez,koryonik villüs örneklenmesi için taramadan veya kontrolden geçmesini tavsiye eder.

Düşük yapma oranları yaşla doğru bir şekilde artar.Yaşı fazla olan kadınların ektopik hamile kalma riski fazladır.

Sezeryan oranları 35 ve 35'ten büyük kadınlarda daha yüksektir.Yirmili yaşlardaki bir kadında sezeryanla doğum yapma riski %30 iken,otuz beşten büyük bir kadında %43'tür.Bu oranın yükselmesinde fetal distres ve uzun süren ikinci aşama doğum sancılarıdır.Bunların yaşlı kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır.

Elbette,verimlilik her kadın için farklıdır.Ama 35 yaşındaki bir kadın hamile kalmak istiyorsa daha fazla ciddi olmalıdır,özellikle birden fazla çocuk istiyorsa.