Yumurtanın rahime yerleşmesi belirtileri

Hamilelikte kadın vücudunda birçok değişiklik meydana gelir,bunlar gebeliğin erken haftalarında bile fark edilebilir.Örneğin yumurta rahime yerleştiği zaman bazı belirtiler fark edebilirsiniz.Döllenen yumurta birkaç kez hücreler bölündükten sonra blastosist olarak adlandırılır.Yumurta döllendikten sonra 6-8 gün içinde rahime yerleşir buna implantasyon veya yerleşme denir.

Yumurtanın rahime yerleştiği nasıl anlaşılır? Yumurtanın rahime yerleşme belirtileri nelerdir?

Yumurta rahime yerleştiği zaman hormon seviyelerinin değişmesine neden olur.Yumurta rahim iç mukoza zarına tutunduğunda gebelik belirtileri de başlar.Bu yerleşme sırasında bazı kadınlarda kramp,ağrı veya lekelenme yada kanama olabilir.

1-Yerleşme belirtisi : Kanama

Yerleşme gerçekleştiği zaman ufak bir kanama veya lekelenme fark edebilirsiniz,buna yerleşme kanaması denir.Yerleşme sırasında bazı çok ince damarla zarar gördüğü için kanama olur.Ama bu kan çok az ve vücuttan  geç atıldığı için genellikle koyu renkli veya kahverengi olur.Yerleşme kanaması 5-6 saat sürebileceği gibi 2 gün de sürebilir.Kanama sadece birkaç damladan oluşur,ve adet kanamasına göre daha koyu ve çok daha az olur.Yerleşme kanaması gebelikte yaygın olsa da sadece kadınların %30 unda meydana gelir.

2-Yerleşme belirtisi:Ağrı veya kramp

Yumurta rahim iç zarına tutunduğunda rahimde bazı kramplar veya ağrı olabilir,bu ağrı genellikle çok hafiftir ve çoğu kadın bunu hissetmez.Ama döllenen yumurtanın gerçekten ağrıya neden olduğuna dair bilimsel bir veri yok,bazı kadınların dediğine göre kanamadan hemen önce yani yerleşme zamanında ağrı meydana gelebiliyor.Her kadın bu ağrıyı hissetmez,bu nedenle eğer ağrı hissetmeseniz endişeye kapılmayın.

3-Yerleşme belirtisi:vajinal akıntıda değişiklik

Yerleşmeden önce veya sonra akıntı değişebilir.Gebelikte üretilen progesteron ve östrojen döllenen yumurta gelişimi için uygun ortamı oluşturmak nedeniyle vajinada akıntının artığını fark edebilirsiniz.Bu akıntı normal gördüğünüz diğer akıntılara göre birazcık daha kuru olabilir.

4-Yerleşme belirtisi:Grip belirtilerine benzer belirtiler

Döllenme ile yerleşme arasında grip belirtilerine benzer bazı belirtiler fark edebilirsiniz.Çünkü vücut ısınız artar,zirve yapar ve bu nedenle ateşinizin artığını fark edebilirsiniz.Ayrıca uykulu hissetme,burun akıntısı veya titreme gibi bazı belirtiler de fark edebilirsiniz.

Eğer hamile kalmazsanız ateşiniz daha adet gelmeden düşer,fakat yüksek ateş 2 haftadan fazla sürerse hamile kalmış olma olasılığınız yüksektir.

5-Yerleşme belirtisi:Göğüs bölgesinde sertleşme

Yumurta rahime yerleştikten sonra göğüslerde sertleşme olduğunu fark edebilirsiniz.Çünkü hormon seviyeleri değişiyor ve vücudunuz özellikle de göğüsler gebelik için hazırlık yapıyor.

6-Yerleşme belirtisi: Mide bulantısı


Yerleşmeden kısa süre sonra değişen hormonlar nedeniyle sabah bulantılarına benzer bazı mide bulantısı olabilir.Bazı yiyeceklerden nefret ederken,bazılarını ise çok isteyebilirsiniz.Ayrıca kokulara karşı daha hassas olacaksınız.


Eğer yerleşme kanamasını veya lekelenme fark ederseniz gerçekten hamile kaldığınızı öğrenmek için kanamadan 3-4 gün sonra kanda gebelik testi veya kanamadan 6-7 gün sonra idrarda gebelik testini yapabilirsiniz.