Yerleşme kanaması pıhtılı olur mu?

Döllenen yumurta rahim iç duvarına tutunduğu zaman hamile .TutkalolursunuzmYerleşme sırasında ağrı ile birlikte lekelenme veya ufak kanama olabilir.Bazen vajinal kanama yanlış zamanda olabilir,ve bu da bir sağlık problemin belirtisi olabilir.

Eğer adetten yaklaşık bir hafta önce meydana gelen kanamanın yerleşme kanaması olduğunu düşünürseniz,gebeliği doğrulamak için bu kanamadan 6-7 gün sonra gebelik testini yapabilirsiniz.Yerleşme kanaması ile ilgili kadınların aklına birçok soru takılmaktadır:

Yerleşme kanaması pıhtı şeklinde olur mu?


Böyle bir şey hiçbir zaman olmaz,sadece hafif bir kanama olur,bu kanama bazen lekelenme şeklinde de olabilir.Yani kanama çok olmaz ve pıhtı içermez.Eğer kanama ile birlikte pıhtı olursa hemen doktorunuza başvurun.

Yerleşme kanaması hangi renk olur?


Normal koşullar altında yerleşme kanaması pembe veya kahverengidir.Kanama çok az olur çünkü döllenen yumurta çok küçüktür.Bazı durumlarda kanama o kadar azdır ki,bunu fark etmek mümkün değildir.Bazı kadınlarda ise yerleşme kanaması sırasında sadece birkaç küçük damla kan olur.

İlk gebelikte yerleşme kanamasını fark edilirken,ikinci gebelikte bunu fark etmemek de normal bir durumdur.Yerleşme kanamasını fark etseniz bile kanama çok çok az veya lekelenme şeklinde olur.

Yerleşme kanaması ne zaman olur?


Yerleşme kanaması genellikle yumurtlamadan 6-12 gün sonra olur.Bunun anlamı beklenen adetten bir hafta önce yerleşme kanaması meydana gelebilir.Bazen adetten hemen önce kanama olabilir,ve adet kanamasına göre çok daha az olur.

Yerleşme kanamasından sonra ne zaman gebelik testi yapılır?


Yerleşme kanaması ile birlikte gebeliğinizi kesin bir şekilde doğrulamak için gebelik testini yapabilirsiniz,özellikle yorgunluk ve mide bulantısı gibi belirtileri fark ettiğinizde.Fakat,bazen gebelik testi pozitif sonuç vermeyebilir çünkü testi çok erken yapmış olabilirsiniz.

Döllenen yumurta rahim iç duvarına yapıştığı zaman plasenta oluşur ve plasenta hCG denilen gebelik hormonunu üretir.Gebelik testleri bu hormonu tespit ederek gebeliği doğrular.Bu süreç bir zaman aldığı için erken gebelik testi doğru sonucu göstermeyebilir.Yerleşme kanamasında 6-8 gün sonra test  yaparsanız daha doğru bir sonuç alabilirsiniz.

Yerleşme kanaması ne kadar sürer?


Yerleşme kanaması birkaç dakikadan uzun sürmez.Bazı durumlarda birkaç saat veya 1-2 gün sürebilir.Eğer yerleşme kanaması üç günden uzun sürerse tıbbi muayene olmalısınız,çünkü bu bir enfeksiyonun veya düşük yapma belirtisi olabilir.Düşük sırasında kanama genellikle giderek artar.

Yerleşme kanaması ağrılı olur mu?


Yerleşme kanaması pıhtılı olur mu? Sorusunun cevabını artık biliyorsunuz,fakat yerleşme kanaması sırasında ağrı olup olmadığını da merak ediyor olabilirsiniz.

Evet,yerleşme kanaması sırasında bazı ağrılar veya kramplar olabilir.Ağrının olması yaygın bir durumdur ve beklenen adetten bir hafta önce genellikle meydana gelir.Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişebilir,bazı kadınlar ağrıyı çok hissetmezken bazıları ise bu ağrıyı adet ağrısına benzetirler.Fakat şunu unutmayın yerleşme kanaması ve yerleşme ağrısı tüm kadınlarda olmaz.

Yerleşme kanamasında ne kadar kan gelir?


Yukarıda da belirtildiği gibi yerleşme kanamasında kan çok az olur,çok nadir durumlarda kanama fazla olabilir.Eğer kanama çok fazla ise bu bir problemin belirtisi anlamına gelebilir.Çok kanama ile birlikte ağrı olursa bu ektopik veya dış gebeliğin belirtisi olabilir.Ektopik veya dış gebelik yumurtanın rahim dışında gelişmesidir.

Dış gebelik durumunda diğer bazı belirtiler de fark edebilirsiniz örneğin omuzda ağrı,baş dönmesi,kanlı akıntı,pelviste ağrı ve kanamanın pıhtılı olması.Eğer bu belirtilerle birlikte kanama 3 günden fazla sürerse hemen doktorunuza başvurun.Çünkü ektopik gebelik anne için ölümcül olabilir.

Yerleşme kanaması pıhtılı olabilir mi? Hayır,eğer yerleşme kanamasında pıhtı fark ederseniz doktorunuzla konuşmanız iyi fikirdir,ayrıca alttaki belirtileri de fark ederseniz doktorunuza söyleyin:

-Kanamanın 3 günden fazla sürmesi,özellikle hamilelik kesinleştiği zaman.

-Menopoza girdikten sonra çok kanamanın olması

-Normal menstrual döngüde çok ve uzun süren kanama

-Vajinal kanama ile birlikte donuk ağrı ve baş dönmesi gibi belirtiler

Yerleşme kanaması doğal ve normal olmasına rağmen,fark ettiğiniz belirtileri önemsemeli ve eğer anormal bir belirti görürseniz doktorunuza söyleyin.Erken aşamada tıbbi tedavi aramak önemlidir,çünkü çok kanama bile gebeliğin erken dönemlerinde kolayca tedavi edilebilir.