Mide bulantısı gebelik belirtisi mi?

Mide bulantısı hamilelik belirtisi mi?

Mide bulantısı,kusma ve sabah bulantıları hamileliğin ilk belirtileri arasındadır.Mide bulantısı genellikle hamileliğin dördüncü veya altıncı haftasında başlar,bu da genellikle adet kaybının olduğu tarihe denk gelir.

Hamilelikte mide bulantısının kesin nedeni henüz tam olarak tespit edilememiştir,fakat vücutta artan gebelik hormonlarından kaynaklandığı düşünülür.Mide bulantısı hamileliğin ilk üç ayından sonra hafiflemeye başlar ve daha sonra yavaş yavaş yok olur.

Hamilelikte mide bulantısı yaklaşık olarak kadınların %75 inde meydana gelir.Tüm kadınlarda mide bulantısı olmaz,bu yaygın ve normal bir durumdur.Fakat bazen mide bulantısı olmaması düşük yaptığınızın belirtisi olabilir.Eğer mide bulantısı olursa ve aniden bulantı biterse düşük yapma olasığı yüksektir.

İkiz hamilelikte mide bulantısı genellikle daha şiddetli olur çünkü ikiz hamilelikte hormonlar daha çok artar.Mide bulantısı çok şiddetli olursa ve sıvı tüketemiyorsanız yada yemek yiyemiyorsanız vücut susuz kalabilir ve yeterli seviyede kalori alamayabilir.Bu durumda bebek normal bir şekilde gelişemeyebilir.Eğer mide bulantısı çok şiddetliyse ve beslenmenizi engelliyorsa doktorunuza başvurun.


Gebelikte mide bulantısına sabah bulantıları denilse de mide bulantısı günün herhangi bir vaktinde veya herhangi bir saat,akşam,öğle,gece veya sabah olabilir.

Sonuç olarak mide bulantısı hamileliğin en erken belirtilerindendir.Mide bulantısı ile beraber göğüslerde hassasiyet ve ağrı,göğüslerde akıntı,kabızlık,karın ağrısı ve lekelenme gibi belirtiler de fark edilebilir.