Menopoz ve gebelik arasındaki fark

Menopoza girdiğiniz zaman bir çok sayıda belirti ve işaretle karşılaşabilirsiniz.Bu belirtiler vücudunuzun değişikliğe uğradığını gösterir.Fakat,bazen menopoz belirtisi sandığınız bir belirti klasik gebelik belirtisi olabilir.Peki gebelik ve menopoz arasındaki fark nedir?Gebelik ve menopoz birbirinden nasıl ayırt edilir?

Menopoz mu,gebelik mi?

Bunun cevabı gösterdiğiniz bazı belirtilere bağlıdır.Bazı belirtiler her iki durumda da ortaya çıkarken,bazıları ise sadece birisine bağlı olarak kendini gösterir.

1-Gebelik belirtileri nelerdir?


Gebeliğin en yaygın belirtileri:

-Şişmiş göğüsler:Erken gebelikte göğüsler büyük ihtimalle daha büyür ve daha hassas hale gelir.Zamanla kendinizi daha rahat hissedeceksiniz çünkü vücut kendini hormonal değişikliklere adapte eder.

-Sabah bulantıları veya mide bulantısı:Günün herhangi bir zamanında midenizin bulandığını hissedebilirsiniz.Özellikle sabahları yeni uyandığınızda mide bulantısı daha şiddetli olur.Eğer mide bulantısı şiddetli ise büyük ihtimalle hamile kaldığınız içindir.

-Artan idrar:İdrar kesesine olan basıncın artması ile birlikte,normale göre daha çok tuvalete gitmek zorunda kalacaksınız.Yine aynı şekilde gebelikte kan hacmi yaklaşık olarak iki katına çıkar,bu da idrar kesesinde daha fazla sıvının birikmesi ve daha çok idrara çıkma anlamına gelir.

-Yorgunluk:Gebeliğin en yaygın belirtilerinden bir tanesidir ve gebeliğin erken dönemlerinde kendini daha çok gösterir çünkü progesteron seviyesi artıyor.

-Ruhsal değişiklikler:Erken gebelikte meydana gelen hormonal değişiklikler ruhsal anlamda sizi ciddi anlamda etkiler.Bu erken dönemler kendinizi çok duygusal hissedebilirsiniz.

-Gaz ve şişkinlik:Erken gebelikte hormon akışları nedeniyle birçok kadın kendini daha şişmiş hisseder.Bu şişme biraz da olsa adetin başlangıcında ortaya çıkan belirtiye benzer.

-Ufak lekelenme:Bu gebeliğin başka bir belirtisidir,bu belirtiye bakarak menopoz veya hamileliğe girdiğinizi anlayabilirsiniz.Gebeliğin erken döneminde lekelenme oldukça genel bir belirtidir.Ufak kanama veya lekelenmenin temel nedeni döllenen yumurtanın rahime yerleşmesi ve yerleşme sırasında rahim duvarının kazılmasıdır.Bu kanamaya yerleşme kanaması denir ve yaklaşık olarak yumurtlamadan 10-14 gün sonra meydana gelir.

-Burunda tıkanma:Artan kan hacmi ve hormonlar nedeniyle burunda tıkanıklık hissedebilirsiniz.Hormon seviyeleri artıkça burunda bulunan mukus zarları kurur ve şişer.Kurumadan dolayı burunda kanama gibi belirtilere de rastlayabilirsiniz.

Bu belirtilerin yanında rahimde kasılma ve kabızlık gibi diğer bazı belirtilerle de karşı karşıya kalabilirsiniz.

2-Menopoz belirtileri nelerdir?

Menopoz mu,gebelik mi? Menopoz ile ilişkilendirilen bazı önemli belirtiler vardır.Bunlardan bazıları:

-Adet:Menopoza yaklaştığınız zaman adet döneminde bazı değişikliklerin meydana geldiğini fark edeceksiniz.Bazen adet birbirine yaklaşırken,fakat genellikle zamanında adet olmaz.Adet akıntısı normale göre daha çok veya daha az olabilir.

-Sıcak basmaları:Menopozun belirtilerinden bir tanesi de her daim gebelikle ilişkilendirilmeyen sıcak basmalarıdır.Ne zaman sıcak basmaları yaşarsanız,baş bölgesinden göğüs bölgesine kadar daha sıcak hissedeceksiniz.Ayrıca çok terleme olabilir ve deri kızarabilir.Sıcak basması sırasında kendinizi sersemleşmiş hissetmeniz normaldir.Yine aynı şekilde sıcak basması sırasında baş ağrısı ve çarpıntı gibi belirtilerde meydana gelebilir.

-Vajinal kuruluk:Vajina derisinin daha kuru ve ince olduğunu fark edeceksiniz.Çünkü menopozda vajina menopozda kayganlaştırma yeteneğini tam olarak yerine getiremez ve bu da cinsel ilişkinin daha ağrılı geçmesine neden olabilir.

-İdrar yolu problemleri:Menopoz döneminde idrar kesesi ve idrar yolu enfeksiyonu geliştirmek yaygındır.Eğer sık idrara çıkarsanız,işeme sırasında ağrı gibi belirtileri fark ederseniz doktorunuza başvurun.

-Kilo alımı:Menopoz döneminde biraz daha fazla kilo alabilirsiniz.Bu nedenle diyetinize dikkat etmeniz ve düzenli olarak egzersiz yapmanız önemlidir.

Bunların yanında menopozda ve menopozdan sonra gece terlemeleri,baş ağrısı,yorgunluk ve uyku problemleri gibi bazı sorunlarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.Gece ortalarında başlayan terleme sizi uykunuzdan alıkoyar.Yeterli uyuyamadığınız için yorgunluk,stres gibi belirtiler başlayabilir.

3-Gebelik testini yaptırın

Menopoz ve gebeliği birbirinden ayırt edemezseniz,gebelik testini düşünebilirsiniz.Gebelik testini yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.Bu testleri eczanelerden alabilirsiniz.Unutmayın gebelik testi etkilidir,fakat %100 doğrudur diyemeyiz.